Blog

Cel remontu uprawnienia budowlane
W artykule znajdziesz:
Cel remontu uprawnienia budowlane

Najczęściej celem remontu złącza jest jego przystosowanie do przesyłu zwiększonej mocy do budynku, czasem celem jest rozbudowa złącza, jeżeli zakład energetyczny zmienia konfigurację sieci miejskiej. W niektórych przypadkach remont polega na przeglądzie i wymianie elementów uszkodzonych lub zużytych (program uprawnienia budowlane na komputer).
Złącze jest elementem szczególnym, gdyż wyłączenie napięcia powoduje brak energii w całym budynku, również dla celów budowy, dlatego zasadą musi być maksymalne skrócenie czasu wyłączenia przez przygotowanie wszystkich elementów wyposażenia na budowie i szybki ich montaż. Zasadą następną jest zabezpieczenie złącza przed dostępem osób postronnych, zwłaszcza jeśli znajduje się ono w zewnętrznej ścianie budynku.
Złącza i tablice główne są objęte typizacją centralną, co znacznie ułatwia prefabrykację.
Pomiar energii elektrycznej służy do rozrachunku pomiędzy odbiorcą a energetyką (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Odbywa się on przy pomocy odpowiedniej liczby liczników 1 i 3-fazowych. Każdy odbiorca musi mieć własny licznik. Stosowane dawniej podliczniki nie są obecnie dopuszczane i układy takie muszą być przy kapitalnym remoncie zmieniane. Budynek mieszkalny musi mieć również licznik administracyjny. Jeżeli w parterze są sklepy lub punkty usługowe, to każdy z nich musi również mieć własny licznik.
Instalacje elektryczne (ciągi przewodów, osprzęt, oprawy oświetleniowe) układane są na lub pod powierzchnią ścian, sufitów, a czasami podłóg. Obecnie istnieje wielka różnorodność materiałów, z których wykonywane są przegrody budowlane: od płyt typu plaster pszczeli, gipsu, siporeksu przez cegłę do systemów uprzemysłowionych, operujących głównie żelbetem. Najwięcej kłopotów stwarza układanie przewodów i w zależności od rodzaju przegrody mamy różne systemy i sposoby układania (uprawnienia budowlane). Osadzanie osprzętu (gniazd, łączników i puszek rozgałęźnych) sprowadza się w zasadzie do dwóch systemów: na tynku lub pod tynkiem. Istnieje również system mieszany, pozwalający wykorzystać grubość tynku, czyli system wtynkowy.
Instalacja podtynkowa
Kapitalny remont dotyczy w zasadzie budynków w wieku 20 i więcej lat. W tym czasie budynki były wznoszone przeważnie z cegły, a ciągi przewodów układano w rurkach płaszczowych Bergmana. Był to dobry, wypróbowany system i przy remoncie należy starać się zachować jego zalety. Remont polega jedynie na wymianie przewodów w rurkach (program egzamin ustny). W tym celu należy:
- zdjąć pokrywki z puszek rozgałęźnych,
- zdemontować osprzęt końcowy i rozgałęźny,
- wyciągnąć stare przewody i wciągnąć nowe.
Dawniej stosowano wypust 2-grupowy (żyrandolowy) co najwyżej w jednym, największym pokoju (opinie o programie). Obecnie zaleca się dla podniesienia komfortu stosować wypusty żyrandolowe we wszystkich większych pomieszczeniach. W tym celu w miejsce 2 przewodów należy wciągnąć 3. Przeważnie jest to łatwe, gdyż w miejsce 2 przewodów aluminiowych, często w izolacji gumowej o przekroju 2,5 mm2, wciąga się 3 przewody miedziane 1 mm2 w izolacji z poliwinylu. Jeżeli przewody wciąga się z trudnością, należy je talkować. W tym celu układa się na lewej dłoni szmatkę, nasypuje talku, kładzie odpowiednią liczbę przewodów (2 lub 3) i zamyka dłoń.
Przesuwając dłoń wzdłuż przewodów pokrywa się je talkiem, zmniejszającym tarcie o ścianki rurki. Jeżeli przewody nie dają się wyciągnąć, gdyż nastąpiło ich zakleszczenie w rurce, należy poruszać przewodami wystającymi z obu sąsiadujących puszek i „wysłuchać” miejsce ich zakleszczenia. Jeżeli przewody przy wyciąganiu się zerwą, należy do rurki wprowadzić sprężynę monterską i wymierzyć miejsce zakleszczenia.
Miejsce to należy rozkuć, usunąć odcinek niedrożny i wstawić odcinek nowej rurki, tzw. sztukówkę (segregator aktów prawnych). Dziś nie produkuje się rurek bergma- nowskich, a więc sztukówkę należy wykonać z rurki poliwinylowej twardej lub karbowanej o odpowiedniej średnicy. Odcinki starej i nowej rurki muszą być łączone współosiowo za pomocą specjalnych mufek lub przez owinięcie kawałkiem papy izolacyjnej i obwiązanie drutem stalowym miękkim 0 1 mm (tzw. drut wiązałkowy). Po udrożnieniu rurki wciągamy nowe przewody za pomocą sprężyny monterskiej.
W zasadzie całą instalację oświetleniową można wykonać z wykorzystaniem rurek istniejących, natomiast do zasilania nowych wypustów gniazdowych należy ułożyć nowe rurki poliwinylowe. W tym celu należy wykuć w podłożu bruzdę o takiej głębokości, aby rurka w całości kryła się w murze. Głębokość bruzdy najlepiej sprawdzać za pomocą odcinka rurki o długości 30-50 cm (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Deskowanie inaczej szalowanie, to tymczasowa konstrukcja stosowana w budownictwie, która służy do nadawania kształtu mieszance betonowej podczas jej wylewania oraz…
Instalacja wodociągowa to system rur, armatury i urządzeń służących do doprowadzania wody do budynków oraz jej rozprowadzania do poszczególnych punktów…







53 465

98%

32