Blog

17.05.2021

Cegły korytkowe

W artykule znajdziesz:

Cegły korytkowe

Cegły korytkowe

Jedna podstawa w tych cegłach ma wgłębienie w kształcie korytek (program uprawnienia budowlane na komputer).
Licówki specjalne - w odróżnieniu od licówek zwykłych będących tylko cegłami klas 120 i 150 - są wyrobami wyróżniającymi się szczególną formą bądź powierzchnią (angoba - powłoka z białej lub zabarwionej gliny, po wypaleniu matowa; powłoki szkliste - z łatwotopliwych krzemianów).

Cegły klinowe do sklepień. Są to zazwyczaj cegły z podłużnymi otworami o przekroju poprzecznym klinowym.
Cegły piecowe stosowane są do budowy zwykłych pieców domowych. Są to przeważnie zwykłe cegły ręczne, normalnie wypalane, formowane z mas chudych (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Cegły kominówki. Cegły fasonowe o kształcie wycinka pierścienia, przeznaczone do budowy kominów wolnostojących o przekroju pierścieniowym.
Pustaki różnych kształtów, wymiarów i o różnym przeznaczeniu.
a. pustaki kanałowe, kominowe i wentylacyjne,
b. pustaki do ścian działowych.

Cegły stropowe. Są to cegły pełne lub drążone, z których można wykonać nośną konstrukcję stropu; do tego celu stosuje
się:
a. cegły zwykłe pełne lub dziurawki o możliwie znacznej wytrzymałości,
b. pustaki specjalne, jak Westfala, Foerstera, Pomorze, Standard Dowgirda itp.

Pustaki stropowe wypełniające. Są to wyroby, których nie stosuje Się na konstrukcje nośne, lecz tylko służą do wypełniania pustych miejsc w stropach żelbetowych żeberkowych. Należą tu pustaki Akermana i im podobne (uprawnienia budowlane).
Dachówki ceramiczne. W zależności od sposobu produkcji rozróżnia się dachówki ciągnione i tłoczone. Do ciągnionych należą: karpiówka, dachówka przylgowa (zakładkowa) i holenderska; do tłoczonych: marsylska, holenderka, żłobiona, mnich- mniszka, klasztorna oraz gąsiory. Dachówki ciągnione formowane są maszynowo ze wstęg na dachówczarkach, tłoczone zaś są prasowane pod ciśnieniem w specjalnych formach (program egzamin ustny).
Dachówka karpiówka wymiary i cechy techniczne wg PN/B-305.

Dachówka marsylska

Dachówki przylgowe. Mają żłobki i występy przy krawędziach podłużnych, a od tylnej strony nosek do zawieszenia na łacie. Występy jednej dachówki wchodzą w żłobki drugiej.
Dachówka holenderka. W przekroju poprzecznym dachówka jest zakrzywiona, od góry ma znaczną wklęsłość o strzałce 40 mm i niewielką wypukłość przy jednej krawędzi. Od strony spodniej znajduje się nosek do umieszczenia dachówki na łacie (opinie o programie).
Posiada połączenie żłobkowe ze wszystkich stron, przez co szczelność jej jest bardzo duża.
Dachówka holenderka żłobiona Ma podwójne żłobki z czterech stron, co zapewnia szczelność pokrycia.

Dachówka mnich-mniszka. Mniszki są to gąsiory z dwoma wycięciami dla oparcia mnichów z noskiem od strony wypukłej do zawieszenia na łacie. Mnichy są gąsiorami stożkowymi zaopatrzonymi w przeponkę na węższym końcu, które się opierają na wycięciach mniszek. Dachówka ta była stosowana do budynków kościelnych i wieżowych, obecnie wyszła z użycia (segregator aktów prawnych).
Dachówka klasztorna. Podobna jest do holenderki jednak bardziej wygięta, przy tym krzywizna przekroju poprzecznego zmienia się wzdłuż dachówki.

Ma od dołu nosek i uszko do przywiązania drutem.
Gąsiory. Służą głównie do pokrycia kalenic i grzbietów.
Płyty i płytki ceramiczne do licowania. Płyty większych wymiarów stosowane są do licowania ścian budynków. Są przeważnie matowe, kolorów jasnych o jednolitym odcieniu. Są stosowane w dużym zakresie w Rosji (np. wielokondygnacjowe
Przed stosowaniem normy sprawdzić jej aktualność.

budowle Moskwy). Płytki małych wymiarów bywają przeważnie glazurowane i są stosowane wewnątrz budynków. Produkowane są z glin wysokiej jakości, formowane sposobem suchym, lub półsuchym. Kolor glazury różny. Wymiary stosowane 150 x 150 mm przy grubości 10 i 13 mm (promocja 3 w 1).

Klinkier drogowy i podłogowy. Wyroby tego typu posiadają czerep spieczony i porowatość poniżej 5%, ich wypał dokonuje się w wyższej temperaturze niż cegły zwykłej (temperatura spiekania glin). Wyroby z klinkieru odznaczają się wysoką wytrzymałością i odpornością na ścieranie, z tego też względu znajdują zastosowanie do budowy dróg i wykładania podłóg.

Najnowsze wpisy

07.05.2024
Praktyki budowlane. Wszytko, co musisz o nich wiedzieć

Znaczenie praktyki zawodowej w zdobywaniu uprawnień budowlanych Praktyka zawodowa odgrywa kluczową rolę w zdobywaniu uprawnień budowlanych dla architektów oraz innych…

03.05.2024
Kierownik robót budowlanych

Kierownik robót budowlanych to zawód, który często mylony jest z podobnym stanowiskiem, mianowicie z kierownikiem budowy. W związku z tym,…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami