Blog

Celka
W artykule znajdziesz:
Celka

Celka 1 - pole rozdzielnicy lub jego część oddzielona od innych ścianami działowymi (program uprawnienia budowlane na komputer).
Celka 2 - komórka elementarna.
Celka3 - (w jedwabnictwie) - torebka izolacyjna.
Celkowanie motyli - w jedwabnictwie wkładanie do torebek izolacyjnych (celek) par motyli lub samiczych motyli przy eelkowym systemie produkcji greny (wg Pasteura).
Cellit - acetyloceluloza częściowo zeteryfikowana alkoholem butylowym; biały, puszysty lub ziarnisty proszek stosowany jest do wyrobu lakierów izolacyjnych, kablowych i lotniczych (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Cellon - tworzywo sztuczne otrzymywane z octanu celulozy; c. ma właściwości zbliżone do celuloidu, lecz jest trudno palny; stosowany głównie do wyrobu błon filmowych i lakierów.
Celloskop - aparat do liczenia krwinek na podstawie pomiaru oporu między elektrodami umieszczonymi w dwu naczyniach łączących się poprzez kalibrowany otwór, zawierających rozcieńczoną krew.
Celność broni - właściwość broni miotającej, określana odchyleniem średniego punktu trafienia od punktu celowania oraz zgrupowaniem trafień wokół średniego punktu trafienia.
Celobioza, C12H22O11 - dwucukier zbudowany z dwóch cząsteczek D( + )-glikozy, produkt częściowej hydrolizy celulozy; stosowany w bakteriologii (uprawnienia budowlane).
Celofan - folia z celulozy regenerowanej, całkowicie pozbawionej struktury włóknistej, otrzymywana przez wytłaczanie wiskozy przez dyszę szczelinową do kąpieli koagulująeej; c. jest przezroczysty,
bezbarwny lub barwiony, łatwo palny, o własnościach mechanicznych zbliżonych do własności włókna wiskozowego; stosowany głównie do wyrobu opakowań (program egzamin ustny).
Celolit - rodzaj pianobetonu wyrabianego z mieszaniny betonowej z dodatkiem substancji pianotwórczych; stosowany głównie do wyrobu izolacji cieplnych ścian, stropów i dachów.
Celony, lakiery celonowe - lakiery oparte na pochodnych celulozy, stosowane do usztywniania płócien używanych w konstrukcjach samolotowych.
Celosfat - urządzenie stanowiące układ zwierciadeł płaskich, umożliwiające obserwację dowolnego miejsca na niebie przy użyciu nieruchomej lunety.
Celowa - przedłużenie osi celowej lunety do punktu celowania (opinie o programie).
Celowa dwustronna - celowa obserwowana z punktu A na punkt B oraz z punktu B na punkt A.
Celowa jednostronna - celowa obserwowana tylko z punktu A na punkt B lub tylko z punktu B na punkt A.
Celowa pomocnicza - dwustronna celowa pomiędzy punktem pomocniczym a jednym z dwu punktów geodezyjnych, pomiędzy którymi brak wizury.
Celownik 1 - przyrząd do nadawania broni palnej odpowiedniego położenia w płaszczyźnie poziomej i pionowej, odpowiadającego nastawionym na c. wartościom kątowym.
Celownik 2 - urządzenie w aparacie fotograficznym umożliwiające ustalenie granic fotografowanego obrazu i ocenę jego kompozycji.
Celownik dalmierzowy - celownik lunetkowy z wbudowanym dalmierzem.
Celownik kątowy - celownik 2 z nasadką pryzmatyczną nakładaną na okular, umożliwiający zmianę kierunku obserwacji o 90°.
Celownik lunetkowy - celownik będący miniaturą lunety Galileusza, którego obiektyw stanowi soczewka skupiająca, a okular - soczewka rozpraszająca; c.l. daje obraz dokładny, jasny, lecz zmniejszony.
Celownik noktowizyjny
Celownik noktowizyjny - celownik do prowadzenia ognia w nocy, w którym wykorzystuje się promienie podczerwone (segregator aktów prawnych).
Celownik radioelektroniczny - urządzenie do celowania w warunkach braku widoczności optycznej celu, w którym wykorzystuje się promieniowanie elektromagnetyczne (radiowe lub podczerwone).
Celownik ramkowy - najprostszy rodzaj celownika 2 składający się z niewielkiego otworka (okularu) umieszczonego blisko oka obserwatora oraz z ramki ograniczającej pole widzenia.
Celownik soczewkowy - celownik 2, którego układ optyczny składa się z jednej lub kilku soczewek Celownik uniwersalny - celownik o zmiennym polu widzenia, nie wbudowany, dostosowany do obiektywów
o różnych odległościach ogniskowych.
Celownik wektorowy - mechaniczne urządzenie liczące, które wyznacza w sposób ciągły kąt wyprzedzenia i kąt celownika, odpowiednio do zmieniających się również w sposób ciągły wielkości
wejściowych wprowadzanych do urządzenia: odległości do celu w chwili strzału oraz wektora prędkości celu.
Celulazy - hydrolazy rozszczepiające wiązania glikozydowe w celulozie z utworzeniem celobiozy; występują w drobnoustrojach, grzybach i niektórych roślinach wyższych.
Celuloid - najstarsze tworzywo sztuczne termoplastyczne otrzymywane z nitrocelulozy z dodatkiem kamfory, elastyczne, łatwo palne, odporne na działanie kwasów i zasad: formuje się go przez walcowanie, prasowanie i wydmuchiwanie na gorąco odpowiedniej mieszaniny zwilżonej alkoholem; stosowany do wyrobu szyb ochronnych, artykułów galanteryjnych, zabawek.
Celuloza, błonnik - naturalny polisacharyd zbudowany głównie z powiązanych fi- glikozydowo reszt glikozy; jest podstawowym materiałem tkanki roślinnej; c. stanowi podstawowy surowiec do wyrobu papieru, sztucznego jedwabiu, tworzyw sztucznych itp.
Celuloza hydratyzowana - hydratoceluloza.
Celuloza mercery zowana - hydratoceluloza.
Celuloza regenerowana - praktycznie czysta, bezbarwna i przezroczysta celuloza pozbawiona struktury włóknistej, otrzymana przez strącenie z roztworów celulozy rodzimej w odczynniku Schweitzera lub roztworów ksantatu kwasami; c.r. jest tworzywem włókna wiskozowego i miedziowego oraz celofanu, a częściowo także fibry.
Celulozoksantogenian sodowy - ksantat (promocja 3 w 1).
Celulozownia - zakład przemysłowy wytwarzający masę celulozową; w poszczególnych oddziałach.
Najnowsze wpisy
Deskowanie inaczej szalowanie, to tymczasowa konstrukcja stosowana w budownictwie, która służy do nadawania kształtu mieszance betonowej podczas jej wylewania oraz…
Instalacja wodociągowa to system rur, armatury i urządzeń służących do doprowadzania wody do budynków oraz jej rozprowadzania do poszczególnych punktów…







53 465

98%

32