Blog

27.04.2020

Celowość skupiania betonu przy podporach

W artykule znajdziesz:

Celowość skupiania betonu przy podporach

Celowość skupiania betonu przy podporach

Jeżeli most jest podzielony na odcinki odkształcające się niezależnie termicznie tak, że odkształcenia te nie przenoszą się na podpory, to oddzielanie podpór od przęseł jest niecelowe (program uprawnienia budowlane na komputer).

Przęsło stanowi z podporą jedną całość, w której odróżnianie przęsła i podpory w podobnym znaczeniu jak w mostach stalowych, jest bezprzedmiotowe. Do takich konstrukeyj należą na przykład przęsła dwuwspornikowe połączone ze sztywnymi podporami albo też przęsła płyt opartych na słupach poprzez głowice.
Obok zależności wskazujących na celowość wyodrębnienia przęseł od podpór występują inne zależności wskazujące na celowość łączenia podpór z przęsłami. Rozdzielanie przęseł od podpór zbudowanych z tego samego materiału jest niecelowe (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Przeciwnie, słusznie jest łączyć je w jedną całość po to, aby uniknąć przegubów lub łożysk.

Łączenie to jest też celowe, gdy wieloprzęsłowa ramownica jest podzielona na odcinki przerwami dylatacyjnymi między słupami bliźniaczymi, zapobiegającymi przenoszeniu nadmiernych poziomych odkształceń termicznych przęseł na podpory lub też gdy ten sam cel jest osiągnięty przez układ przegubów i łożysk w przęsłach (uprawnienia budowlane).
Jednym z warunków kształtowania jest unikanie nadmiarów materiału.

Warunek ten występuje zarówno w sformułowaniach zagadnień kształtowania, w których wyprowadzamy formę konstrukcji z przyjętych kryteriów, jak i w dobieraniu kształtu konstrukcji i sprawdzaniu wymiarów. W tym ostatnim przypadku, mając jakikolwiek szkic, staramy się usunąć beton z miejsc, w których jest on niepotrzebny wytrzymałościowo, a zwiększa jedynie ciężar konstrukcji i siły wewnętrzne przez ten ciężar wywołane. Działanie to występuje w projektowaniu wszelkich konstrukcyj, a nie tylko w mostownictwie. Stąd też warunek koordynowania kształtu konstrukcji z układem sił wewnętrznych może być interpretowany jako warunek zmniejszenia jej ciężaru (program egzamin ustny).

Materiał umieszczony w przęśle

Otóż łatwo zauważyć, że umieszczenie jednostki objętości materiału w przęśle lub na podporze ma inny wpływ na siły wewnętrzne. Materiał umieszczony w przęśle zwiększa siły wewnętrzne wzdłuż przęsła i wymaga przez to wzmocnienia przekrojów przęsła. Umieszczenie materiału na podporze nie zwiększa sil w przęśle (opinie o programie). Zależność ta może być ujęta rachunkowo. Jeżeli porządkowanie sił wewnętrznych opieramy na sprowadzaniu objętości materiału do minimum ograniczając potencjał na jednostkę objętości.

Warunek ten prowadzi do skupienia betonu przy podporach. Wskazuje on na niecelowość budowy przęseł o stałej wysokości przekrojów i na potrzebę zwiększenia tych wysokości na podporach, a zmniejszenia w przęsłach. Występuje on tym silniej, im ugięcia przęseł są większe, a więc i im rozpiętości przęseł są większe. Wyznaczenie zmienności przekroju belek wzdłuż ich rozpiętości według tego warunku należy do zadań kształtowania konstrukcji.
Oczywistym sposobem zmniejszania sił wewnętrznych w przęsłach mostów płytowych, belkowych i ramownicowych jest zmniejszenie rozstawienia podpór (segregator aktów prawnych).

Największe zmniejszenie sił wewnętrznych w przęśle można uzyskać przez ustawienie dodatkowej podpory w połowie jego rozpiętości. Stąd podpory powinny być tak gęsto rozstawione, jak na to pozwalają warunki ekonomiczne i techniczne: przeszkoda, spływ wód, kry, spław, żeglowność, przeprowadzenie drogi pod mostem, warunki fundamentowania. Mając jednak wyznaczone z tych warunków rozmieszczenie podpór, można jeszcze uzyskać zmniejszenie sił wewnętrznych w przęsłach przez rozdwojenie podpory, na przykład przez ustawienie paru słupów pionowych zamiast jednego w takim odstępie, w jakim jest to możliwe ze względu na występujące warunki lub też przez zastąpienie słupa lub ściany pionowej przez słupy lub ściany pochyłe, zbiegające się na fundamencie.

Rozwiązania te tym więcej zmniejszają siły wewnętrzne w przęsłach, im podział przęseł przez rozdwojenie podpór jest bliższy do podziału na równe odcinki (promocja 3 w 1). Zależy on od stosunku odległości fundamentów do wysokości podpór.

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami