Blog

30.05.2018

Cegły na ścianach

W artykule znajdziesz:

Cegły na ścianach


Cegły na ścianach

 

W średniowieczu stosowane różne sposoby układania cegieł. Obecnie cegły najczęściej wykorzystywane są w ścianach wielowarstwowych i pełnią przede wszystkim funkcją dekoracyjną. Decydując się na murowanie cegieł należy zawsze trzymać się podstawowej zasady – cegły muszą być układane równolegle do siebie najdłuższymi podstawami. Każdą warstwę przesuwa się o 1/4 lub połowę cegły, dzięki czemu wiązanie muru jest mocne. Główne grupy wiązać to wozówkowe i główkowe, choć istnieją również inne. Od wyboru wiązania cegieł zależy efekt końcowy efekt estetyczny muru. Warto przy tym pamiętać, że im bardziej skomplikowana metoda, tym dłuższy czas budowy.


W ścianach wielowarstwowych cegły stosowane są wyłącznie w celach dekoracyjnych. Funkcję wytrzymałościową przejmują w tym wypadku nośne warstwy zewnętrznej ściany budynku. Istnieją różne sposoby murowania cegieł, jednym z najbardziej charakterystycznych jest wiązanie flamandzkie. Cechuje się układaniem cegieł stroną główkową i wozówkową. Metoda ta jest popularna w architekturze flamandzkiej. Innym rodzajem szatkownicy na murze jest wiązanie blokowe, które cechuje się murowaniem stroną wozówkową, przy czym co 4 cegła jest skierowana główką w lico muru. W wiązaniu kowadełkowym między główki sadowi się dwie wozówki – to wiązanie nazywane jest również pospolitym.


Bardzo efektownie prezentuje się wiązanie gotyckie, które nazywane jest także polskim. Stosowane było już w średniowieczu. Główki są murowane w kolumnie, ale główka jest przesunięta o połowę długości w stosunku do cegieł znajdujących się pod nią i nad nią. Pomiędzy główką, w poziomie, umiejscowiona jest wozówka. Po dodaniu dwóch łozówek zamiast jednej powstaje wiązanie śląskie. Zupełnie inny efekt można osiągnąć stosując wiązanie holenderskie. Wówczas w jednym rzędzie układane są naprzemiennie główka z łozówką, natomiast w rzędzie wyżej znajdują się wyłącznie główki. W wiązaniu krzyżowym naprzemiennie układa się główki i łozówki, co daje kształt krzyża. Wzór może być zastosowany na całości ściany lub tylko jako ozdobnik.

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami