Blog

26.05.2022

Cement hydrofobowy

W artykule znajdziesz:

Cement hydrofobowy

Cement hydrofobowy należy odróżniać od cementów wodoodpornych, przy użyciu których wykonane betony są bardziej nieprzepuszczalne niż przy użyciu zwykłego cementu portlandzkiego. Istnieje znaczna rozbieżność opinii co do efektywności tych cementów (program uprawnienia budowlane na komputer).

Cement murarski, stosowany do zapraw przy murowaniu, wykonywany jest przez wspólny przemiał bardzo drobno zmielonego cementu portlandzkiego, wapienia i czynnika napowietrzającego lub - alternatywnie - cementu portlandzkiego i wapna hydratyzowanego, granulowanego żużla lub obojętnego wypełniacza i czynnika na powietrza ją- go. Cementy murarskie dają zaprawę bardziej plastyczną niż zwykły cement portlandzki i mają również większą zdolność utrzymywania wody oraz powodują mniejszy skurcz betonu. Wytrzymałość cementów murarskich jest niższa niż cementu portlandzkiego zwykłego, szczególnie jeżeli wprowadzona jest duża ilość powietrza, lecz taka niska wytrzymałość jest na ogół korzystna w konstrukcji wykonanej z cegieł. Cementu murarskiego nie wolno stosować do betonu konstrukcyjnego (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Cementy naturalne są to cementy otrzymywane przez prażenie i przemiał tzw. skały cementowej, która jest wapieniem gliniastym zawierającym do 25% materiału ilastego. Otrzymany cement podobny jest do cementu portlandzkiego i w rzeczywistości jest pośredni między cementem portlandzkim i wapnem hydraulicznym (uprawnienia budowlane).

Ponieważ cement naturalny prażony uzyskania spiekania, praktycznie nie zawiera on C3S i dlatego jest wolnotwardniejący. Cementy naturalne mają zmienne właściwości, gdyż nie jest możliwy odpowiedni dobór składników mieszanki. Z tego powodu, jak również ze względów ekonomicznych, cementy naturalne są obecnie mało stosowane. W USA produkuje się ich nie więcej niż 1% wszystkich cementów portlandzkich (program egzamin ustny).

Pęcznienie

Dla wielu celów korzystne jest użycie cementu, który nie zmienia objętości wskutek skurczu przy wysychaniu, lecz nawet w pewnych przypadkach pęcznieje przy twardnieniu. Cementy pęczniejące zostały opracowane przez H. Losńera we Francji, który stosował mieszaninę cementu portlandzkiego, czynnika pęczniejącego i stabilizatora. Czynnik pęczniejący uzyskiwany jest przez wypalenie mieszaniny gipsu, boksytu i kredy, które tworzą siarczan wapniowy i glinian wapniowy (głównie C5A3) (opinie o programie).

W obecności wody składniki te reagują tworząc zhydratyzowany siarczano- glinian wapniowy (etryngit), przy czym następuje pęcznienie zaczynu cementowego. Stabilizator, który jest żużlem wielkopiecowym, wchłania powoli Znane w USA jako cementy ekspansywne.

Miar siarczanu wapniowego i wstrzymuje to pęcznienie. W celu uzyskania pożądanego pęcznienia konieczny jest dokładny dobór składników cementu. Na ogół stosuje się następujące proporcje: ok. 8-20 części klinkieru siarczanogli- nianowego miesza się ze 100 częściami i 15 częściami stabilizatora (segregator aktów prawnych).

Pęcznienie występuje tylko tak długo, dopóki beton jest wilgotny, pielęgnacja jego musi więc być dokładnie kontrolowana, a stosowanie cementu pęczniejącego wymaga wprawy i doświadczenia. Ściśle biorąc - stosując cement pęczniejący nie można otrzymać betonu „bezskurczowego”, ponieważ skurcz występuje po przerwaniu pielęgnacji na mokro, lecz wartość pęcznienia może być tak dobrana, że pęcznienie i późniejszy skurcz są sobie liczbowo równe.

Inny rodzaj cementu pęczniejącego, nazywanego cementem pęczniejącym wysokoenergetycznym, produkowany jest przez wspólny, przemiał klinkieru cementu portlandzkiego, klinkieru cementu glinowego i gipsu, w proporcjach w przybliżeniu 65 : 20 : 15. Pęcznienie tego cementu spowodowane jest tworzeniem się siarczanoglinianiu wapniowego podobnie jak w cemencie Lossiera i występuje w ciągu 2 lub 3 dni po. ułożeniu w deskowaniu (promocja 3 w 1).

Cement pęczniejący wysokoenergetyczny jest cementem szybkowiążącym i szybko twardniejącym i uzyskuje wytrzymałość ok. 7 MN/m2 po 6 h i 50 MN/ /m2 po 28 dniach. Odznacza się on wysoką odpornością na korozję siarczanową.

Najnowsze wpisy

07.05.2024
Praktyki budowlane. Wszytko, co musisz o nich wiedzieć

Znaczenie praktyki zawodowej w zdobywaniu uprawnień budowlanych Praktyka zawodowa odgrywa kluczową rolę w zdobywaniu uprawnień budowlanych dla architektów oraz innych…

03.05.2024
Kierownik robót budowlanych

Kierownik robót budowlanych to zawód, który często mylony jest z podobnym stanowiskiem, mianowicie z kierownikiem budowy. W związku z tym,…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami