Blog

17.01.2020

Cegły pustakowe

W artykule znajdziesz:

Cegły pustakowe

Cegły pustakowe

Cegły pustakowe do murów (pustaki). W dążeniu do polepszenia właściwości izolacyjnych i obniżenia kosztów budowy w ostatnich kilku dziesiątkach lat wprowadzono do budownictwa szereg systemów cegieł wielootworowych. Cegły te mają na ogół format większy niż cegły zwykłe (uprawnienia budowlane). W Polsce przed wojną stosowane były typy o formacie i wymiarach odpowiadających dwóm cegłom zwykłym położonym na sobie ze spoiną poziomą; cegły te znane były pod nazwą: „Uniwersał” oraz „Fordon”.
Licówki specjalne w odróżnieniu od licówek zwykłych, będących tylko sortowanymi cegłami klas 100 i 150, są wyrobami wyróżniającymi się szczególnie formą bądź powierzchnią.

Wszystkie licówki specjalne powinny być wyrabiane ze starannie przygotowanej masy nie zawierającej rozpuszczalnych soli siarczanowych, które często powodują białawe wykwity na elewacjach budynków. Licówki specjalne powinny być starannie wypalane (program na telefon).
W szczególnych przypadkach, gdy chodzi o nadanie płaszczyznom specjalnego wyglądu zewnętrznego, powierzchnie licówek poddaje się angobowaniu lub szkliwieniu (zwanemu również polewaniem lub glazurowaniem)(program na komputer).

Powłoka z gliny

Angoba jest to powłoka z białej lub zabarwionej gliny, którą się powleka wyrób jeszcze nie wypalony i która po wypaleniu tworzy powierzchnię matową (program egzamin ustny).

Szkliwo stanowi powłokę z mieszaniny składników kwaśnych (krzemionka, kwas borowy) i zasadowych (tlenki metali, zwłaszcza ołowiu), którą się powleka wyrób w stanie surowym lub wypalonym pod szkliwo; następnie wyrób podlega wypaleniu, w czasie którego tworzą się łatwo topliwe krzemiany dające szklistą powłokę (opinie o programie).
Warstwa angoby jak i szkliwa powinna być cienka i dobrana pod względem skurczliwości i rozszerzalności cieplnej do masy wyrobu; w przeciwnym razie następuje łuszczenie i odpadanie.

Licówki produkowane są z otworami pionowymi o wymiarach całei cegły, połowy cegły i beleczki (segregator aktów prawnych).

Ze względu na oszczędność materiału produkowane są licówki podwójne do przepołowienia, e), które łatwo można rozłupywać młotkiem murarskim, otrzymując z 1 sztuki 2 licówki. Tylne powierzchnie takich licówek jako chropowate i zaopatrzone w żłobki lepiej się łączą z zaprawą niż licówki gładkie (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

10.01.2024
Trwałość konstrukcji

Trwałość konstrukcji jest kluczowym aspektem projektowania i budowy budynków oraz innych struktur. Oznacza to zdolność konstrukcji do zachowania swojej funkcji…

10.01.2024
Prace spawalnicze

Prace spawalnicze to proces łączenia materiałów, takich jak metal, za pomocą ciepła i/lub ciśnienia. Spawanie jest powszechnie stosowane w różnych…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami