Blog
Charakter rozbioru wody
W artykule znajdziesz:
Charakter rozbioru wody
Jednak spośród tych obiektów można wyodrębnić grupy odbiorców, w których charakter rozbioru wody jest bardzo podobny. W fazie projektowania ścisłe określenie dobowych modeli rozbioru ciepłej wody nie jest możliwe z powodu losowego rozkładu jej zużycia przez różnych odbiorców (program uprawnienia budowlane na komputer). Spośród wielu czynników wpływających zarówno na charakter, jak i wielkość zużycia ciepłej wody można wymienić choćby takie, jak porę roku, dzień tygodnia, godzinę doby, klimat, przyzwyczajenia i poziom kulturalny mieszkańców czy też standard sanitarnego wyposażenia obiektów.
Dlatego też ustalając przy projektowaniu instalacji modelowe wykresy rozbiorów ciepłej wody czy też wskaźniki jej zużycia, podane w dalszej części rozdziału, należy pamiętać o tym, że przyjęte na tej podstawie elementy instalacji będą tylko w pewnych okresach pracować w warunkach odpowiadających ściśle przyjętym założeniom (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Wynika to nie tylko z faktu, że prawdopodobieństwo spełnienia przyjętych założeń jest przeważnie mniejsze od jedności, lecz również z tego, że charakter rozbioru c. w. u. podczas wieloletniego okresu eksploatacji obiektu ulega często zmianie.
Zasadniczą cechą rozbiorów ciepłej wody użytkowej w budownictwie mieszkaniowym jest ich duża nierównomierność w okresie doby, godziny czy nawet minuty.
Wśród wielu prac zajmujących się charakterem rozbioru c. w. u. największa liczba poświęcona była budownictwu mieszkaniowemu, dlatego też najbardziej wszechstronnie można wyjaśnić zmiany zapotrzebowania na wodę w tego typu obiektach (uprawnienia budowlane). Typowy wykres rozbioru c. w. u. w budynku mieszkalnym zarejestrowany na taśmie przepływomierza. Wykres rozbioru c. w. u. w innym budynku mieszkalnym w czasie wieczornego, szczytowego jej zużycia.
Gwałtowne zmiany natężenia
Ten sam dom mieszkalny w czasie różnych dni może mieć różne wykresy rozbioru wody (program egzamin ustny). Uporządkowane (w okresach 15-minutowych) dobowe wykresy rozbioru c. w. u. w wybranych dniach jednego tygodnia dla tego samego budynku. Jak wynika z tych wykresów, Zmiany natężenia przepływu wody w instalacji wewnętrznej budynku są bardzo duże. Często natężenie przepływu wody w czasie kilku minut zmienia się w stosunku do średniego dobowego zużycia wody o 200 do 400%.
Gwałtowne zmiany natężenia przepływu wody są przyczyną tego, że cała instalacja c. w. u. w okresie występowania rozbioru wody praktycznie zawsze znajduje się w stanie nieustalonym (opinie o programie). Z analizy wielu wykresów rozbioru c. w. u. w budynkach mieszkalnych wynika, że w powszednich dniach tygodnia maksymalne zużycie wody występuje w porze wieczornej, ok. godz. 20 do 22; jest to spowodowane głównie kąpielą. W dniach świątecznych okres ten występuje często w porze porannej pomiędzy godzinami 8 a 11. Poza okresem kąpieli głównej, w którym z zasady występuje maksymalny rozbiór wody w ciągu doby, w powszednich dniach tygodnia w godzinach rannych daje się często wyodrębnić inne maksimum lokalne, przy czym największe chwilowe natężenia przepływu wody są z reguły mniejsze od wartości maksymalnych rozbiorów w okresie kąpieli głównej (segregator aktów prawnych).
Znaczny wpływ na amplitudę wahań rozbioru wody wywiera niewątpliwie program telewizyjny. W kraju pierwsze badania wpływu programu telewizyjnego na rozbiór c. w. u. prowadził Ołpiński. Z badań tych wynika, że atrakcyjność programu telewizyjnego jest odwrotnie proporcjonalna do zapotrzebowania na ciepłą wodę w czasie trwania programu i wprost proporcjonalna do maksimum chwilowego szczytowego rozbioru rozpoczynającego się bezpośrednio po jego zakończeniu. Z oczywistych względów wpływ ten najwyraźniej uwidacznia się w godzinach wieczornych (promocja 3 w 1).
Okresy trwania atrakcyjnych programów telewizyjnych. W pracy stwierdzono, że program telewizyjny powoduje zarówno wzrost dobowej nierównomierności rozbioru cieplej wody, jak również wzrost liczby maksymalnych szczytowych natężeń przepływu.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32