Blog

18.05.2022

Cement ekspansywny

W artykule znajdziesz:

Cement ekspansywny

Po uzyskaniu podciśnienia 0,20-ł-0,30 kG/cm2 w połaci rdzenia zdejmuje się z niego suwnicą zewnętrzny płaszcz z rurą i przenosi na stanowisko rozmontowywania zewnętrznego płaszcza formy. Na tym stanowisku formę za pomocą specjalnego zawiesia przestawia się ręcznie w położenie poziome, układa na podstawkach i rozbiera. Gotowe rury podaje się na stanowisko badania hydraulicznego, a stąd na skład gotowych wyrobów (program uprawnienia budowlane na komputer).

Produkcja rur z samosprężającego się żelbetu. W samosprężającym się żelbecie sprężenie powstaje w wyniku rozszerzania się twardniejącego betonu, wyprodukowanego na cemencie ekspansywnym; przy rozszerzaniu się beton napręża całe zbrojenie niezależnie od jego ułożenia i kierunku (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Proces produkcji rury sprowadza się do jej formowania podobnie do produkcji rur bezciśnieniowych. W Naukowo-Badawczym Instytucie Żelbetu opracowano trzy sposoby formowania samosprężających się rur: torkretowaniem, wirowaniem i wibroprzeciskaniem (dla rur o średnicy 100-400 mm). Produkcję samosprężających się rur o małej średnicy metodą wibroprzeciskania opanowuje się w Niżnietagilskiej Wytwórni Wyrobów Żelbetowych (uprawnienia budowlane).

Cement ekspansywny charakteryzuje się bardzo krótkimi czasami wiązania (początek po 2-P3 min, koniec po 4-p5 min), co nie daje możliwości stosowania go w zwykłej mieszance bez skutecznych dodatków-opóźniaczy. Zastosowano nowy, skuteczny sposób opóźniania wiązania cementu ekspansywnego. Polega on na wstępnym częściowym uwodnieniu tego cementu, zachodzącym wskutek zmieszania cementu z piaskiem nawilżonym do 4-8% i przetrzymywaniu mieszanki w ciągu 10-15 min przed zarobieniem wodą (program egzamin ustny).

Uformowane rury

Zapewnia to opóźnienie wiązania cementu ekspansywnego do 1 godz. i więcej bez zmiany właściwości stwardniałego cementu. Po wirowaniu przetrzymuje się uformowane rury w formach w ciągu 18-20 godz. dla osiągnięcia przez beton wytrzymałości zapewniającej możliwość ich rozformowania i zakotwienia zbrojenia w samosprężającym się żelbecie. Po rozformowaniu rurę przez 3 godz. ogrzewa się w zbiorniku z gorącą wodą (80-Pl00°C), a następnie umieszcza na 5 dób w zimnej wodzie (10-20°C). W tym czasie kończy się rozszerzanie betonu i naciąg zbrojenia. Po ukończeniu przechowywania w wodzie szlifuje się, w razie potrzeby, czoła rury na specjalnej maszynie (opinie o programie).

Do elementów rurowych zalicza się sprężone stożkowe i cylindryczne słupy powietrznych elektroenergetycznych linii przesyłowych o długości do 26 m. Dla słupów jednogałęziowych stosuje się stojaki stożkowe z 1,5-pro- centową zbieżystością. Stojaki o długości 22 m produkuje się z betonu marki 500. Mają one zbrojenie podłużne ze splotów i uzwojenie z 4-milimetrowego zwykłego drutu zbrojeniowego.

Słupy elektroenergetycznych linii przesyłowych na 220 kW i wyżej stosuje się typu portalowego z cylindrycznych rur żelbetowych z dwoma wariantami sprężonego zbrojenia: ze splotów z siedmiu drutami i ze zbrojenia prętowego klasy A-IV (segregator aktów prawnych).

Stojaki produkuje się tak samo jak rury metodą wirowania. Stanowisko, na którym przeprowadza się montaż i naciąg szkieletu zbrojeniowego z nawijaniem uzwojenia, montaż formy i jej zapełnienie mieszanką, stanowi stend o długości 27,5 m. Składa się on z zagłębionej poniżej poziomu podłogi niemetalowej belki-podstawy, do której zamocowano wsporniki oporowe, wyposażone w cięgna uchwytowe. Między lewarem i tylną podporą ustawia się pośrednie podpory rolkowe, których liczba odpowiada liczbie pierścieni formy (promocja 3 w 1).

Na rolkowych podporach stendu ustawia się dolną połówkę formy, następnie układa się w niej szkielet zbrojeniowy i lewarem hydraulicznym wykonuje się jego naciąg montażowy siłą wynoszącą 10-15% projektowanej. Mieszankę betonową układa się w formie za pomocą samojezdnego rozdzielacza betonu o pojemności 2 m3, przesuwającego się wzdłuż stendu. Ze względu na stożkowatość formy mieszankę rozdziela się nierównomiernie: w wąskiej części formy układa się ją warstwą o większej grubości niż w części szerokiej.

Najnowsze wpisy

07.05.2024
Praktyki budowlane. Wszytko, co musisz o nich wiedzieć

Znaczenie praktyki zawodowej w zdobywaniu uprawnień budowlanych Praktyka zawodowa odgrywa kluczową rolę w zdobywaniu uprawnień budowlanych dla architektów oraz innych…

03.05.2024
Kierownik robót budowlanych

Kierownik robót budowlanych to zawód, który często mylony jest z podobnym stanowiskiem, mianowicie z kierownikiem budowy. W związku z tym,…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami