Blog

Jakie artykuły BHP są niezbędne na placu budowy? zdjęcie nr 2
09.09.2021

Cement hutniczy plastyczny

W artykule znajdziesz:

Cement hutniczy plastyczny

Jakie artykuły BHP są niezbędne na placu budowy? zdjęcie nr 3
Cement hutniczy plastyczny

Cement hutniczy plastyczny jest odmianą cementu hutniczego otrzymywaną w postaci ,,papki” aktywowanej cementem, gipsem lub innymi dodatkami (program uprawnienia budowlane na komputer).
Adaptację tej odmiany spoiwa, dostosowanej do polskich warunków surowcowych, przeprowadził Instytut Techniki Budowlanej.
W roku 1957 została wydana instrukcja produkcji i stosowania tego spoiwa.
Zasada produkcji polega na zmieleniu granulowanego żużla wielkopiecowego w młynach kulowych rurowych z dodatkiem wody.

Otrzymuje się gęstą papkę, którą magazynuje się w specjalnych zbiornikach.
Do papki przed jej użyciem dodaje się katalizatora (np. cementu 250 w ilości do 30%, mielonego gipsu, wapna itp.) i stosuje ją w postaci plastycznego spoiwa do robót betonowych i produkcji elementów budowlanych (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Tą drogą można uzyskać beton o średnich, a nawet wysokich wytrzymałościach, w zależności od ilości spoiwa i sposobu dojrzewania, podobnie jak przy użyciu cementu portlandzkiego.
Cement hutniczy plastyczny stosuje się do robót betonowych oraz do produkcji elementów budowlanych (uprawnienia budowlane).

Cement wapienno-żużlowy produkowany jest przez wspólne zmielenie granulowanego żużla wielkopiecowego i wapna hydratyzowanego lub palonego w ilości 10H-20% oraz 3-5 dodatku gipsu surowego. Cement wapienno-żużlowy jest spoiwem o słabych własnościach wytrzymałościowych w warunkach normalnego dojrzewania betonu w temperaturze pokojowej, natomiast osiąga wyższe wytrzymałości przy obróbce cieplnej. W tym stanie żużel posiada duży zapas energii wewnętrznej (krystalizacji) w porównaniu z żużlem ostudzonym powoli o całkowicie wykrystalizowanych składnikach (program egzamin ustny).
Żużel o tego rodzaju strukturze szklistej wykazuje własności hydrauliczne, mające odmienny charakter niż hydrauliczność cementu portlandzkiego.

Uwodnienie składników żużla

Uwodnienie składników żużla odbywa się powoli i dopiero dodatek aktywatorów przyśpiesza ten proces. Do produkcji spoiw stosuje się zatem głównie wielkopiecowy żużel granulowany szybko studzony.
Granulowanie przeprowadza się w praktyce za pomocą szybkiego chłodzenia wodą (na mokro) lub powietrzem (na sucho) względnie sposobem pośrednim.
W wyniku granulacji żużel rozsypuje się na drobne ziarna porowate o budowie szklistej (opinie o programie).
Dodawane do żużla aktywatory mają za zadanie ujawnić jego ukryte własności hydrauliczne.

Jak już wspomniano, środki aktywujące żużle można podzielić na dwie podstawowe grupy: grupę alkaliczną lub zasadową, wydzielającą w roztworze wodnym jony (OH), oraz grupę siarczanową, której głównym przedstawicielem jest siarczan wapniowy w postaci gipsu lub anhydrytu.
Rola aktywatorów oraz przebieg samych reakcji w procesie uwodnienia składników spoiw opartych na żużlach wielkopiecowych lub na żużlach i popiołach paleniskowych nie są dotychczas całkowicie wyjaśnione. Według istniejących teorii aktywatory zarówno zasadowe, jak i siarczanowe reagują w roztworze wodnym zawierającym Ca(OH>2 najpierw z glinianami zawartymi w żużlu, a dopiero później powodują uwodnienie innych związków, w szczególności krzemianów (segregator aktów prawnych).

Spoiwa mające za podstawę żużel granulowany wiążą i twardnieją przy aktywatorach zasadowych na skutek tworzenia się w początkowym okresie uwodnionego glinianu wapniowego w postaci krystalicznej, a następnie powstawania uwodnionych krzemianów w postaci żelu.
Stosowany jest w warunkach zwykłych do zapraw i betonów niższych marek.
Cement gipsowo-żużlowy produkowany jest przez wspólne zmielenie żużla granulowanego i gipsu lub anhydrytu naturalnego, względnie sztucznego.

Ponadto podczas mielenia dodaje się pewną ilość (do 4%) klinkieru lub wapna. Dodatek gipsu lub anhydrytu użytych jako aktywatorów wynosi od 12 do 18°/o w zależności od zawartości A1203 w żużlu (dla cementu marki 250 i wyższej zawartości AI2O3 W żużlu wynosić powinna powyżej 14%) (promocja 3 w 1).
Cementy gipsowo-żużlowe wydzielają przy wiązaniu i twardnieniu nieznaczne ilości ciepła i wykazują dzięki temu niewielki skurcz. Ponadto wykazują dużą odporność na działanie czynników korodujących.

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Jakie artykuły BHP są niezbędne na placu budowy? zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Jakie artykuły BHP są niezbędne na placu budowy? zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Jakie artykuły BHP są niezbędne na placu budowy? zdjęcie nr 8 Jakie artykuły BHP są niezbędne na placu budowy? zdjęcie nr 9 Jakie artykuły BHP są niezbędne na placu budowy? zdjęcie nr 10
Jakie artykuły BHP są niezbędne na placu budowy? zdjęcie nr 11
Jakie artykuły BHP są niezbędne na placu budowy? zdjęcie nr 12 Jakie artykuły BHP są niezbędne na placu budowy? zdjęcie nr 13 Jakie artykuły BHP są niezbędne na placu budowy? zdjęcie nr 14
Jakie artykuły BHP są niezbędne na placu budowy? zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Jakie artykuły BHP są niezbędne na placu budowy? zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Jakie artykuły BHP są niezbędne na placu budowy? zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami