Blog

22.03.2022

Optoelektronika

W artykule znajdziesz:

Optoelektronika

Optoelektronika - dział elektroniki zajmujący się wzajemnym oddziaływaniem energii świetlnej i elektrycznej oraz konstruowaniem przetworników, w których te zjawiska są wykorzystywane (np. diod luminescencyjnych, fototranzystorów) optofon - przyrząd do akustycznego odczytywania pisma dla niewidomych (program uprawnienia budowlane na komputer).

Optyka - dział fizyki poświęcony nauce o świetle; przedmiotem badań współczesnej o. jest obok światła widzialnego promieniowanie podczerwone, nadfioletowe oraz rentgenowskie; ze względu na zakres badanych zjawisk o. dzieli się na o. fizyczną optyka chemiczna - dział optyki badający zjawiska fotochemiczne, tzn. zjawiska chemiczne zachodzące pod wpływem światła pochłoniętego przez substancje (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Optyka elektronowa - dział elektroniki dotyczący budowy i działania przyrządów elektronowych opartych na wyzyskaniu wpływu pola elektrycznego lub magnetycznego na tory elektronów; zachodzi tu podobieństwo do wpływu środowisk załamujących na strumień świetlny optyka falowa - optyka fizyczna obejmująca zjawiska, które znalazły wyjaśnienie na podstawie koncepcji falowej natury światła (np. interferencja, polaryzacja, dyfrakcja) optyka fizjologiczna - dział optyki na pograniczu optyki i fizjologii, zajmujący się teorią procesu widzenia (uprawnienia budowlane).

Optyka fizyczna - dział optyki, w którym zjawiska optyczne wyjaśnia się fizycznymi własnościami światła; o.f. dzieli się na optykę falową i optykę kwantową optyka geometryczna - dział optyki obejmujący zjawiska, które można wyjaśnić posługując się pojęciem promienia światła rozchodzącego się prostoliniowo i spełniającego prawa odbicia i załamania, bez wnikania w naturę światła; do o.g. zalicza się fotometrię, stanowi ona również podstawę b. ważnej praktycznie optyki instrumentalnej (program egzamin ustny).

Optyka instrumentalna

Optyka instrumentalna - dział optyki obejmujący teorię wytwarzania obrazów przez układy i przyrządy optyczne oraz teoretyczne podstawy konstrukcji przyrządów optycznych optyka jonowa - dział elektroniki zajmujący się działaniem i konstrukcją układów, w których z dostatecznym przybliżeniem można zakładać analogię między torami jonów w polu magnetycznym a torami promieni świetlnych w ośrodkach załamujących; o.j. ma zastosowanie przy konstrukcji akceleratorów cząstek, urządzeń do bombardowania jonami, spektrometrów mas oraz w mikroskopii jonowej (opinie o programie).

Optyka kryształów - dział optyki badający własności optyczne ciał krystalicznych optyka kwantowa - optyka fizyczna obejmująca zjawiska, które znalazły wyjaśnienie po wprowadzeniu pojęcia kwantów światła - fotonów (np. rozkład energii w promieniowaniu ciała doskonale czarnego, struktura widm optycznych, zjawisko Comptona, zjawisko fotoelektryczne, luminescencja).

Optyka molekularna - dział optyki badający zjawiska optyczne związane ze strukturą cząsteczek i oddziaływaniami między nimi optyka neutronowa - dział fizyki zajmujący się falowymi własnościami neutronów; fale neutronowe rozproszone od wielu jąder interferują między sobą, dając typowo optyczne zjawiska odbicia i załamania (segregator aktów prawnych).

Optyka nieliniowa - dział optyki fizycznej zajmujący się badaniem nieliniowych zjawisk optycznych, występujących przy przechodzeniu promieniowania laserowego o bardzo dużej mocy przez ośrodki materialne optyka włóknista - technika światłowodowa optymalizacja - wyznaczenie spośród dopuszczalnych rozwiązań danego problemu rozwiązania najlepszego ze względu na przyjęte kryterium jakości (np. koszt, zysk, niezawodność) optymalizator procesu - komputer kierujący procesem (produkcyjnym) w sposób zapewniający najkorzystniejszy jego przebieg (stosownie do ustalonych w programie kryteriów technicznych i ekonomicznych) (promocja 3 w 1).

Opukiwanie - badanie ociosów, pułapów oraz spodków wyrobisk młotkiem lub kilofem w celu stwierdzenia po odgłosie, w których miejscach skała odspaja się od calizny i grozi oderwaniem się opuklina wewnętrzna - szczelina w pniu między słojami rocznymi na całym obwodzie lub jego części, powstała na skutek zniszczenia tkanki drzewnej przez grzyby opuszczenie zapłonu - el niezapalenie się łuku od danej anody w normalnym czasie przewodzenia.

Najnowsze wpisy

03.05.2024
Kierownik robót budowlanych

Kierownik robót budowlanych to zawód, który często mylony jest z podobnym stanowiskiem, mianowicie z kierownikiem budowy. W związku z tym,…

30.04.2024
Porady przed egzaminem ustnym na uprawnienia budowlane

Przygotowanie się do egzaminu ustnego na uprawnienia budowlane wymaga - poza koniecznością gruntownego przejrzenia wiadomości i ich przyswojenia - nabycia…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami