Blog
Cembalograf
W artykule znajdziesz:
Cembalograf
Cembalograf - sfigmograf działający na zasadzie pojemnościowego przetwarzania wielkości mierzonej (program uprawnienia budowlane na komputer).
Cembrowanie - umacnianie ścian studni, np. kręgami betonowymi.
Cembrowina - betonowy krąg studzienny.
Cement (właściwy) - spoiwo hydrauliczne otrzymywane przez wypalenie w temperaturze spiekania minerałów (zawierających związki: krzemu, glinu, wapnia, żelaza i in.), a następnie zmielenie produktu wypalania na drobny proszek.
Cement anhydrytowy - cement uzyskany z białego kamienia gipsowego wypalonego w temperaturze ok. 800°C i z katalizatora ałunowego.
Cement barowy - cement uzyskany z klinkieru barowego i z kamienia gipsowego (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Cement ekspansywny - cement, który pęcznieje w okresie twardnienia; stosowany np. do zalewania pęknięć w konstrukcjach betonowych.
Cement glinowy - cement uzyskany z klinkieru glinowego, charakteryzujący się krótkim okresem wiązania i twardnienia.
Cement hutniczy, cement wielkopiecowy - cement otrzymany przez zmielenie mieszaniny klinkieru portlandzkiego z zasadowym żużlem wielkopiecowym granulowanym i gipsem palonym charakteryzuje się dużą odpornością na działanie wód agresywnych i niektórych związków chemicznych.
Cement krzemianowy - spoiwo budowlane, którego głównym składnikiem jest krzemian sodowy (szkło wodne sodowe); jako przyspieszacze twardnienia stosuje się dla c.k. fluorokrzemian sodowy oraz sztuczną krzemionkę; c.k. stosuje się np. do wyrobu wykładzin kwaso-odpomych, wanien, kształtek itp.
Cement magnezjowy, cement Sorela - spoiwo powietrzne, otrzymane przez zmieszanie wypalonego magnezytu ze stężonym roztworem chlorku magnezowego (biszofitu); c.m. jest stosowany jako kit do metali i szkła, jako spoiwodo ściernic i jako składnik ksylolitu (uprawnienia budowlane).
Cement murarski 150 - cement uzyskany z klinkieru portlandzkiego, z domieszek hydraulicznych, z domieszek obojętnych oraz gipsu jako dodatku regulującego czas wiązania; wytrzymałość na ściskanie c.m. 150 wynosi po 28 dniach twardnienia 150 kG/cm2; c.m. 150 stosuje się do zapraw murarskich.
Cement naturalny, cement romański - cement wyrabiany ze skał o naturalnym składzie klinkieru portlandzkiego, wypalanych w temperaturze spiekania.
Cement portlandzki - cement otrzymany przez zmielenie klinkieru portlandzkiego z określoną ilością gipsu, domieszek hydraulicznych i niekiedy pigmentów.
Cement romański - cement naturalny.
Cement Sorela - cement magnezjowy.
Cement szybkotwardniejący - cement, z którego otrzymuje się spoiwa budowlane o krótkim okresie wiązania i twardnienia.
Cement tamponażowy - cement portlandzki charakteryzujący się małą szybkością wiązania w podwyższonej temperaturze; stosowany w przemyśle naftowym do cementowania otworów wiertniczych.
Cement tufowy - cement krzemianowy zawierający jako wypełniacz tufy wulkaniczne.
Cement wielkopiecowy - cement hutniczy.
Cement żelazisty
Cement żelazisty - odmiana cementu hutniczego będąca mieszaniną cementu portlandzkiego i zmielonego żużla wielkopiecowego jest odporny na działanie wody morskiej, kwasów oraz podwyższonej temperatury Cement żużlowy - spoiwo budowlane otrzymane przez zmielenie wysuszonego wielkopiecowego żużla granulowanego z dodatkami wywołującymi wiązanie (np. gips palony, anhydryt, wapno suchogaszone); stosowany do wznoszenia konstrukcji wodoodpornych, do wyrobu prefabrykatów, zapraw budowlanych i betonów.
Cementacja - przemiana skal klastycznych luźnych w skalę zwięzłą przy udziale spoiwa skalnego wypełniającego przestrzenie między ziarnami.
Cementarka - agregat cementacyjny (program egzamin ustny).
Cementomierz - w geofizyce wiertniczej - przyrząd pomiarowy umożliwiający ocenę jakości cementacji rur wiertniczych, działający na ogól na zasadzie sondy akustycznej lub sondy gamma.
Cementowanie rur okładzinowych - wypełnianie zaczynem cementowym przestrzeni między ścianą otworu wiertniczego a kolumną rur okładzinowych, przede wszystkim w celu zamknięcia wód wgłębnych i oddzielenia poziomów wodnych, ropnych i gazowych od siebie.
Cementowanie skał - uszczelnianie warstw wodonośnych wtryskiwaniem mleka cementowego przez wywiercone w tym celu otwory.
Cementowarka wierzchów - maszyna do gumowania brzegów części składowych cholewki.
Cementowiec - statek wodny specjalnie dostosowany do przewozu cementu luzem.
Cementownia - wytwórnia cementu.
Cementownik - łyżka do cementowania (opinie o programie).
Cementyt, węglik żelaza - faza międzymetaliczna żelaza z węglem, składnik strukturalny stali i żeliw białych, kruchy i bardzo twardy.
Cementyt drugorzędowy, cementyt wtórny - cementyt wydzielony z roztworu stałego węgla w żelazie y (austenitu) na skutek zmniejszenia się w nim rozpuszczalności węgla podczas obniżania się temperatury od eutektycznej do eutektoidalnej.
Cementyt kulkowy - cementyt skoagulowany powstający z perlitu wskutek obróbki cieplnej.
Cementyt pierwszorzędowy, cementyt pierwotny - cementyt wydzielony z fazy ciekłej, która jest roztworem węgla w żelazie, podczas krzepnięcia surówek i żeliw (segregator aktów prawnych).
Cementyt trzeciorzędowy - cementyt wydzielony z roztworu stałego węgla w żelazie a (ferrytu) na skutek zmniejszenia się rozpuszczalności węgla w żelazie a podczas obniżania się temperatury od eutektoidalnej do temperatury otoczenia.
Cementyt wtórny - cementyt drugorzędowy.
Cena detaliczna - cena sprzedaży w handlu detalicznym.
Cena zbytu - cena, którą płacą odbiorcy producentom za nabywane przez nich wyroby (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32