Blog
Cele i warunki budowy
W artykule znajdziesz:
Cele i warunki budowy
Po zagłębieniu iniektowano u podstawy otoczek zaczyn cementowy dla wytworzenia głowicy pala. Otoczki ustawiono za pomocą dwóch dźwigów wysokości 65 m (program uprawnienia budowlane na komputer).
Deskowania przęseł betonowanych na miejscu montowano na rusztowaniach inwentarzowych zawieszonych na podporach. Belki wspornikowe przęseł głównych betonowano na kratownicach stalowych w jednym końcu opartych na zastrzałach podpór, a w drugim zawieszonych na linach zaczepionych w wierzchołku słupów podpory.
Cele i warunki budowy Kładka łączy cementownię z kopalnią kredy położoną na przeciwległym brzegu kanału, niesie transporter taśmowy, przewód 27 cm zaopatrujący cementownię w wodę i umożliwia przejście nad kanałem. Zbudowano ją w 1966 roku na miejscu dawnej kładki o przęsłach stalowych kratownicowych. Potrzeba jej budowy powstała wskutek poszerzenia Kanału Centralnego z 20 do 113 m; kanał ten biegnie wzdłuż terenu zajętego przez cementownię. Dla zapewnienia swobodnego ruchu taboru wodnego wzdłuż kanału należało pozostawić pod kładką dwa prześwity o szerokości po 60 m i o wysokości 6,50 m.
W warunkach wykonania robót żądano, aby budowa kładki nie hamowała produkcji cementowni, dowozu kredy, dopływu wody oraz robót przy poszerzaniu kanału - dłużej niż na jeden tydzień (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Projekt wstępny. W projekcie wstępnym rozpatrzono dwa warianty kładek wiszących o pomostach betonowych: pierwszy - o kablach krzywych pionowych wieszakach, drugi - o kablach prostych, zbieżnych w wierzchołku słupa.
W obu projektach kładka składała się z dwóch przęseł o rozpiętości po 67 m, utrzymywanych na jednym słupie środkowym i zakotwionych na końcach.
Oprócz tych dwóch głównych przęseł przewidziano na jednym brzegu przęsło wolnopodparte o rozpiętości ok. 20 m, a na drugim brzegu - dwa przęsła o rozpiętościach po 16,75 m.
W pierwszym wariancie pomost składał się z prefabrykatów z betonu uzbrojonego o przekroju ceowym produkowanych przez Zakłady Prefabrykacji w Lierre (uprawnienia budowlane).
W drugim wariancie pomost miał być wykonany z prefabrykatów sprężonych o przekroju teowym.
Fundament słupa środkowego
Porównanie obu wariantów wskazało, że ich koszty i wartości techniczne są prawie jednakowe, a utrzymanie kładek według nich wykonanych sprowadzałoby się do utrzymania ich cięgien (program egzamin ustny). Do realizacji wybrano drugi wariant ze względu na to, że prefabrykaty teowe były bieżąco produkowane w miejscowej cementowni.
Słup środkowy i podpory skrajne. Fundament słupa środkowego ustawiono na ośmiu palach Franki średnicy 50 cm, czterech pionowych i czterech pochyłych, których wierzchołki ujęto płytą betonową utrzymującą ramownicę o wysokości ok. 10 m, zakończoną poziomą belką poprzeczną, której górna powierzchnia stanowi ławę łożyskową (opinie o programie).
Zawieszenia kładki są utrzymywane przez słup środkowy złożony z dwóch prefabrykatów o długości 20 m i przekroju 70 X 80 cm, swobodnie ustawionych na dwóch płytach z neoprenu i przenoszących oddziaływania poziome na występy ławy łożyskowej.
W wierzchołku, prefabrykaty po ich ustawieniu były złączone przez wypuszczenie uzbrojenia, jego uzupełnienie i wypełnienie betonem wnęk pozostawionych w ich końcach.
Na górnej powierzchni słupa ułożono siodło stalowe do oparcia kabli zawieszeń. Siodło to składa się z segmentów, z których każdy ma wyżłobienie utrzymujące kabel (segregator aktów prawnych).
Segmenty te ustawiano przy zawieszaniu kabli pod żądanym pochyleniem i następnie przyspawano do blachy rozkładającej ciśnienie na beton.
Końce przęseł głównych są zakotwione w dwóch ścianach wahliwych, umożliwiających swobodne występowanie wydłużeń i skróceń pomostu.
Pomost. Prefabrykaty pomostu mają dwa środniki złączone półką górną o szerokości 2,10 m. Długość każdego prefabrykatu wynosi 16,75 m.
Całkowita wysokość prefabrykatu jest 59 cm. W końcach prefabrykaty mają bloki umożliwiające ich łączenie przez zabetonowanie wnęk pozostawionych od góry w miejscach zakotwienia kabli zbieżnych w wierzchołku słupa. Bloki te są zaopatrzone w blachy umożliwiające przeprowadzenie sworznia do zakotwienia kabli (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32