Blog
Cementy ołowiane
W artykule znajdziesz:
Cementy glejtowo-glicerynowe są odporne na działanie większości słabych kwasów, w tym również kwasu siarkawego, i dlatego szeroko są stosowane w fabrykach celulozy siarczynowej. Stosuje się je także do łączenia metali, naczyń ceramicznych i glinianych, topionego kwarcu, płytek ceramicznych itp. Cementy ołowiane stosuje się do łączenia rur ceramicznych i szklanych (program uprawnienia budowlane na komputer).
Sporządza się je przez zmieszanie 80 cz. wag. azbestu i 1,5 2 cz. wag. gotowanego oleju lnianego. Otrzymana masa twardnieje po upływie 5 6 dni. Cementy ołowiane podobnie jak cementy glejtowo-glicerynowe są odporne na działanie większości słabych kwasów oraz na działanie 20 do 60-procentowego kwasu azotowego (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
W wielu patentach i pomysłach racjonalizatorskich podano recepty na sporządzanie cementów na podstawie żywic sztucznych. Są to przeważnie mieszaniny żywic sztucznych z napełniaczem odpornym na działanie substancji chemicznych. Szeroko stosuje się kwasoodporne cementy kwarcowe lub grafitowe na podstawie żywicy fenolowo-formaldehydowej. Cementy te są produkowane w fabrykach i dostarczane w postaci dwóch składników: A i B. Składnik A jest ciekłą żywicą, a składnik B mączką kwasoodporną. Składniki te po zmieszaniu w odpowiednim stosunku i po dodaniu katalizatora tworzą szybkowiążący cement (uprawnienia budowlane).
Cementy kwarcowy i grafitowy są odporne na działanie mocnych kwasów, jak kwas solny i siarkowy. Nie są one odporne na działanie kwasów utleniających (azotowego i chromowego), ługu sodowego i innych. Można je stosować do temp. 160-180°C. Wykazują one następujące własności mechaniczne: wytrzymałość na rozciąganie 50 kG/cm2, na ściskanie - 470 kG cm2; wytrzymałość na ściskanie po obróbce 22-procentowym HC1 wynosi 480 kG/cm2, a 10-procentowym H2S04 - 480 kG cm2 (program egzamin ustny).
Wytrzymałość mechaniczna
Przyczepność ich wynosi (w kG/cm2): do ołowiu 15, do szkła 7, do porcelany 12, do płytek z leizny bazaltowej lub diabazowej 17, do płytek węglowych, grafitowych 41, węglowych impregnowanych 32, grafitowych impregnowanych 30. Cementy kwarcowe i grafitowe na podstawie żywic sztucznych stosuje się do pokrywania aparatów oraz jako spoiwo przy wykonywaniu wykładzin. Cementy te znane są w handlu pod nazwami Havegit, Keranol oraz jako cementy fenolowo-formaldehydowe (opinie o programie).
Cementy Hochst na podstawie żywic sztucznych produkowane są pod nazwami: Asplit F i Asplit N. Są one odporne na działanie nieutleniających kwasów organicznych i nieorganicznych, jak kwasu szczawiowego, octowego, fosforowego, kwasu siarkowego stężeniu 70%, roztworów soli, dwutlenku siarki, wody, pary wodnej, słabych ługów (o stężeniu do 10%) i in. Asplit F wytrzymuje jedynie działanie zimnych kwasów. Cementy Asplit F i Asplit N nie są odporne na działanie: ługów, kwasu azotowego, kwasu chromowego, podchlorynu sodowego i aniliny oraz rozpuszczalników, jak alkohole i aceton (segregator aktów prawnych).
Wytrzymałość mechaniczna cementów Asplit na ściskanie po ich całkowitym stwardnieniu dochodzi do 1000 kG/cm2, a przyczepność do nie polerowanych płytek wynosi 10-12 kG/cm2. Stosuje się je jako spoiwo przy wykładaniu aparatów płytkami kwasoodpornymi. Jednak można je stosować tylko do temp. 80°C. Początek wiązania tych cementów następuje w temp. 18-20°C po upływie 4 godz. Przed pokryciem powierzchni betonowych cementami Asplit należy je powlec fluorokrzemianem magnezowym.
Głównymi składnikami cementów Keranol są sztuczne żywice Kera otrzymywane z fenolu, krezolu i formaldehydu. Keranol S Keranol F odznaczają się dużą spoistością i odpornością na ścieranie. Tworzywa te do temp. 130°C są odporne na działanie kwasów, roztworów soli i słabych ługów (do stężenia 5%). Niszczą je natomiast tak silne utleniacze, jak kwas azotowy i chromowy oraz stężony ług sodowy. Bywają one używane do wykładzin aparatów i urządzeń oraz do wyrobu płytek wykładzinowych (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32