Blog
Rozsądne przybliżenie obciążenia
W artykule znajdziesz:
Obliczenia przeprowadzić można na dwa sposoby. Można więc obliczyć wyrażenia oznaczone w równaniach kropkami i otrzymać w ten sposób ogólna postać członów wyznacznika. Można także napisać dostatecznie dużą część równania wprowadzając wszędzie z wyjątkiem qx wartości liczbowe, a następnie przeprowadzić liczbową eliminację Am, Bm (program uprawnienia budowlane na komputer). Można wreszcie korzystać bezpośredni: z postaci równań. We wszystkich tych przypadkach należy rozwiązać zagadnienie na wartości własne dla dużego wyznacznika, a to również można zrobić na kilka sposobów. Można na przykład rozwinąć wyznacznik i rozwiązać otrzymane w ten sposób równanie algebraiczne, albo można ustalić wartość q0 i wyznacz;., metodą prób wartość qx prowadzącą do znikania wyznacznika. Można wreszcie zastosować metodę iteracji macierzowej (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Po wyznaczeniu równań możemy wyznaczyć stałe Cm, które jak we wszystkich zagadnieniach na wyboczenie określone są z dokładnością do wspólnego czynnika (uprawnienia budowlane). Obliczenia takie prowadzą do wniosku, że w szeregach a więc również i w, występuje w pewnym miejscu, zwykle nie na początku ciąg członów z dużymi współczynnikami Cm, podczas gdy pozostałe Cm są mak czym dalej od dużych współczynników, tym są one mniejsze. Największe człon;, szeregu określają podstawowe cechy odkształcenia wyboczeniowego. Można otrzymać rozsądne przybliżenie obciążenia wyboczeniowego przybliżając nieskończona wyznacznik przez wyznacznik skończony zawierający tylko te wiersze i kolumn;., które związane są z największymi wartościami Cm (program egzamin ustny).
Wyrażenie to sugeruje, że może być wystaiczające zastosowanie wyznacznika 4×4 odpowiadającego współczynnikom przy C4,C5,C6,C7 w czterech równaniach, dla których m = 4, 5, 6, 7. Przemieszczenie wyboczeniowe obliczone na podstawie ostatniego wzoru. Mimo że ugięcie nie jest w obszarze rozciągania dokładnie równe zeru, jest ono tam niezwykle male, a największe ugięcie występuje tam, gdzie siła Nxl ma największą wartość ujemną (opinie o programie).
Dla tej samej powłoki obliczono kilka krytycznych wartości q0,qi i wyniki tych obliczeń. Jeśli rozpatrujemy walec jako pręt rurowy poddany mimośrodowej sile osiowej, to q0 jest naprężeniem błonowym, a ql zgięciowym. Odciętą wybrano ich stosunek, podczas gdy rzędna ^o+^i jest największym naprężeniem ściskającym występującym w przekroju rury. Z wykresu wynika, że naprężenie to słabo zależy od stosunku q0lqi oraz że wzrasta ono ze zmniejszaniem się obszaru ściskania w walcu.
Należy jednak podkreślić, że wyników tych nie można zbyt pochopnie uogólniać. Płaszczyzna 0 = 0, 0 = n jest płaszczyzną symetrii podstawowego stanu naprężeń. Przemieszczenie wyboczeniowe ma tę samą symetrię. Wynika to z postaci rozwiązania równań, istnieje jednak inne rozwiązanie tych równań, antysymetryczne względem rozpatrywanej płaszczyzny. Możemy je otrzymać z równań przez wymianę sinw0 i cosnuf (segregator aktów prawnych).
W przykładzie liczbowym, którego wyniki postać antysymetryczna odpowiada temu samemu obciążeniu wyboczeniowemu, ale w innych przypadkach może się okazać, że odpowiednie obciążenie wyboczeniowe jest większe lub mniejsze niż w przypadku symetrycznym. Wynika stąd wniosek, że należy brać pod uwagę obydwa rozwiązania. Mówimy, że pręt jest belką, gdy jest on poddany obciążeniu działającemu prostopadle do jego osi podłużnej (poprzecznemu), a więc jest zginany, a słupem nazywamy go wtedy, gdy obciążeniem jest ściskająca siła osiowa (promocja 3 w 1). Dla słupów pojawia się problem stateczności, którego nie ma w przypadku belek, powstaje jednak nowe zagadnienie, gdy obydwa powyższe obciążenia występują jednocześnie.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32