Blog

Gejzery i gorące źródła zdjęcie nr 2
30.05.2018

Odpowiednie zabezpieczenie placu budowy

W artykule znajdziesz:

Odpowiednie zabezpieczenie placu budowy

Odpowiednie zabezpieczenie placu budowy

Prawidłowe zabezpieczenie terenu, na którym odbywa się budowa jest bardzo ważne, ponieważ ma bezpośredni wpływ na postęp wszystkich prac, a także na bezpieczeństwo. Maszyny budowlane lub otwarte wykopy mogą stwarzać poważne zagrożenie dla zdrowia i życia.

Zabezpieczenie placu budowy

Gejzery i gorące źródła zdjęcie nr 3
Odpowiednie zabezpieczenie placu budowy

Teren budowy powinien zostać zagospodarowany w odpowiedni sposób, co zostało określone w prawie budowlanym. Minimalnym wymogiem jest wykonanie ogrodzenia budowlanego. Konieczne jest także dokonanie wyznaczenia stref niebezpiecznych. Trzeba również przygotować zaplecze budowy, w tym pomieszczenia funkcyjne, na przykład socjalne i sanitarne, a także miejsca do składowania materiałów (opinie o programie).

Ogrodzenia budowlane

Roboty budowlane stwarzają zagrożenie dla pracowników, a także dla osób postronnych. Ogrodzenia budowlane są niezbędnym elementem zabezpieczenia placu, na którym odbywa się budowa. Wysokość takiego ogrodzenia powinna wynosić co najmniej 1,5 metra. Jeśli nie ma możliwości zbudowania ogrodzenia, należy umieścić odpowiednie tablice ostrzegawcze. Takie tablice są również niezbędne, jeśli na terenie budowy znajdują się materiały kwalifikowane jako niebezpieczne.

Maszyny budowlane

Również prawidłowa eksploatacja maszyn budowlanych ma kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa. Dotyczy to maszyn, a także wszystkich urządzeń technicznych, które znajdują się na placu budowy. Urządzenia powinny być zawsze obsługiwane zgodnie z instrukcją i jedynie przez osoby, które posiadają odpowiednie przeszkolenie. Niedopuszczalne jest wykorzystywanie maszyn uszkodzonych, a także doprowadzenie do przeciążenia urządzeń.

Odpowiednie regulacje dotyczą także prowadzenia robót budowlanych na wysokości. Duże znaczenie ma właściwe ustawianie podestów roboczych i rusztowań. Każde rusztowanie powinno mieć określone maksymalne obciążenie, musi również przechodzić systematyczne przeglądy techniczne. Konieczna jest także właściwa organizacja robót prowadzonych na wysokości. Prac na wysokości nie można prowadzić przy niesprzyjających warunkach atmosferycznych.

Najnowsze wpisy

23.07.2024
Gejzery i gorące źródła zdjęcie nr 4
Zmiany w projekcie technicznym

Zgodnie z przepisami Ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane, opracowanie projektu budowlanego należy do podstawowych obowiązków…

22.07.2024
Gejzery i gorące źródła zdjęcie nr 5
Historia uprawnień budowlanych w Polsce

Uprawnienia budowlane w Polsce mają długą i złożoną historię, sięgającą czasów przedwojennych (program TESTY UPRAWNIENIA BUDOWLANE - wersja na komputer). W…

Gejzery i gorące źródła zdjęcie nr 8 Gejzery i gorące źródła zdjęcie nr 9 Gejzery i gorące źródła zdjęcie nr 10
Gejzery i gorące źródła zdjęcie nr 11
Gejzery i gorące źródła zdjęcie nr 12 Gejzery i gorące źródła zdjęcie nr 13 Gejzery i gorące źródła zdjęcie nr 14
Gejzery i gorące źródła zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Gejzery i gorące źródła zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Gejzery i gorące źródła zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami