Blog
Cement portlandzki
W artykule znajdziesz:
Cement portlandzki
Żeleński i Pionk, badając możliwości przyśpieszonego naparzania betonu ze spiekanych łupków przywęglowych (kruszywo „Knurów”), stosowali naparzanie w formach zamkniętych, przy czym para nie stykała się bezpośrednio z masą betonową (tzw. nagrzew kontaktowy stosowany w formach bateryjnych) (program uprawnienia budowlane na komputer).
Stwierdzili oni, że spośród różnych przyśpieszonych cykli naparzania, począwszy od 2,5-6,0-godzinnego najkorzystniejszy okazał się cykl 4 1/2-godzinny (faza wstępnego dojrzewania 1 godz., faza podnoszenia temperatury do 90°C 3 godz. i izotermicznego naparzania 1/2 godz.) niezależnie od rodzaju i ilości cementu oraz ilości wody. Dla cementów portlandzkich 350 maksymalną okazała się temperatura równa 90°C, dla cementu szybkosprawnego 400 temperatura 95°C (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Wyższe temperatury obniżały wytrzymałość po 28-dniach. Stwierdzono również korzystny wpływ powolnego podnoszenia temperatury w granicach ok. 20°C. godz.
Kozłow, Orentichlcr i Spiwak [2.56] podają natomiast, że stosując nagrzewanie kontaktowe betonu z karamzytu w znacznie wyższej temperaturze, tj. 150 - 200°C, uzyskiwali bardzo korzystne wyniki. Badania ITB wpływu naparzania na krajowe cementy wskazują na korzystne zachowanie się prawie wszystkich cementów marki 350 i wyższej w długich cyklach naparzania (18-P24godz.) (uprawnienia budowlane).
Dla cykli krótszych, ale nie mniejszych niż 6 godz. najkorzystniejsze wyniki uzyskiwano dla cementu Chełm, Pokój, Nowiny. Cykle krótsze niż 6 godz. powodowały obniżenie wytrzymałości R:8 niezależnie od rodzaju cementu.
Ten ogólny przegląd badań w zakresie naparzania betonów lekkich pozwala stwierdzić, że efektywność przyspieszenia twardnienia betonu jest większa niż betonów zwykłych. Szczególnie odnosi się to do betonów o niskim ciężarze objętościowym (poniżej 1300 kG/m3) i dużej porowatości. Dla betonów wyższych marek (powyżej 140) własności te kształtują się podobnie jak dla betonów zwykłych. Należy również uwzględnić, że pewne specyficzne własności kruszyw lekkich jak skład chemiczny i mineralogiczny, ukryte własności hydrauliczne, porowatość wpływać będą na optymalny przebieg procesu naparzania (program egzamin ustny). Niewątpliwie jest to również główną przyczyną obserwowanych niejednokrotnie znacznych rozbieżności wyników i często podkreślanej konieczności ustalania dla danego typu kruszywa i betonu doświadczalnie najbardziej korzystnych parametrów naparzania.
Dodatki chemiczne
Nie bez wpływu pozostaje również rodzaj stosowanego cementu.
Nagrzewanie promieniami podczerwonymi. W Związku Radzieckim zastosowano nagrzewanie promieniami podczerwonymi przy ciągłej przemysłowej produkcji bloków karemzytowych. Elementy w formach wprowadzone są do tunelu wstępnego dojrzewania o długości 25 m i temp. 60°C (opinie o programie).
Po 1 godz. przechodzą do tunelu właściwego dojrzewania o długości 95 m i temp. 90°C na okres 4 godz. Od momentu ułożenia masy betonowej w formach elementy posuwają się na taśmie ruchem ciągłym przez wszystkie fazy obróbki termicznej. Metoda nagrzewania oprócz przyspieszenia twardnienia powoduje obniżenie wilgotności betonu w elemencie. Zużycie energii elektrycznej wynosi ok. 80-100 kWh/lm3 betonu.
Dodatki chemiczne mające na celu przyśpieszenie twardnienia betonów lekkich stosuje się raczej w ograniczonym zakresie (segregator aktów prawnych).
Głównie stosowany jest chlorek wapna (CaCl2). Działanie jego jest analogiczne jak w betonach zwykłych i polega na przyśpieszeniu procesu twardnienia cementu. Jak dotąd nie stwierdzono ewentualnych ubocznych niepożądanych efektów reagowania chlorku wapnia z kruszywami lekkimi. Stosowana ilość CaCl2 wynosi około 2% w stosunku do ilości spoiwa. W starszych publikacjach spotykać można zalecenia stosowania większych ilości nawet do 8% (promocja 3 w 1). Ostatnie obserwacje wykazały jednak, że ilości te są stanowczo zbyt wielkie i wpływają szkodliwie na zbrojenie powodując i przyśpieszając korozję stali.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32