Blog

18.11.2022

Charakterystyka spoiw budowlanych

W artykule znajdziesz:

Charakterystyka spoiw budowlanych

Asfalt i glina używane są także do łączenia elementów’ budowlanych, mimo to nie zaliczamy ich do spoiw’, lecz do lepiszczy. Glina twardnieje po odparowaniu z niej wody, asfalt mięknie po uprzednim podgrzaniu. Są to zjawiska odwracalne, gdyż wyschnięta glina pod wpływem wody mięknie, zaś asfalt, po usunięciu źródła ciepła, twardnieje. Przy twardnieniu spoiw budowlanych zachodzą nieodwracalne procesy chemiczne (program uprawnienia budowlane na komputer).

Spoiwa wapienne:

  1. wapno palone - otrzymuje się przez wypalanie skał zawierających głównie węglan wapnia (CaC03). Rozróżnia się trzy rodzaje wapna: CL - wapniowe, DL - dolomitowe, HL - hydrauliczne. Ma wygląd białych lub lekko żółtawych, porowatych bryłek;
  2. wapno gaszone - otrzymywane w wyniku reakcji chemicznej po zmieszaniu wapna palonego z dużą ilością w ody. Otrzymujemy tzw. ciasto wapienne o konsystencji gęstej śmietany. Składuje się je w dołach przysypanych warstwą piasku (program uprawnienia budowlane na ANDROID);
  3. wapno hydratyzowane (suchogaszone) - uzyskuje się gaszeniem wapna palonego w sposób przemysłowy małą ilością wody. Jest dostarczane na budowę w workach papierowych;
  4. wapno hydrauliczne - w przeciwieństwie do w w. po zarobieniu z wodą wiąże i twardnieje zarówno na powietrzu, jak i pod w odą bez dostępu powietrza (uprawnienia budowlane).

Obecnie to najczęściej stosowane spoiwa budowlane. Otrzymuje się je przez wypalanie odpowiednio dobranych surowców w temperaturze 1000-1400°C, następnie sproszkowane i zmieszane z wodą tworzą plastyczną masę, która może twardnieć zarówno na powietrzu, jak i pod wodą (program egzamin ustny).

Spoiwa cementowe

W zależności od rodzaju surowców, sposobu produkcji i właściwości rozróżnia się cementy:

  1. portlandzki - otrzymywany po zmieszaniu klinkieru portlandzkiego z dodatkiem gipsu i żużla wielkopiecowego,
  2. portlandzki biały - wyrabiany z surowców pozbawionych barwiących związków żelaza i wypalany paliwami, które nie dają popiołu (np. gazowymi). Stosowany do zapraw szlachetnych i stiuków (sztuczny marmur) (opinie o programie),
  3. romański - produkowany z margli,
  4. hutniczy - wyrabiany z portlandzkiego klinkieru cementowego i żużla wielkopiecowego. Jest odporny na środowisko kwaśne,
  5. glinowy - otrzymany ze zmielenia boksytu z wapniem. Jest spoiwem szybkotwardniejącym, odpornym na działanie wody. W początkowym okresie twardnienia posiada duży wzrost wytrzymałości.
  6. pucolanowy - mieszanina zmielonego klinkieru cementowego i pucolany,
  7. anhydrytowy,
  8. magnezjowy.
  9. specjalny - np. cement ekspansywny, pęczniejący podczas twardnienia, stosowany do uszczelniania pęknięć w konstrukcjach budowlanych (segregator aktów prawnych).

Zależnie od wytrzymałości na ściskanie rozróżnia się sześć klas cementu: 32.5, 32,5R. 42.5, 42.5R, 52,5, 52,5R. Litera „R" oznacza, że jest on szybkotw ardniejący. Początek wiązania cementu następuje nie wcześniej niż po 1 godzinie, a koniec nie później niż po 12 godzinach. Spoiwo cementowe nie powinno być przechowywane dłużej niż 90 dni: przeterminowane nadaje się tylko do podrzędnych robót.

Gips. inaczej kamień gipsowy - miękki minerał pochodzenia osadowego. Spoiwo gipsowe - jest to mineralny materiał o wiążących właściwościach, którego głównym składnikiem jest półwodny siarczan wapnia otrzymywany przez częściowe odwodnienie kamienia gipsowego:

  1. gips budowlany - spoiwo szybkowiążące. Rozróżnia się odmiany:
  2. GB-D (modelowy) - drobnomielony, przeznaczony do napraw’ i wykonywania sztablatur,
  3. GB-G - grubomielony, przeznaczony do produkcji prefabrykatów- gipsowych i wykorzystywany do napraw ścian:
  4. gips szpachlowy - spoiwo gipsowe przeznaczone głównie do szpachlowania:
  • elementów gipsowych - typ G,
  • elementów betonowych - typ B,
  • płyt gipsowo-kartonowych - typ 1;
  • gips tynkarski - przeznaczony do wykonywania tynków- gipsowych:
  • ręcznie - typ GTR.
  • maszynowo - typ GTM (promocja 3 w 1).

Spoiwa gipsowe można mieszać ze spoiwami wapiennymi, nie wolno ich dodawać do spoiw cementowych, ponieważ elementy wykonane z takiej mieszaniny będą pękać. Również wyroby stalowe nie powinny stykać się ze spoiwami gipsowymi, ponieważ stal zaczyna korodować.

Najnowsze wpisy

30.04.2024
Porady przed egzaminem ustnym na uprawnienia budowlane

Przygotowanie się do egzaminu ustnego na uprawnienia budowlane wymaga - poza koniecznością gruntownego przejrzenia wiadomości i ich przyswojenia - nabycia…

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami