Blog
Charakterystyki dynamiczne budynków
W artykule znajdziesz:
Charakterystyki te stanowią: częstości i odpowiadające im postacie drgań własnych, tłumienie oraz w pewnych przypadkach droga propagacji drgań wewnątrz budowli. Wyznacza się je wg zasad dynamiki budowli (por. np. Snitko 1958, Ciesielski 1973) (program uprawnienia budowlane na komputer). Obliczenia wykonuje się dla przyjętych modeli fizycznych reprezentujących rozważany budynek. Modele najczęściej stosowane są modelami dyskretnymi tj. takimi, w których właściwości budowli skupia się w punktach. W modelu powinny być uwzględnione te cechy obiektu, które są najważniejsze w jego charakterystyce (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Np. w przypadku wysokiego budynku na pewno decydują drgania giętne (okres drgań własnych Tm ), dla jedno- dwukondygnacyjnych budynków drgania ścinające (okres Tq ). W przypadku “miękkiego" podłoża istotny wpływ mają drgania obrotowe. W przypadku sumowania okresów można posłużyć się wzorem sumacyjnym (jak dla tzw. połączenia szeregowego) (uprawnienia budowlane). Tak więc podstawowy okres drgań własnych do obliczeń przybliżonych można uzyskać ze wzoru:
gdzie Tm, Tq i T<j, są odpowiednio okresami drgań własnych uwzględniających tylko sztywność giętną, tylko sztywność ścinania i obrót bryły (tarczy) na sprężystym podłożu. Studium takich przypadków (Ciesielski 1973). Wartości modułów Cq> można wziąć z tablic normy Istotne wydaje się przypomnienie podziału obiektów odbierających drgania, dokonanego dla celów diagnostyki dynamicznej na wpływy para- sejsmiczne. Można je podzielić na pięć grup.Budynki podlegające diagnozie wg skali SWD-I (por. Norma PN-85/B- 02170) (program egzamin ustny).
Są to: budynki parterowe i 2+ 3 kondygnacyjne, regularne, o maksymalnym wymiarze w rzucie 15 m, o ścianach nośnych z cegły, pustaków, lekkiego betonu, bloków ceramiczno - betonowych, w co najmniej średnim stanie technicznym. Budynki podlegające diagnozie wg skali SWD-II (opinie o programie).
Diagnoza wytrzymałościowa
Są to: budynki jak w p. 1 ale o wymiarach rzutu większych od 15 m, nieregularne, podpiwniczone. Budynki 3+ 6 kondygnacyjne (z podpiwniczeniem), regularne w rzucie, o ścianach nośnych z cegły, pustaków, wielkich bloków, wielkiej płyty. Budynki nie podlegające skalom SWD, ale skale te można wykorzystać do wstępnej diagnozy, w szczególności w zakresie uszkodzeń ścian wypełniających, wyprawy, szczegółów budowlanych. Diagnoza wytrzymałościowa wymaga indywidualnego obliczenia (por. PN-85/B-02170).
Są to:
- Budynki regularne o ścianach nośnych (wielkopłytowe powyżej 6 kondygnacji),
- Budynki o nośnym szkielecie żelbetowym z wypełnieniem ceramicznym lub z płyt,
- Budynki nieregularne, o ścianach nośnych lub szkielecie żelbetowym z wypełnieniem ceramicznym lub z płyt,
- Budowle halowe regularne o szkielecie i przekryciu żelbetowym z wypełnieniem ceramicznym lub z płyt,
- Budynki i budowle wymagające do diagnozy specjalnej analizy dynamicznej
Są to:
- Budynki nie wymienione w p. 1+ 3, a w szczególności budynki wysokie wielokondygnacyjne, budynki o konstrukcji nośnej stalowej (segregator aktów prawnych),
- Budowle przemysłowe, duże budynki użyteczności publicznej (np. hale sportowe), budowle mostowe, wieżowe, zbiorniki, silosy, estakady, kominy, maszty, zapory i budowle wodne,
- Budowle podziemne lub zagłębione jak tunele, przepusty, przewody wodne, rurociągi, magazyny, zasobniki,
- Budynki o konstrukcji nośnej drewnianej lub stalowej jako budowle czasowe (np. rusztowania, trybuny, podesty).
- Budowle, których diagnostyka dynamiczna może być tylko przybliżona i oparta na doświadczeniu i porównaniu (promocja 3 w 1).
Budynki o ścianach drewnianych, prowizoryczne, budynki stare kamienne, bez fundamentów (budynki wiejskie gospodarskie), małe budowle czasowe i namiotowe, pomniki, obeliski, ogrodzenia, składaki z blachy falistej, stelaże, małe mury oporowe.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32