Blog

Cennik najmu sprzętu budowlanego
W artykule znajdziesz:

Ceny „za dzień” odnoszą się do maszyn wynajmowanych bez obsługi etatowej i obowiązują za każdą dobę przebywania maszyn na budowie (bez uwzględnienia ilości zmian i godzin faktycznej pracy) i odnoszą się z reguły do maszyn lekkich i średnich (program uprawnienia budowlane na komputer).
Ceny „za godzinę I zmiany” odnoszą się do maszyn wynajmowanych z obsługą etatową, natomiast ceny „za godzinę II zmiany” obowiązują za każdą godzinę pracy w czasie II i III zmiany i odnoszą się z reguły do maszyn ciężkich. Poza tym „Cennik najmu sprzętu budowlanego” zawiera również ceny tzw. usług jednorazowych. Odnoszą się one do kosztów montażu, demontażu oraz zainstalowania maszyn, załadowania i wyładowania maszyn, jednorazowego przewozu maszyn z miejsca postoju do miejsca pracy i odwrotnie oraz kosztów ogólnych wynajmującego (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Budownictwo w porównaniu z licznymi rodzajami przemysłów wytwórczych wyróżnia się wysoką pracochłonnością oraz znacznymi kosztami transportu materiałów, elementów i konstrukcji budowlanych niezbędnymi dla wznoszenia obiektów mieszkalnych, przemysłowych itp. Wystarczy wskazać, że w przeliczeniu na 1 m3 przestrzeni zabudowanej budowli mieszkalnych o konstrukcji murowej trzeba przetransportować około 1,0 t różnego rodzaju ładunków i ziemi, a w budownictwie przemysłowym ok. 0,5-0,7 t (uprawnienia budowlane).
Ten niekorzystny dla gospodarki na placu budowy stan rzeczy zmienia się coraz bardziej pod wpływem postępującego uprzemysłowienia budownictwa, w wyniku którego ciężar budynku ulega z reguły zmniejszeniu. Niezależnie od tego coraz więcej materiałów, zamiast bezpośrednio na budowę, dostarcza się do różnych wytwórni, skąd przybywają na plac budowy w formie gotowych, większych czy mniejszych elementów, po czym przenoszone są coraz częściej bezpośrednio na miejsce montażu (praca „z kół”) z pominięciem składów przyobiektowych.
Teren budowy
Dzięki temu coraz bardziej uwalnia się budowy od skomplikowanej gospodarki materiałowej oraz od nagromadzenia różnego rodzaju środków transportowych, likwidując tym samym podwójne, a nierzadko potrójne przerzuty materiałów na terenie budowy (program egzamin ustny).
W ten sposób zatem pod wpływem uprzemysłowienia budownictwa odbywa się zmiana jakościowa transportu budowlanego oraz ponadto ogólne zmniejszenie ciężaru materiałów na skutek zmian jakościowych w materiałach stosowanych w tym budownictwie (lekkie materiały izolacyjne itp.).
Mimo tych korzystnych zmian transport budowlany pozostanie jeszcze długo najbardziej pracochłonną czynnością w budownictwie. Ciężary materiałów przypadające w budownictwie na jednego robotnika przewyższają nieraz wielokrotnie ilości materiałów przypadające na jednego robotnika w produkcji przemysłowej i sięgają średnio dziennie ok. 1,51, a w konstrukcjach murowych ok. 3 t (opinie o programie).
Wreszcie należy wziąć pod uwagę, że i same procesy technologiczne niektórych podstawowych rodzajów robót, jak np. ziemnych, żelbetowych, betonowych itp. stanowią w dużym stopniu transport budowlany. Dlatego budowanie jest w znacznej mierze sprawą transportu i od sprawności jego organizacji uzależniony jest koszt całego budownictwa (segregator aktów prawnych).
Uprzemysłowienie budownictwa wpłynęło ponadto znacznie na rozwój mechanizacji robót związanych z transportem oraz robotami załadunkowo-wyładunkowymi, tak iż w obecnym stanie rzeczy ilość maszyn i urządzeń związanych z pracą transportu we wszystkich jego postaciach w stosunku do wszystkich innych rodzajów robót budowlanych jest bardzo duża. Nie bez wpływu było tu przejmowanie przez budownictwo licznych maszyn i urządzeń stosowanych w innych przemysłach, w szczególności w przemyśle maszynowym. Rodzaje transportu budowlanego mogą być ustalane z kilku różnych punktów widzenia o znaczeniu zasadniczym (promocja 3 w 1).
Jednym z nich jest podział transportu budowlanego z punktu widzenia położenia dróg tego transportu w stosunku do placu budowy, a mianowicie na:
- transport zewnętrzny,
- transport wewnętrzny.
Najnowsze wpisy
Deskowanie inaczej szalowanie, to tymczasowa konstrukcja stosowana w budownictwie, która służy do nadawania kształtu mieszance betonowej podczas jej wylewania oraz…
Instalacja wodociągowa to system rur, armatury i urządzeń służących do doprowadzania wody do budynków oraz jej rozprowadzania do poszczególnych punktów…







53 465

98%

32