Blog

Brygada placowa zdjęcie nr 2
18.05.2022

Cement ekspansywny

W artykule znajdziesz:

Brygada placowa zdjęcie nr 3
Cement ekspansywny

Po uzyskaniu podciśnienia 0,20-ł-0,30 kG/cm2 w połaci rdzenia zdejmuje się z niego suwnicą zewnętrzny płaszcz z rurą i przenosi na stanowisko rozmontowywania zewnętrznego płaszcza formy. Na tym stanowisku formę za pomocą specjalnego zawiesia przestawia się ręcznie w położenie poziome, układa na podstawkach i rozbiera. Gotowe rury podaje się na stanowisko badania hydraulicznego, a stąd na skład gotowych wyrobów (program uprawnienia budowlane na komputer).

Produkcja rur z samosprężającego się żelbetu. W samosprężającym się żelbecie sprężenie powstaje w wyniku rozszerzania się twardniejącego betonu, wyprodukowanego na cemencie ekspansywnym; przy rozszerzaniu się beton napręża całe zbrojenie niezależnie od jego ułożenia i kierunku (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Proces produkcji rury sprowadza się do jej formowania podobnie do produkcji rur bezciśnieniowych. W Naukowo-Badawczym Instytucie Żelbetu opracowano trzy sposoby formowania samosprężających się rur: torkretowaniem, wirowaniem i wibroprzeciskaniem (dla rur o średnicy 100-400 mm). Produkcję samosprężających się rur o małej średnicy metodą wibroprzeciskania opanowuje się w Niżnietagilskiej Wytwórni Wyrobów Żelbetowych (uprawnienia budowlane).

Cement ekspansywny charakteryzuje się bardzo krótkimi czasami wiązania (początek po 2-P3 min, koniec po 4-p5 min), co nie daje możliwości stosowania go w zwykłej mieszance bez skutecznych dodatków-opóźniaczy. Zastosowano nowy, skuteczny sposób opóźniania wiązania cementu ekspansywnego. Polega on na wstępnym częściowym uwodnieniu tego cementu, zachodzącym wskutek zmieszania cementu z piaskiem nawilżonym do 4-8% i przetrzymywaniu mieszanki w ciągu 10-15 min przed zarobieniem wodą (program egzamin ustny).

Uformowane rury

Zapewnia to opóźnienie wiązania cementu ekspansywnego do 1 godz. i więcej bez zmiany właściwości stwardniałego cementu. Po wirowaniu przetrzymuje się uformowane rury w formach w ciągu 18-20 godz. dla osiągnięcia przez beton wytrzymałości zapewniającej możliwość ich rozformowania i zakotwienia zbrojenia w samosprężającym się żelbecie. Po rozformowaniu rurę przez 3 godz. ogrzewa się w zbiorniku z gorącą wodą (80-Pl00°C), a następnie umieszcza na 5 dób w zimnej wodzie (10-20°C). W tym czasie kończy się rozszerzanie betonu i naciąg zbrojenia. Po ukończeniu przechowywania w wodzie szlifuje się, w razie potrzeby, czoła rury na specjalnej maszynie (opinie o programie).

Do elementów rurowych zalicza się sprężone stożkowe i cylindryczne słupy powietrznych elektroenergetycznych linii przesyłowych o długości do 26 m. Dla słupów jednogałęziowych stosuje się stojaki stożkowe z 1,5-pro- centową zbieżystością. Stojaki o długości 22 m produkuje się z betonu marki 500. Mają one zbrojenie podłużne ze splotów i uzwojenie z 4-milimetrowego zwykłego drutu zbrojeniowego.

Słupy elektroenergetycznych linii przesyłowych na 220 kW i wyżej stosuje się typu portalowego z cylindrycznych rur żelbetowych z dwoma wariantami sprężonego zbrojenia: ze splotów z siedmiu drutami i ze zbrojenia prętowego klasy A-IV (segregator aktów prawnych).

Stojaki produkuje się tak samo jak rury metodą wirowania. Stanowisko, na którym przeprowadza się montaż i naciąg szkieletu zbrojeniowego z nawijaniem uzwojenia, montaż formy i jej zapełnienie mieszanką, stanowi stend o długości 27,5 m. Składa się on z zagłębionej poniżej poziomu podłogi niemetalowej belki-podstawy, do której zamocowano wsporniki oporowe, wyposażone w cięgna uchwytowe. Między lewarem i tylną podporą ustawia się pośrednie podpory rolkowe, których liczba odpowiada liczbie pierścieni formy (promocja 3 w 1).

Na rolkowych podporach stendu ustawia się dolną połówkę formy, następnie układa się w niej szkielet zbrojeniowy i lewarem hydraulicznym wykonuje się jego naciąg montażowy siłą wynoszącą 10-15% projektowanej. Mieszankę betonową układa się w formie za pomocą samojezdnego rozdzielacza betonu o pojemności 2 m3, przesuwającego się wzdłuż stendu. Ze względu na stożkowatość formy mieszankę rozdziela się nierównomiernie: w wąskiej części formy układa się ją warstwą o większej grubości niż w części szerokiej.

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Brygada placowa zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Brygada placowa zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Brygada placowa zdjęcie nr 8 Brygada placowa zdjęcie nr 9 Brygada placowa zdjęcie nr 10
Brygada placowa zdjęcie nr 11
Brygada placowa zdjęcie nr 12 Brygada placowa zdjęcie nr 13 Brygada placowa zdjęcie nr 14
Brygada placowa zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Brygada placowa zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Brygada placowa zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami