Blog
Charakterystyka warunków wodnych
W artykule znajdziesz:
Charakterystyka warunków wodnych
Przy projektowaniu obiektów przemysłowych o dużym znaczeniu, obiektów hydrotechnicznych, komunikacyjnych itp., należy zbadać teren budowy i ustalić jego przydatność pod względem inżyniersko-geologicznym (program uprawnienia budowlane na komputer). Rozpoznanie podłoża budowlanego poszczególnych budynków lub konstrukcji inżynierskich wchodzi w skład rozpoznania terenu.
Przy obiektach z zakresu budownictwa mieszkaniowego i innych o mniejszym znaczeniu, gdy wpływ warunków geologicznych na sposób posadowienia jest mniejszy, rozpoznanie terenu może być dokonane w węższym zakresie, a często sprowadza się do scharakteryzowania tylko podłoża budowlanego, współpracującego z fundamentami obiektu (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Wszystkie badania potrzebne do wykonania projektu sprowadzają się wtedy do określenia wskaźników potrzebnych do ustalenia nośności gruntów i osiadania projektowanych fundamentów oraz wskaźników potrzebnych do zaprojektowania organizacji robót przy wykonywaniu fundamentów (uprawnienia budowlane).
Badanie wód podziemnych grawitacyjnych polega na określeniu:
1. poziomu wód,
2. zmian tego poziomu w zależności od pór roku i poziomu wód w najbliższych zbiornikach otwartych,
3. kierunku i prędkości przepływu,
4. wielkości ciśnienia hydrostatycznego,
5. agresywności wód.
Obecność wody gruntowej wpływa decydująco na sposób prowadzenia robót fundamentowych oraz na sposób zabezpieczenia budynku przed zawilgoceniem (program egzamin ustny).
W budownictwie mieszkaniowym i przemysłowym występowanie wody grawitacyjnej na głębokości 2,5 m > h > 0,5 m powoduje konieczność obniżenia jej zwierciadła w okresie budowy i pociąga za sobą konieczność wykonania bardzo trudnych . izolacji przeciwwilgociowych. Przy głębokości 2,5 m < h <5,0m z reguły nie odczuwa się wpływu wód podziemnych.
Zakres wahań zwierciadła wody gruntowej wpływa na sposób prowadzenia robót, np. ścianki szczelne, ogradzające miejsce budowy, muszą być dostosowane do najwyższego poziomu wody, najniższy zaś stan wody wyznacza granicę stosowania różnego rodzaju elementów drewnianych, jak pale, ruszty itp.
Wahania poziomu zwierciadła wody
Wahania poziomu zwierciadła wody powodują zmianę obciążenia gruntu wskutek zmiany objętości zanurzonej części fundamentu w wodzie, gdyż wielkość wyporu będzie zależała od objętości tej części.
Prędkość i kierunek przepływu wody muszą być ustalone w tym celu, aby można je było porównać z kierunkiem i prędkością, które wytworzą się po wybudowaniu obiektu.
Woda gruntowa pod ciśnieniem może spowodować przełamanie dna wykopu w gruntach spoistych, jeżeli warstwa gruntu spoistego, zalegającego nad warstwą wodonośną, będzie częściowo usunięta w czasie wykonywania robót ziemnych (opinie o programie).
Zbadanie agresywności wody jest konieczne ze względu na dobranie właściwego materiału do wykonywania zanurzonej w wodzie części fundamentu.
Wody powierzchniowe. W przypadku- budowania obiektu na terenie pokrytym wodą powierzchniową należy ustalić stany wody i ich wahania, podobnie jak przy wodach podziemnych. Ponadto w rzekach trzeba ustalić poziom wody w czasie przejścia lodów, aby zabezpieczyć obiekt przed uszkodzeniami w tym okresie. Prędkość przepływu wody musi być określona przed wybudowaniem obiektu i obliczona teoretycznie dla warunków, które wytworzą się po jego wybudowaniu, w celu ustalenia wpływu wzrostu prędkości przepływu na dno rzeki po ukończeniu budowy (segregator aktów prawnych).
Projekt każdej inwestycji powinien być rozpatrywany pod względem prawidłowości rozwiązania technicznego i należytej ekonomii środków finansowych.
Wstępny projekt obiektu wraz z fundamentem powinien być wykonywany w kilku wariantach. Należy tu zwrócić uwagę, że niejednokrotnie koszt wykonania fundamentu wpływa decydująco na koszt całej budowli i tylko ze względu na całkowity koszt obiektu należy porównywać koszty poszczególnych wariantów. W poszczególnych wariantach projektu należy ustalić potrzebne okresy na wykonanie robót i powiązać je z porami roku, aby np. rozpoczęta budowa studni na rzece z rusztowań drewnianych była zakończona do czasu przejścia lodów, gdyż w przeciwnym przypadku, aby uniknąć katastrofy, muszą być przewidziane w projektach zabezpieczenia rusztowań przed ścięciem i podmyciem w okresie przejścia lodów i wielkiej wody (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32