Blog

08.05.2021

Przebieg wiązania

W artykule znajdziesz:

Przebieg wiązania

Przebieg wiązania

Spośród czterech opisanych wyżej czynników wpływających na przebieg wiązania, tylko dwa pierwsze, tj. skład chemiczny i stan rozdrobnienia (stopień zmielenia), stanowią cechy charakterystyczne określonego cementu (program uprawnienia budowlane na komputer). Natomiast dwa następne czynniki: temperatura i ilość wody zarobowej są niezależne od jakości cementu i dla określonych celów mogą one być w pewnej mierze przez użytkownika zmieniane. Użytkownik powinien jednak mieć pełną świadomość wpływu tych czynników na przebieg wiązania (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Jest rzeczą zrozumiałą, że porównawcza normowa ocena warunków wiązania różnych cementów, wykonywana - jak wspomniano - umowną metodą penetrometryczną, musi się odbywać w jednakowych warunkach temperaturowych i przy jednakowym współczynniku wodno-cementowym, a raczej jednakowej początkowej konsystencji zaczynu. Normy wszystkich krajów dokładnie określają temperaturę, w jakiej musi być wykonywane laboratoryjne oznaczanie warunków wiązania oraz podają szczegółowy przepis postępowania zmierzającego do ustalenia tzw. właściwej ilości wody zarobowej potrzebnej do uzyskania normowej początkowej konsystencji badanego zaczynu.

Trzeba dodać, że wspomniane właściwe ilości wody zmieniają się stosunkowo nieznacznie w odniesieniu do różnych cementów i nie mają praktycznie wpływu na dyskutowaną wyżej wielkość wypełnionych wodą przestrzeni międzyziarnowych świeżo sporządzonego zaczynu (uprawnienia budowlane).
W toku masowego wytwarzania i równie masowego stosowania cementu nie można wykluczyć sporadycznego występowania zakłóceń procesu wiązania. Bliższego omówienia wymagają dwa rodzaje zakłóceń: wiązanie szybkie, a więc szybsze niż tego wymagają postanowienia norm i tzw. wiązanie fałszywe.

Cement szybkowiążący nie może być w praktyce budowlanej stosowany; jest to więc typowy brak produkcyjny, powstający najczęściej w wyniku niedopatrzeń w zakresie dozowania gipsu przy mieleniu cementu (program egzamin ustny).

Cement pozbawiony gipsu

Cement pozbawiony gipsu, bądź zawierający go zbyt mało, wiąże zbyt szybko i to w sposób nieodwracalny, przy jednoczesnym szybkim wydzielaniu znacznych ilości ciepła, powodującego wyczuwalne ręką samoogrzewanie się mieszanego zaczynu. Szczególnie uczulone na brak lub niedobór gipsu są cementy wysokoglinowe, co łączy się logicznie z zawartymi w tym podrozdziale uwagami a naturalnej skłonności takich cementów do szybkiego wiązania (opinie o programie).
Wiązanie fałszywe również polega na przedwczesnym, zbyt szybkim tężeniu zaczynu, toteż zewnętrzny obraz fałszywego wiązania jest w pierwszym okresie zupełnie podobny do niezgodnego z postanowieniami norm wiązania szybkiego. Jednakże w tym przypadku mają miejsce także bardzo istotne różnice.

Przedwczesne tężenie zaczynu spowodowane fałszywym wiązaniem jest w odróżnieniu od szybkiego wiązania zjawiskiem odwracalnym i przebiega bez wydzielenia ciepła. Dalsze energiczne mieszanie fałszywie wiążącego zaczynu przywraca mu jego normalną, plastyczną konsystencję i dalej wiąże on i twardnieje normalnie.
Przyczyna powodująca fałszywe wiązanie wykryta była już dość dawno, a polega ona na częściowym odwodnieniu domielonego do cementu gipsu pod wpływem wysokiej temperatury panującej w młynach wielokomorowych (segregator aktów prawnych). Gips traci w tych warunkach 1,5 cząsteczki wody, przechodząc w półwodny siarczan wapniowy, który w zetknięciu z wodą zarobową bardzo szybko z powrotem przyłącza utraconą wodę i krystalizuje jako wtórnie utworzony dwuwodny siarczan wapniowy, tworząc przy tym sztywne rusztowanie pozrastanych z sobą iglastych kryształów wtórnego gipsu.

Rusztowanie to usztywnia świeżo sporządzony zaczyn pozorując w ten sposób przedwczesne wiązanie. Jednak dalsze intensywne mieszanie łamie i niszczy wspomniane gipsowe rusztowanie, przywracając zaczynowi jego normalną plastyczność (promocja 3 w 1).
Pierwotnie sądzono, że skoro odpowiedzialny za zjawisko fałszywego wiązania półwodny siarczan wapniowy uwodni się z powrotem do siarczanu dwuwodnego, to zjawisko fałszywego wiązania zniknie bez śladu.

Najnowsze wpisy

03.05.2024
Kierownik robót budowlanych

Kierownik robót budowlanych to zawód, który często mylony jest z podobnym stanowiskiem, mianowicie z kierownikiem budowy. W związku z tym,…

30.04.2024
Porady przed egzaminem ustnym na uprawnienia budowlane

Przygotowanie się do egzaminu ustnego na uprawnienia budowlane wymaga - poza koniecznością gruntownego przejrzenia wiadomości i ich przyswojenia - nabycia…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami