Blog

Ścieżka kariery kierownika budowy zdjęcie nr 2
06.02.2020

Charakterystyka ogólna betonów lekkich uprawnienia budowlane

W artykule znajdziesz:

Charakterystyka ogólna betonów lekkich uprawnienia budowlane

Ścieżka kariery kierownika budowy zdjęcie nr 3
Charakterystyka ogólna betonów lekkich uprawnienia budowlane

Według PN-55/B-06250 do betonów lekkich są zaliczane betony o ciężarze objętościowym poniżej 1800 kG/m3. W praktyce jednak stosuje się zwykle betony lekkie, których ciężar w stanie powietrzno suchym nie przekracza 1600 kG/m3, co stanowi w przybliżeniu dolną granicę ciężaru objętościowego zwykłej cegły (program uprawnienia budowlane na komputer).

Najniższy, obecnie osiągalny w praktyce, ciężar objętościowy betonów lekkich wynosi ok. 0,3 kG/dcm3.

Zasadniczą cechą betonów lekkich, odróżniającą je od tradycyjnych materiałów budowlanych, jest możliwość doboru ich ciężaru objętościowego, a zatem i związanych z nim własności izolacyjnych i wytrzymałościowych, dzięki czemu do każdego celu można dobrać (w pewnych granicach) materiał o najodpowiedniejszych własnościach (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
W przeciwieństwie do murów z cegieł i innych materiałów tradycyjnych przy betonach lekkich dostateczna izolację termiczną można uzyskać przy takiej grubości muru, jaka jest konieczna ze względów wytrzymałościowych, zatem materiał w tym przypadku zostaje wykorzystany w sposób najbardziej celowy i ekonomiczny.

Betony lekkie są przeciętnie o 50 do 75% lżejsze od cegły, co obniża koszty przewozu i pozwala na całkowite wykorzystanie pojemności środków transportowych, ponadto zaś fundamenty i cała konstrukcja budynku mogą być znacznie lżejsze i bardziej oszczędne. Pozwala to na wznoszenie budynków z betonów lekkich nawet na gruntach o małej nośności (uprawnienia budowlane).

Dalszym źródłem oszczędności jest znacznie mniejsze zużycie paliwa przy produkcji betonów lekkich, jak również i przy eksploatacji budynków o ścianach zewnętrznych wykonanych z betonu lekkiego.

Według danych szwedzkich oszczędność w eksploatacji budynków z betonów lekkich, zależnie od warunków klimatycznych, może dochodzić do 7 kg węgla rocznie na 1 m2 ściany zewnętrznej, a więc mniej więcej 500 kg rocznie na przeciętne mieszkanie.
Ponadto budowa z betonów lekkich, dzięki mniejszej grubości ścian i możności stosowania dużych elementów, przebiega znacznie szybciej i wymaga mniej sił wykwalifikowanych niż przy użyciu cegły lub nawet pustaków (program egzamin ustny).

Zaleta betonów lekkich

Poważną zaletą betonów lekkich jest również ich podatność do obróbki oraz możność wbijania w nie gwoździ, co ma duże znaczenie dla użytkowników (opinie o programie).
Klasyfikacja betonów lekkich oparta jest na budowie wewnętrznej betonów lekkich; rozróżniamy więc:
a) Betony o lekkim kruszywie, które mały ciężar objętościowy zawdzięczają stosowaniu lekkich kruszyw; należą tu: żużlobetony, gruzobetony, betony pumeksowe, betony na lekkich kruszywach ceramicznych (glińcowe, keramzytowe itp.). oraz na kruszywach (wypełniaczach) organicznych jak trocino- i strużkobetony. Ponadto rozróżnia się jeszcze betony jamiste (jednofrakcjowe), które swój mały ciężar objętościowy zawdzięczają głównie pustkom między ziarnami kruszywa, nie wypełnionym całkowicie zaprawą jak w betonie zwykłym. Do betonów jamistych można stosować zarówno kruszywa lekkie, jak i ciężkie (segregator aktów prawnych).

b) Betony komórkowe, które mały ciężar objętościowy zawdzięczają zawartości licznych komórek (porów) wypełnionych powietrzem; należą tu: pianobetony, gazobetony (cementowe i wapienne) i piano-gazobetony zwane potocznie piano-gazosilikatami oraz mikroporyty.

Ze względu na zastosowanie dzielimy betony lekkie na:
a) izolacyjne o ciężarze objętościowym do 0,5 kG/dcm ,
b) do ścian samonośnych i jako wypełnienie ustrojów szkieletowych o ciężarze objętościowym 0,5-^0,7 kG/dcm3,
c) do elementów konstrukcyjnych o ciężarze objętościowym powyżej 0,7 kG/dcm3 (promocja 3 w 1).

Poza tym rozróżnia się betony lekkie dojrzewające na powietrzu w autoklawach w atmosferze pary wodnej pod ciśnieniem. Betony o lekkim kruszywie i pianobetony dojrzewają na powietrzu, natomiast gazobetony - z zasady w autoklawach.

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Ścieżka kariery kierownika budowy zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Ścieżka kariery kierownika budowy zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Ścieżka kariery kierownika budowy zdjęcie nr 8 Ścieżka kariery kierownika budowy zdjęcie nr 9 Ścieżka kariery kierownika budowy zdjęcie nr 10
Ścieżka kariery kierownika budowy zdjęcie nr 11
Ścieżka kariery kierownika budowy zdjęcie nr 12 Ścieżka kariery kierownika budowy zdjęcie nr 13 Ścieżka kariery kierownika budowy zdjęcie nr 14
Ścieżka kariery kierownika budowy zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Ścieżka kariery kierownika budowy zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Ścieżka kariery kierownika budowy zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami