Blog
Kruchość stali
W artykule znajdziesz:
Kruchość stali
W stalach spawalnych dopuszcza się zawartość 0,05% S. Przy podwyższeniu zawartości siarki ponad 0,10% w spoinach powstają pęcherze wskutek reakcji siarki z wodorem zawartym w otulinie elektrod.
Gazy. Azot (N), tlen (O) i wodór (H) występują w stali w małych ilościach zależnie od rodzaju wytapiania. Tlenki i azotki stanowią kruche wtrącenia niemetaliczne, pogarszające własności stali. Wskutek niewielkiej rozpuszczalności gazów w żelazie przy ochłodzeniu stali powstaje roztwór przesycony (program uprawnienia budowlane na komputer).
Stan ten w pewnych warunkach powoduje starzenie stali, objawiające się wzrostem kruchości „na zimno”. Z reguły nie określa się zawartości gazów w stali; ich wpływ na kruchość stali po spawaniu jest oceniany według zawartości składników odtleniających: przy zawartości poniżej 0,07% Si uwzględnia się wpływ azotu i tlenu, powyżej 0,07% Si tylko wpływ azotu, natomiast przy zawartości powyżej 0,02% Alrorp nie uwzględnia się wpływu obu tych gazów (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Jak widać z powyższego, materiał w strefach segregacji o zwiększonej zawartości niektórych składników, zwłaszcza węgla, siarki i fosforu, może mieć znacznie gorsze własności plastyczne, jak też zwiększoną skłonność do pękania na gorąco (przy spawaniu) i na zimno (uprawnienia budowlane). Z tego powodu zakres stosowania stali nieuspokojonych jest ograniczony tak co do grubości elementów, jak i temperatur eksploatacji. Jednakże ze względów ekonomicznych (większy uzysk tych stali z wytopu) należy dążyć do szerokiego stosowania stali nieuspokojonych i półuspokojnych we wszystkich przypadkach, w których ich własności są wystarczające.
W procesie walcowania, przez który przechodzi większość materiałów na konstrukcje stalowe, następują dalsze zmiany zwiększające anizotropowość stali, a zwłaszcza dalsze zmiany w rozmieszczeniu segregacji, zmiany mikrostruktury oraz zmiany własności mechanicznych (program egzamin ustny).
Szkodliwe domieszki
Szkodliwe domieszki, których nie usunięto z wlewka, przechodzą do wyrobu walcowanego i tworzą segregacje w jego częściach środkowych, stygnących najwolniej. Tak więc w kształtownikach segregacje występują głównie w narożach wklęsłych, przechodząc w środnik i części półek. W prętach i blachach gromadzą się one w środkowej części przekroju i słabną ku powierzchniom zewnętrznym. W kształtownikach ze stali nieuspokojonych strefy segregacji mają znacznie większą zawartość szkodliwych domieszek niż przeciętna, zwłaszcza związków siarki i fosforu, oraz gorsze własności plastyczne.
Ponieważ domieszki te obniżają wytrzymałość połączeń spawanych, powodując ich skłonność do pękania, przy kształtowaniu konstrukcji ze stali nieuspokojonych należy unikać spoin w strefie segregacji i stosować rozwiązania, w których spoiny są odsunięte od tych stref (opinie o programie).
Wskutek walcowania następuje znaczne odkształcenie pierwotnych kryształów, które przybierają kształt włókien (w prętach) lub płytek (w blachach), oraz zgrzanie pęcherzy gazowych i pęknięć międzykrystalicznych. Z ukierunkowaniem makrostruktury (tzw. teksturą) wiąże się anizotropia własności mechanicznych stali, przy czym własności te znacznie poprawiają się w kierunku największej przeróbki plastycznej (segregator aktów prawnych). Również w kierunku prostopadłym przy niewielkim stopniu przerobu własności mechaniczne nieco się poprawiają, jednak przy dalszym walcowaniu następuje znaczne ich pogorszenie. Największe obniżenie własności mechanicznych występuje w kierunku grubości blachy, gdyż w tym kierunku napotyka się największe osłabienia w postaci rozpłaszczonych porów i wtrąceń niemetalicznych.
Normy hutnicze określają własności wytrzymałościowe materiału tylko w kierunku równoległym do kierunku walcowania. W wyniku dodatkowych uzgodnień można też uzyskać zapewnienie określonego wydłużenia w kierunku poprzecznym do kierunku walcowania (promocja 3 w 1).. Dla oszacowania różnic własności mechanicznych można podać, że blacha ze stali St3S grubości 40 mm wykazywała wytrzymałość w kierunku walcowania 410 MPa,
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32