Blog

Drewno wąskosłoiste zdjęcie nr 2
26.05.2022

Cement modyfikowany

W artykule znajdziesz:

Drewno wąskosłoiste zdjęcie nr 3
Cement modyfikowany

Produkowany jest również zgodnie z normą BS 4246: 1968 cement hutniczy niskokaloryczny. W pewnych przypadkach bardzo niska wczesna wytrzymałość może być wadą i z tego powodu opracowano w USA tzw. cement modyfikowany (rodzaj II). Cement modyfikowany łączy z powodzeniem nieco większą prędkość wydzielania ciepła, niż ma ją cement niskokaloryczny, z prędkością wzrostu wytrzymałości taką, jak dla zwykłego cementu portlandzkiego. Cement modyfikowany zaleca się stosować w konstrukcjach, gdzie pożądane jest umiarkowanie niskie wydzielanie się ciepła lub gdzie może wystąpić umiarkowana agresja siarczanowa. Cement ten jest szeroko stosowany w USA (program uprawnienia budowlane na komputer).

Cement modyfikowany, oznaczony jako cement rodzaju II i i cement niskokaloryczny (rodzaj IV) objęte są normą ASTM C 150-72. Przy omawianiu reakcji hydratacji cementu, w szczególności procesu wiązania, wspomniano o reakcji między C3A i gipsem (CaS04 • 2H20) i o powstawaniu w konsekwencji siarczanoglinianu wapniowego. W stwardniałym cemencie zhydratyzowany glinian wapniowy może reagować w podobny sposób z solami siarczanów spoza betonu; powstaje wtedy siarczanoglinian wapniowy, tworzący się wewnątrz struktury zhydratyzowanego zaczynu cementowego. Ponieważ zwiększenie objętości fazy stałej wynosi 227%, następuje stopniowe niszczenie betonu (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Drugim rodzajem reakcji jest podwójna wymiana między wodorotlenkiem wapnia i siarczanami, powodująca tworzenie się gipsu ze zwiększeniem objętości fazy stałej o 124%. Reakcje te znane są jako agresja siarczanowa. Solami szczególnie aktywnymi są siarczany magnezowy i sodowy (uprawnienia budowlane). Korozja siarczanowa jest znacznie przyspieszona, jeżeli towarzyszy jej występujące na przemian nawilżanie i suszenie, np. w przypadku konstrukcji morskich w strefie między przypływami i odpływami.

Ciepło wydzielone przez cement

Dla zabezpieczenia się przed agresją siarczanową należy stosować cement o niskiej zawartości C3A i taki cement jest znany jako cement portlandzki siar- czanoodpomy. Brytyjska norma dla tego cementu BS 4027: 1966 określa zawartość CSA na 3,5%, a minimalną miałkość na 205 m2/kg. Pod innymi względami cement siarczanoodporny powinien spełniać wymagania normy BS 12: 1958 dla zwykłego cementu portlandzkiego (program egzamin ustny).

W USA cement siarczanoodporny znany jest jako V rodzaj cementu i objęty jest normą ASTM C 150-72. Ogranicza ona zawartość CgA do 5°/t, a sumę całkowitej zawartości C4AF i dwukrotnej zawartości CjA do 20%. Zawartość magnezji ograniczona jest do 5% Rola C4AF nie jest zupełnie zrozumiała. Z chemicznego punktu widzenia można oczekiwać, że C4AF tworzy siarczanoglinian wapniowy, jak również siarczano- żelazian wapniowy, powodując w ten sposób spęcznienie. Wydaje się jednak, że działanie siarczanu wapniowego na zhydratyzowany cement jest tym mniejsze, im mniejszy jest stosunek A1208: :Fe203 (opinie o programie). Tworzą się wówczas roztwory niektórych substancji stałych i są one wrażliwe na stosunkowo nieznaczną agresję. Żelazian trójwapniowy jest nawet bardziej odporny i może tworzyć warstwę ochronną na każdym wolnym glinianie wapniowym. Często nie jest możliwe zmniejszenie zawartości AljOs w surowcach i wtedy można dodać Fe208 do mieszanki, co zwiększa zawartość C4AF kosztem C3A (segregator aktów prawnych).

Przykładem cementu o bardzo niskim stosunku A12Os : Fe2Oa jest cement Ferrari, przy produkcji którego tlenek żelazowy zastępuje część gliny. Podobny cement produkowany jest w RFN pod nazwą Erz cement. Dla tego rodzaju cementu stosowana jest również nazwa cement rudowy (ang. iron ore cement). Cement siarczanoodporny ma niską zawartość C3A i stosunkowo niską zawartość C4AF, co oznacza, że zawartość krzemianów jest wysoka. Wskutek tego cement ten ma wysoką wytrzymałość, lecz ze względu na wysoką zawartość krzemianu C2S jego wczesna wytrzymałość jest niska (promocja 3 w 1). Ciepło wydzielone przez cement siarczanoodporny nie jest wiele wyższe niż przez cement niskokaloryczny. Dlatego wydaje się, że cement siarczanoodporny teoretycznie jest cementem idealnym, lecz ze względu na specjalne wymagania co do składu surowców stosowanych przy jego produkcji nie może on być wytwarzany powszechnie i tanio.

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Drewno wąskosłoiste zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Drewno wąskosłoiste zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Drewno wąskosłoiste zdjęcie nr 8 Drewno wąskosłoiste zdjęcie nr 9 Drewno wąskosłoiste zdjęcie nr 10
Drewno wąskosłoiste zdjęcie nr 11
Drewno wąskosłoiste zdjęcie nr 12 Drewno wąskosłoiste zdjęcie nr 13 Drewno wąskosłoiste zdjęcie nr 14
Drewno wąskosłoiste zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Drewno wąskosłoiste zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Drewno wąskosłoiste zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami