Blog

17.01.2023

Cementy ołowiane

W artykule znajdziesz:

Cementy ołowiane

Cementy glejtowo-glicerynowe są odporne na działanie większości słabych kwasów, w tym również kwasu siarkawego, i dlatego szeroko są stosowane w fabrykach celulozy siarczynowej. Stosuje się je także do łączenia metali, naczyń ceramicznych i glinianych, topionego kwarcu, płytek ceramicznych itp. Cementy ołowiane stosuje się do łączenia rur ceramicznych i szklanych (program uprawnienia budowlane na komputer).

Sporządza się je przez zmieszanie 80 cz. wag. azbestu i 1,5 2 cz. wag. gotowanego oleju lnianego. Otrzymana masa twardnieje po upływie 5 6 dni. Cementy ołowiane podobnie jak cementy glejtowo-glicerynowe są odporne na działanie większości słabych kwasów oraz na działanie 20 do 60-procentowego kwasu azotowego (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

W wielu patentach i pomysłach racjonalizatorskich podano recepty na sporządzanie cementów na podstawie żywic sztucznych. Są to przeważnie mieszaniny żywic sztucznych z napełniaczem odpornym na działanie substancji chemicznych. Szeroko stosuje się kwasoodporne cementy kwarcowe lub grafitowe na podstawie żywicy fenolowo-formaldehydowej. Cementy te są produkowane w fabrykach i dostarczane w postaci dwóch składników: A i B. Składnik A jest ciekłą żywicą, a składnik B mączką kwasoodporną. Składniki te po zmieszaniu w odpowiednim stosunku i po dodaniu katalizatora tworzą szybkowiążący cement (uprawnienia budowlane).

Cementy kwarcowy i grafitowy są odporne na działanie mocnych kwasów, jak kwas solny i siarkowy. Nie są one odporne na działanie kwasów utleniających (azotowego i chromowego), ługu sodowego i innych. Można je stosować do temp. 160-180°C. Wykazują one następujące własności mechaniczne: wytrzymałość na rozciąganie 50 kG/cm2, na ściskanie - 470 kG cm2; wytrzymałość na ściskanie po obróbce 22-procentowym HC1 wynosi 480 kG/cm2, a 10-procentowym H2S04 - 480 kG cm2 (program egzamin ustny).

Wytrzymałość mechaniczna

Przyczepność ich wynosi (w kG/cm2): do ołowiu 15, do szkła 7, do porcelany 12, do płytek z leizny bazaltowej lub diabazowej 17, do płytek węglowych, grafitowych 41, węglowych impregnowanych 32, grafitowych impregnowanych 30. Cementy kwarcowe i grafitowe na podstawie żywic sztucznych stosuje się do pokrywania aparatów oraz jako spoiwo przy wykonywaniu wykładzin. Cementy te znane są w handlu pod nazwami Havegit, Keranol oraz jako cementy fenolowo-formaldehydowe (opinie o programie).

Cementy Hochst na podstawie żywic sztucznych produkowane są pod nazwami: Asplit F i Asplit N. Są one odporne na działanie nieutleniających kwasów organicznych i nieorganicznych, jak kwasu szczawiowego, octowego, fosforowego, kwasu siarkowego stężeniu 70%, roztworów soli, dwutlenku siarki, wody, pary wodnej, słabych ługów (o stężeniu do 10%) i in. Asplit F wytrzymuje jedynie działanie zimnych kwasów. Cementy Asplit F i Asplit N nie są odporne na działanie: ługów, kwasu azotowego, kwasu chromowego, podchlorynu sodowego i aniliny oraz rozpuszczalników, jak alkohole i aceton (segregator aktów prawnych).

Wytrzymałość mechaniczna cementów Asplit na ściskanie po ich całkowitym stwardnieniu dochodzi do 1000 kG/cm2, a przyczepność do nie polerowanych płytek wynosi 10-12 kG/cm2. Stosuje się je jako spoiwo przy wykładaniu aparatów płytkami kwasoodpornymi. Jednak można je stosować tylko do temp. 80°C. Początek wiązania tych cementów następuje w temp. 18-20°C po upływie 4 godz. Przed pokryciem powierzchni betonowych cementami Asplit należy je powlec fluorokrzemianem magnezowym.

Głównymi składnikami cementów Keranol są sztuczne żywice Kera otrzymywane z fenolu, krezolu i formaldehydu. Keranol S Keranol F odznaczają się dużą spoistością i odpornością na ścieranie. Tworzywa te do temp. 130°C są odporne na działanie kwasów, roztworów soli i słabych ługów (do stężenia 5%). Niszczą je natomiast tak silne utleniacze, jak kwas azotowy i chromowy oraz stężony ług sodowy. Bywają one używane do wykładzin aparatów i urządzeń oraz do wyrobu płytek wykładzinowych (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

03.05.2024
Kierownik robót budowlanych

Kierownik robót budowlanych to zawód, który często mylony jest z podobnym stanowiskiem, mianowicie z kierownikiem budowy. W związku z tym,…

30.04.2024
Porady przed egzaminem ustnym na uprawnienia budowlane

Przygotowanie się do egzaminu ustnego na uprawnienia budowlane wymaga - poza koniecznością gruntownego przejrzenia wiadomości i ich przyswojenia - nabycia…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami