Blog
Twardziel mrozowa
W artykule znajdziesz:
Twardziel mrozowa
Twardziel mrozowa zawiera mniejszą liczbę wcistek aniżeli twardziel fałszywa; grupują się one głównie w kilku zewnętrznych słojach, ku wnętrzu pnia ich ilość szybko maleje. Również w fałszywej twardzieli największa liczba wcistek zgrupowana jest w ciemniej zabarwionych strefach granicznych (program uprawnienia budowlane na komputer).
W ciepłej porze roku w ściętym drewnie powstają w dalszym ciągu wcistki w twardzieli mrozowej; niweluje to istniejące początkowo różnice w nasycalności drewna mrozowej i fałszywej twardzieli. Przy dłuższym v składowaniu drewno zawierające twardziel mrozową łatwo ulega zaparzeniu i szybko postępującej zgniliźnie.
Oprócz wcistek w drewnie fałszywej twardzieli występują ciemnobrunatne substancje barwne, zawarte w komórkach promieni rdzeniowych i włóknach drzewnych. Substancje te nadają drewnu ciemniejszą barwę oraz wykazują własności toksyczne w stosunku do grzybni; wytwarzanie ich hamuje prawdopodobnie rozwój grzybów pasożytniczych (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Fizyczne własności drewna fałszywej i mrozowej twardzieli nie różnią się od własności drewna normalnego; jedynie nasiąkliwość fałszywej twardzieli jest na skutek obecności wcistek nieco obniżona.
Również własności mechaniczne nie zmieniają się w dużym stopniu, jeżeli drewno fałszywej lub mrozowej twardzieli nie wykazuje oznak zgnilizny. Badania Leontjewa wykazują dla drewna bukowego jedynie spadek twardości, udarności i wytrzymałości na ścinanie wzdłuż włókien w płaszczyźnie promieniowej.
Drewno brzozy z fałszywą twardzielą wykazuje według badań Wanina większy spadek wytrzymałości (uprawnienia budowlane).
W przypadku brzozy, przy praktycznie jednakowym ciężarze właściwym, twardości i nasiąkliwości, wytrzymałość na ściskanie obniża się o 11″;,, wytrzymałość na zginanie statyczne o 13%, wytrzymałość na ścinanie o 7 %, a udarność o prawie 25% (program egzamin ustny).
Wewnętrzny biel
Mimo że różnice własności mechanicznych w wypadku twardzieli fałszywej u buka nie są zbyt duże, wada ta wywiera ujemny wpływ na jego giętkość; drewno z fałszywą twardzielą daje w produkcji mebli giętych większy procent złomów aniżeli normalne drewno bukowe, przy czym pęknięcia powstają zwykle na granicy twardzieli. Dlatego udział twardzieli fałszywej w bukowych elementach giętarskich jest ograniczany przez warunki techniczne. Wskutek zmiany barwy fałszywa twardziel obniża wartość drewna dla celów meblarskich, uniemożliwiając wyrób mebli jasnych (opinie o programie).
Sposób pomiaru fałszywej twardzieli zależy od rodzaju sortymentu. Fałszywą twardziel mierzy się w drewnie tartacznym na przekroju poprzecznym i wyraża jej udział w ułamku średnicy czoła; w drewnie łu- szczarskim podaje się w centymetrach lub w ułamku średnicy grubość ścianki użytecznej (warstwy nie objętej fałszywą twardzielą).
W tarcicy określa się długość i szerokość zasięgu wady w metrach i centymetrach lub w ułamkach odpowiednich wymiarów tarcicy. W fornirach określa się największą szerokość pasma fałszywej twardzieli, wyrażając ją w centymetrach lub w procentach szerokości arkusza (segregator aktów prawnych).
Wewnętrzny biel jest to warstwa jaśniej zabarwionego drewna w obrębie twardzieli zabarwionej, obejmująca kilka do kilkunastu słoi. Na przekroju poprzecznym wewnętrzny biel ma kształt pierścienia lub rzadziej półksiężyca, a na przekrojach podłużnych występuje w postaci jaśniejszych smug, biegnących wzdłuż włókien.
Wewnętrzny biel występuje najczęściej w odziomkowej części pnia i zanika ku górze, chociaż zdarza się czasem, że sięga aż do korony. W starszych drzewach wada ta może powtarzać się niekiedy dwu- i trzykrotnie, tworząc na przekroju poprzecznym koncentrycznie ułożone, jaśniejsze pierścienie w ciemno zabarwionej twardzieli.
Powstawanie wewnętrznego bielu wiąże się z działaniem niskich temperatur (dużych mrozów) w czasie wzrostu drzewa (promocja 3 w 1).
Hipotezę tę postawili jeszcze Buffon i Duhamel du Monceau (1737); z końcem XIX w. obszerniejsze badania Mera i Henry’ego potwierdziły ten punkt widzenia. Mer uważa za bezpośrednią przyczynę powstawania wewnętrznego bielu zabicie lub co najmniej silne uszkodzenie przez mróz komórek miękiszowych bielu.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32