Blog
Grunty nieprzepuszczalne
W artykule znajdziesz:
Grunty nieprzepuszczalne
Grunty nieprzepuszczalne, lecz podbudowane pokładami gruntów wodonośnych z wodą znajdującą się pod ciśnieniem (artezyjską) (program uprawnienia budowlane na komputer).
Grunt o bardzo małej przepuszczalności, poziom wody gruntowej poniżej poziomu posadowienia rozważań przy wyborze typu izolacji wodoszczelnej ze względu na nieco odmienne warunki. Istnienie wody pod ciśnieniem w pokładach zalegających pod pokładami nieprzepuszczalnymi może być stwierdzone jedynie na podstawie próbnych wierceń, wykonanie bowiem wykopu nie ujawni istnienia wody artezyjskiej (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Po wybudowaniu obiektu i zasypaniu wykopu ustaje parowanie wody podsiąkającej, która zaczyna się gromadzić w gruncie użytym do zasypania. Jednocześnie woda opadowa przedostaje się z terenu. W ten sposób tworzy się woda zaskórna.
Jeśli pod stopą fundamentową obiektu zostanie niezbyt gruba warstwa gruntu nieprzepuszczalnego, odgradzająca ją od wody znajdującej się pod ciśnieniem, to może nastąpić przebicie tej warstwy przez wodę, zwłaszcza w przypadku istnienia przewarstwień gruntów przepuszczalnych. Może wówczas nastąpić zalanie wykopu wodą gruntową, co jest niebezpieczne dla pracujących w wykopach; prowadzenie więc robót w takich warunkach wymaga ogromnej ostrożności. Obiekt zbudowany na takim gruncie powinien otrzymać izolację ciężką (uprawnienia budowlane).
Grunty wodonośne, w których woda gruntowa jest w ruchu i wykazuje pewien spadek, mogą spowodować, że po wykonaniu wykopu i przecięciu warstw wodonośnych (a szczególnie gdy obiekt posadowiony jest na warstwie gruntu nieprzepuszczalnego, zalegającego pod pokładami wodonośnymi) woda wypełni wykop. Obiekt zbudowany na tych gruntach może stać się budowlą piętrzącą wodę gruntową i wówczas zwierciadło wody spiętrzonej często może się ustabilizować na poziomie znacznie wyższym od pierwotnego. Licząc się z taką ewentualnością należy zastosować izolację ciężką obiektu (program egzamin ustny).
Grunty osadowe skaliste
Grunt o bardzo małej przepuszczalności, woda gruntowa pod ciśnieniem w warstwach wodonośnych poniżej poziomu posadowienia wyżej spodziewanego poziomu najwyższego spiętrzenia wody gruntowej, biorąc jednocześnie pod uwagę tworzący się przy tym nowy poziom wody włoskowatej.
Po rozpatrzeniu warunków, w jakich mogą się znaleźć części podziemne obiektów, izolowane przed wodą gruntową lub zaskórną. Wpływ rodzaju gruntu i wody gruntowej na izolację budowli:
a) stan podczas wykonywania wykopu,
b) stan po wzniesieniu budowli (opinie o programie).
Budowla posadowiona na gruncie o małej przepuszczalności, ponad którym znajdują się pokłady wodonośne, poziom wody gruntowej (w spadku) powyżej poziomu posadowienia.
Znane są przypadki, gdy budowlę wykonano bez żadnych trudności, przy czym nie stwierdzono obecności ani wody zaskórnej, ani gruntowej. W krótkim jednak czasie budowla została zalana wodą, gdyż izolacja nie była dostatecznie przystosowana do nowych nieprzewidzianych warunków. Dlatego w wątpliwych przypadkach bezpieczniej jest nie robić oszczędności na izolacji i jedynym słusznym rozwiązaniem powinno być wówczas zastosowanie izolacji ciężkiej lub przynajmniej średniej albo drenażu.
Pod względem geologicznym grunty są pochodzenia osadowego, najczęściej z okresu trzeciorzędu lub czwartorzędu. Na dużych obszarach naszego kraju grunty są pochodzenia morenowego; są to głównie osady utworzone na dnie lodowca (segregator aktów prawnych).
Większa lub mniejsza przepuszczalność wody w warstwach tworzących morenę i z nimi związanych wpływa na sposób gromadzenia się wód podziemnych.
Grunty osadowe skaliste z okresu kredowego, jeśli są spękane, mogą zawierać wodę gruntową i wówczas budowle posadowione w takich gruntach należy zabezpieczyć tak samo przed wodą gruntową jak w przypadku gruntów wodonośnych piaszczystych lub żwirowych. Bliższe szczegóły o właściwościach gruntów i ich pochodzeniu geologicznym można znaleźć w literaturze specjalnej (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32