Blog
Cement biały
W artykule znajdziesz:
Cement biały w ciągu 90 dni od daty wysyłki z cementowni nie powinien wykazywać odchyleń od normy. Określenie. Kruszywem nazywa się rozdrobniony materiał kamienny (naturalny lub sztuczny), który obok spoiwa jest jednym ze składników betonów lub zapraw (program uprawnienia budowlane na komputer). Kruszywem będącym szkieletem betonów i zapraw może być piasek, żwir, tłuczeń, żużel itd.
Wytrzymałość na ściskanie, która zależy od rodzaju kruszywa oraz od jakości i kształtu poszczególnych ziaren. Do kruszyw o największej wytrzymałości należy kruszywo pochodzące z roz- kruszenia odłamków skalnych oraz grube żwiry. Do kruszywa o małej wytrzymałości należą lekkie kruszywa sztuczne (np. żużel, keramzyt) (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Uziarnienie kruszywa - przez to pojęcie należy rozumieć odpowiednio dobrane proporcje ziaren kruszywa pod względem ich wielkości. Czasem do betonów (tzw. jamistych, jednofrakcyjnych) używa się kruszywa o jednakowej wielkości wszystkich ziaren. Beton taki ze względu na małą szczelność będzie miał dobre właściwości termoizolacyjne, lecz niską wytrzymałość (uprawnienia budowlane).
Natomiast do betonów konstrukcyjnych, gdzie wymaga się wysokiej wytrzymałości na ściskanie, dobiera się kruszywo o różnych wielkościach ziaren w taki sposób, aby obok dużych znajdowały się również średnie i małe, które wypełniają puste przestrzenie. Im będzie mniej niezapełnionych przestrzeni między poszczególnymi ziarnami, im kruszywo ułoży się szczelniej, tym beton osiągnie wyższą wytrzymałość (program egzamin ustny).
Czystość kruszywa
Czystość kruszywa, od której w dużym stopniu zależy jakość wyprodukowanego betonu. Zanieczyszczania mogą występować w postaci drobnych pyłów gliny lub iłu, które oblepiają ziarna kruszywa. Mogą być pochodzenia organicznego, np. gnijące części roślin, odpadki. Zwłaszcza szkodliwy jest kwas humusowy (kwas organiczny powstający przy rozkładzie roślin, korzeni, torfu), który może utrudnić lub uniemożliwić wiązanie cementu. Zanieczyszczenia mogą być również pochodzenia chemicznego, jak np. związki siarki w żużlu paleniskowym (opinie o programie).
Ponadto jedną z najważniejszych właściwości kruszyw jest zachowanie stałej objętości. Określenie. Piaskiem nazywa się rozdrobnione w naturalny sposób okruchy skał, których ziarna nie przekraczają wielkości 2,5 mm w piasku przeznaczonym do zapraw i 5 mm w piasku do betonów. Właściwości. Piasek wydobywa się ze złóż w ziemi lub z dna rzek. Piasek pochodzący z pokładów znajdujących się w ziemi ma na ogół ostre, szorstkie i grube ziarna, do których lepiej przyczepia się spoiwo. Często jednak w tych piaskach znajdują się różnego rodzaju zanieczyszczenia.
Natomiast piasek wydobywany z rzek składa się z ziaren bardziej okrągłych i gładkich, lecz ma mniej zanieczyszczeń i z tego względu uważany jest za lepszej jakości. Zastosowanie. Zasadniczo używa się tego samego piasku do zapraw murarskich, tynkarskich i betonów. Jednak piasek ostro- ziarnisty, szorstki, o grubych ziarnach jest bardziej odpowiedni do zapraw murarskich i do betonów oraz jako domieszka do tłustej gliny. Natomiast piasek rzeczny o ziarnach okrągłych bardziej nadaje się do zapraw tynkarskich (o większych ziarnach do tynków zewnętrznych, o mniejszych - do tynków wewnętrznych) (segregator aktów prawnych). Do wykonywania wierzchniej warstwy tynku (gładzi) używa się piasku, z którego odsiano grubsze ziarna. Wymagania. Piasek powinien składać się z twardych ziaren o różnej wielkości. Kształt ziaren o ostrych wyczuwalnych krawędziach powinien być zbliżony do kuli.
W piasku dobrej jakości nie powinno znajdować się dużej ilości drobnego pyłu. Praktycznym, choć mało dokładnym sposobem zbadania zanieczyszczeń piasku jest roztarcie go na dłoni: czysty piasek prawie nie pozostawia śladu zabrudzeń. Innym sposobem zbadania zanieczyszczeń piasku jest wsypanie go do szklanki z wodą i wymieszanie. Czysty, gruby piasek szybko opadnie na dno, natomiast pyły osiadają bardzo powoli. Patrząc na grubość tych warstw można orientacyjnie określić ilość zanieczyszczeń (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32