Blog

20.06.2022

Cement szybkotwardniejący

W artykule znajdziesz:

Pomieszczenie na magazyn

Cement szybkotwardniejący w początkowym okresie twardnienia wydziela duże ilości ciepła, znacznie więcej (2-3 razy) niż normalny cement portlandzki. Rozróżnia się cement szybkotwardniejący 400 oraz cement szybkotwardniejący Super 400 i Super 500. Zastosowanie. Cement portlandzki szybkotwardniejący stosuje się do betonów i konstrukcji, które wymagają osiągnięcia w krótkim czasie wysokich wytrzymałości. Szczególnie odpowiedni tam, gdzie zależy na krótkim cyklu produkcyjnym, np. do wykonywania elementów prefabrykowanych i konstrukcji wykonywanych w deskowaniach ślizgowych (program uprawnienia budowlane na komputer).

Cement szybkotwardniejący używany jest również do robót wykonywanych w okresie zimowym. Wymagania. Początek wiązania najwcześniej po upływie 40 min. Koniec wiązania najpóźniej po 6 godzinach. Cement szybkotwardniejący 400 i cement szybkotwardniejący Super 400 w ciągu 45 dni od daty wysyłki z cementowni nie powinny wykazywać odchyleń od normy. Dla cementu szybko- twardniejącego Super 500 okres ten wynosi 30 dni (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Oznaczenia. Cement portlandzki szybkotwardniejący 400 oznaczony jest na worku koloru piaskowego jednym zielonym pasem. Cement portlandzki szybkotwardniejący Super 400 oznaczony jest na worku koloru czerwonego jednym czarnym panem. Cement portlandzki szybkotwardniejący Super 500 oznaczony jest na worku koloru czerwonego dwoma czarnymi pasami wzdłuż worka (uprawnienia budowlane).

Określenie. Cement hutniczy jest materiałem wiążącym, który otrzymuje się przez drobne zmielenie klinkieru cementowego i granulowanego żużla wielkopiecowego z dodatkiem siarczanu wapniowego. Wyglądem nie różni się od cementu portlandzkiego (program egzamin ustny).

Zakres stosowania cementu hutniczego

Właściwości. Właściwości cementu hutniczego są podobne do właściwości cementu portlandzkiego z tym, że w okresie chłodów wykazuje powolniejszy wzrost wytrzymałości w pierwszych 3 dniach. Cement hutniczy jest bardzo wrażliwy na niskie temperatury i zasadniczo nie powinno się go stosować w przypadku, jeżeli przewiduje się spadek temperatury poniżej +5°C. Produkuje się cement hutniczy marki 250 i 350. Cement hutniczy jest tańszy niż cement portlandzki (opinie o programie).

Zastosowanie. Zakres stosowania cementu hutniczego jest taki sam jak cementu portlandzkiego. Cement hutniczy jest szczególnie odpowiedni do betonów narażonych na działanie wód o małej agresywności, np. wody morskiej, wody pochodzącej z bagien, wody zawierającej słabe kwasy humusowe.

Betony, do których użyto cementu hutniczego, wymagają w okresie twardnienia starannej pielęgnacji. Co najmniej przez 14 dni należy obficie i często polewać je wodą, aby nie dopuścić do wyschnięcia nawet na powierzchni. Zaniedbanie tego warunku może doprowadzić do obniżenia wytrzymałości. Wymagania. Początek wiązania najwcześniej po upływie 40 min. Koniec wiązania najpóźniej po 10 godz.

Cement hutniczy w ciągu 90 dni od daty wysyłki z cementowni nie powinien wykazywać odchyleń od normy (segregator aktów prawnych).

Oznaczenia. Cementy hutnicze oznaczone są na worku koloru piaskowego pasami czerwonymi w następujący sposób:

  • 250 - jednym pasem przez środek worka,
  • 350 - dwoma pasami po bokach worka.

Określenie. Cement portlandzki biały jest cementem, który otrzymuje się ze specjalnie dobranych surowców, wyróżniających się białą barwą. Właściwości. Wytrzymałość na ściskanie i zginanie cementu białego jest taka sama jak wytrzymałość cementu portlandzkiego odpowiedniej marki.

Wytwarza się 2 marki cementu portlandzkiego białego: 250 i 350. Cena cementu białego jest trzy razy wyższa niż cementu portlandzkiego (promocja 3 w 1). Zastosowanie. Cement biały używany jest do robót dekoracyjnych, do zapraw tynkarskich stosowanych tam, gdzie zależy na Spoiwa budowlane uzyskaniu białej barwy, oraz do spoinowania wykładzin z białych płytek. Wymagania. Początek wiązania najwcześniej po upływie 40 minut. Koniec wiązania najpóźniej po upływie 10 godzin.

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami