Blog

Asfalt naturalny zdjęcie nr 2
24.05.2021

Chemiczne antykorozyjne uzdatnianie wody

W artykule znajdziesz:

Chemiczne antykorozyjne uzdatnianie wody

Asfalt naturalny zdjęcie nr 3
Chemiczne antykorozyjne uzdatnianie wody

Poza handlowymi nazwami tych związków w również ich skład chemiczny, stosowane ilości oraz zawartość fosforu w przeliczeniu na P2Os (program uprawnienia budowlane na komputer). Wymienione polifosforany tracą właściwości stabilizujące twardość wody w temperaturze 75-i-80oC. Dlatego w instalacjach c. w. u., w których woda wodociągowa uzdatniana jest za pomocą polifosforanów, stabilizacja temperatury za wymiennikami ciepła powinna działać w sposób ciągły. Ponadto wody o wyraźnie kwaśnym lub zasadowym odczynie zmniejszają znacznie skuteczność działania polifosforanów.

Z uwagi na fakt, że w instalacjach c. w. u. wartość pH wody zazwyczaj niewiele różni się od stanu obojętnego, zjawisko to nie ma istotnego wpływu (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Jednym z głównych powodów utrudniających stosowanie szczepienia c. w. u. polifosforanami jest ich stosunkowo wysoki koszt.
Wody wodociągowe charakteryzujące się ujemnym indeksem nasycenia m; wytwarzają na wewnętrznych powierzchniach rur ochronnej warstwy węglan- wapniowego.

Proces uzdatniania takich wód polega na dodawaniu związków alkalizujących powiększających indeks nasycenia J (uprawnienia budowlane. Tego rodzaju korektę właściwości wody dokonuje się najczęściej za pomocą mleka wapiennego - Ca(OH W warunkach technicznych dokładne dozowanie wodorotlenku wapnia jest bardzr* trudne i z tego powodu procesem uzupełniającym stosowanym w tej metodzie uzdatniania jest szczepienie wody niewielkimi ilościami kwasu siarkowego i fosforowego. Szczepienia te zapewniają uzyskanie odpowiedniej wartości pH wody oraz jej stabilność, przy której nie następuje wytrącanie się osadów.
Z wielu związków chemicznych mogących spełniać zadania inhibitorów korozji najczęściej stosowane są krzemiany sodowe, gdyż spełniają one do pewnych wartości stężeń wymagania sanitarne stawiane w odniesieniu do wód pitnych (program egzamin ustny).

Krzemiany sodowe w postaci ciekłej lub stałej po rozpuszczeniu w wodzie podwyższają wartość pH oraz indeks nasycenia J wody. Ponadto związki te powodują wytwarzanie na powierzchniach metalowych ochronnych powłok z nierozpuszczalnych krzemianów wapnia, związków cynku i żelaza. Wytworzona warstwa ochrania również instalację c. w. u. w okresach, w których przerwano dozowanie krzemianów sodowych. W wodach, w których zachodzi konieczność dozowania krzemianów w większych ilościach, może wystąpić zjawisko nadmiernego wytrącania się bezpostaciowego osadu. Osad ten może blokować niektóre elementy instalacji, na przykład zawory regulacji automatycznej. Dlatego też niektóre inhibitory, poza swym głównym składnikiem - krzemianem sodu, zawierają szereg innych dodatków przeciwdziałających wytrącaniu się osadu.

Krajowy inhibitor korozji

Do najbardziej znanych w kraju krzemianowych inhibitorów korozji należą preparaty o nazwach handlowych:
- amerykański - Aqua Cleor,
- brytyjski - Corossfield,
- polski - Silenal (opinie o programie).
Krajowy inhibitor korozji występujący pod nazwą Silenal produkowany jest przez Zakłady Chemiczne „Rudniki” w Rudnikach koło Częstochowy.
Uzyskanie pozytywnych wyników uzdatniania wody za pomocą Silenalu zależy od wielu czynników, między innymi od:
- właściwego doboru gatunku Silenalu,
- ustalenia skutecznej dawki inhibitora,
- dokładnego i stałego dozowania,
- okresowej kontroli stężenia inhibitora w wodzie (segregator aktów prawnych).

Kontrola stężenia inhibitorów krzemianowych w c. w. u. prowadzona jest zazwyczaj na drodze analitycznego wyznaczania zawartości Si02 (metoda kolorymetryczna). W początkowym okresie dozowania trwającym ok. 7 dni stosuje się większe dawki inhibitora wynoszące ok. 30 mg/dm3. Ma to na celu rozmycie
istniejących już osadów korozyjnych.

W okresie tym może wystąpić przejściowe pogorszenie się jakości c. w. u. spowodowane wzrostem zawartości żelaza i odłożonych poprzednio osadów korozyjnych. W miarę upływu czasu zawartość żelaza w wodzie zmniejsza się do poziomu zawartości Fe w zimnej wodzie wodociągowej. Najmniejsza dawka Silenalu dozowanego w czasie normalnej eksploatacji instalacji c. w. u. wynosi, wg Chądzyńskiego, od 12 do 20 mg/dm3 Si02 (promocja 3 w 1). Natomiast Chomicz stwierdziła, że stężenia Si02 w ciepłej wodzie użytkowej powinny być mniejsze i zbliżone do wartości 6-hlO mg/dm3.

Najnowsze wpisy

31.03.2025
Asfalt naturalny zdjęcie nr 4
Co to jest deskowanie i jakie są jego rodzaje?

Deskowanie inaczej szalowanie, to tymczasowa konstrukcja stosowana w budownictwie, która służy do nadawania kształtu mieszance betonowej podczas jej wylewania oraz…

21.03.2025
Asfalt naturalny zdjęcie nr 5
Co to jest instalacja wodociągowa?

Instalacja wodociągowa to system rur, armatury i urządzeń służących do doprowadzania wody do budynków oraz jej rozprowadzania do poszczególnych punktów…

Asfalt naturalny zdjęcie nr 8 Asfalt naturalny zdjęcie nr 9 Asfalt naturalny zdjęcie nr 10
Asfalt naturalny zdjęcie nr 11
Asfalt naturalny zdjęcie nr 12 Asfalt naturalny zdjęcie nr 13 Asfalt naturalny zdjęcie nr 14
Asfalt naturalny zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Asfalt naturalny zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Asfalt naturalny zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami