Blog
Cement biały
W artykule znajdziesz:
Należy również unikać zanieczyszczenia cementu żelazem podczas mielenia. Z tego powodu stosuje się mało wydajne mielenie za pomocą kul krzemiennych zamiast zwykłego młyna kulowego, chociaż obecnie wprowadzane są kule ze stopów niklowych i molibdenowych. W ten sposób koszt mielenia jest wyższy, co łącznie z droższym surowcem powoduje, że cement biały jest dość drogi (cena jest ok. dwu razy wyższa niż cena cementu portlandzkiego zwykłego) (program uprawnienia budowlane na komputer). Beton wykonywany z cementem białym stosowany jest często w postaci okładziny nanoszonej na podłoże z betonu zwykłego, lecz konieczna jest wówczas wielka ostrożność dla zapewnienia całkowitego połączenia między obydwoma betonami. Dla uzyskania dobrego koloru do betonu białego stosuje się na ogół bogate (tłuste) mieszanki o stosunku wodno-cementowym nie wyższym niż ok. 0,4 (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Jeżeli potrzebny jest kolor pastelowy, jako podłoże do malowania stosować można beton biały. Można również do betoniarki dodawać odpowiednie barwniki, lecz istotne jest, aby nie wpływały one szkodliwie na przyrost wytrzymałości cementu lub napowietrzenie betonu. Mieszanie betonu z barwnikami nie jest powszechne, ponieważ trudno jest zachować jednolite zabarwienie otrzymanego betonu (uprawnienia budowlane).
Lepszym sposobem otrzymania betonu zabarwionego w sposób jednolity i trwały jest zastosowanie cementu kolorowego. Składa się on z cementu białego zmielonego wspólnie z barwnikami w ilości 2H-10%. Wymagania techniczne dla barwników podane są w normie BS 1014: 1961. Ponieważ barwniki nie mają właściwości wiążących, powinno się stosować mieszanki nieco tłuściejsze niż zwykłe (program egzamin ustny).
Wytrzymałość cementu portlandzkiego
Typowe zawartości składników cementu portlandzkiego białego, jednak podane zawartości C3S i C2S mogą znacznie się zmieniać. Ciężar właściwy cementu białego jest nieco niższy niż zwykłego cementu portlandzkiego i wynosi przeważnie 3,05-r- 3,10 G/cms. Wytrzymałość cementu portlandzkiego białego jest zazwyczaj niższa niż cementu portlandzkiego zwykłego, lecz cement biały mimo to spełnia wymagania normy BS 12: 1958 J). Produkowany jest również cement glinowy biały (opinie o programie).
Wśród wielu cementów produkowanych do specjalnych zastosowań interesujący jest cement bakteriobójczy. Jest to cement portlandzki przemielony wspólnie z czynnikiem bakteriobójczym, który zapobiega fermentacji mikrobiologicznej. Taka działalność bakteryjna występuje w betonowych podłogach w zakładach produkujących żywność, gdzie - po wyługowaniu cementów przez kwasy - następuje fermentacja spowodowana przez bakterie w obecności wilgoci. Cement bakteriobójczy może być również stosowany z powodzeniem w basenach kąpielowych, łaźniach publicznych i podobnych miejscach, gdzie występują bakterie i grzyby (segregator aktów prawnych).
Innym specjalnym cementem jest tzw. cement hydrofobowy, którego właściwości pogarszają się bardzo nieznacznie podczas długotrwałego magazynowania w niekorzystnych warunkach. Cement ten uzyskuje się przez wspólny przemiał cementu portlandzkiego z dodatkiem 0,1-7-0,4°/o kwasu oleinowego albo z dodatkiem kwasu stearynowego lub pięcio- chlorofenolu. Dodatki te zwiększają podatność klinkieru na przemiał, prawdopodobnie wskutek sił elektrostatycznych ze spolaryzowania cząstek kwasu na powierzchni cząstek cementu. Kwas oleinowy reaguje z alkaliami w cemencie, tworząc oleiniany wapniowy i sodowy, które pienią się tak, że następuje napowietrzenie. Jeżeli to napowietrzenie nie jest pożądane, to podczas mielenia należy dodać środków zapobiegawczych, np. trójn-fosforanu butylu (promocja 3 w 1).
Właściwości hydrofobowe cementu hydrofobowego powstają wskutek tworzenia się niezwilżalnej błonki wokół każdej cząstki cementu. Błonka ta zostaje przerwana podczas mieszania betonu i występuje normalna hydratacja, lecz początkowa wytrzymałość jest niska. Cement hydrofobowy ma wygląd podobny do cementu portlandzkiego zwykłego, lecz ma charakterystyczny stęchły zapach. Przy podawaniu cement ten wydaje się bardziej płynny niż inne cementy portlandzkie.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32