Blog
Wznowienie ekspansji
W artykule znajdziesz:
Po podziale państwa frankońskiego na mocy traktatu w Verdun (84 5), jego wsch. część stała się zaczątkiem państwa narodowego - Niemiec. Za panowania Henryka I (9 19 9 56) Niemcy skonsolidowały się wewnętrznie, a także poszerzyły swoje granice, obejmując Lotaryngię i ziemie Słowian połabskich. Kontynuatorem jego polityki był Otton I Wielki (9 56 97 5), który tłumił powstania Słowian połabskich i zakładając na i< b ziemiach, na trwale uzależnił nowe terytoria od państwa niemieckiego. Narzuć ił on zwierzchnietwo Czechom (950), a także przejściowo uzależnił Polskę i Danię (program uprawnienia budowlane na komputer).
Znaczenie Niemiec wzrosło dodatkowo po 962, kiedy Otton I, nawiązując do uniwersalistycznych tradycji cesarstwa rzymskiego, koronował się na cesarza, dając początek I Rzeszy Niemieckiej. Średnio- wieczne cesarstwo niemieckie osiągnęło szczyt rozwoju w I. poł. XI w. za panowania Konrada i Henryka III, którzy tytuł cesarski łączyli z godnością królów Niemiec, Italii i liurgunelii, a także rość iii sobie prawo do zwierzności nad sąsiadami (m.in. Polską) oraz przywileju pierwszeństwa w łacińskim chrześcijaństwie. Równoległe dążenia papiestwa do prymatu w świecie doprowadziły w XI w. do tzw. sporu o inwestyturę, będącego de tac to walką władzy świeckiej z duchowną, która doprowadziła z czasem do upadku autorytetu obydwu stron (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
W 2. poi XI w. zaznaczyło się wyraźne osłabienie monarchii niemieckiej, na skutek się tendencji odśrodkowych oraz utraty wpływów na papiestwo i miasta włoskie. W XII w. wzrosło znaczenie księstw terytorialnych. Książęta północno- i wschodnioniemieccy wznowili ekspansję na tereny zachodniosłowiańskie, której towarzyszyła wzmożona kolonizacja niemiecka, osiągająca znaczne rozmiary zwł. w XIII w., kiedy objęła również tereny Polski i Węgier. Niemałą rolę w tym okresie odegrały miasta hanzeatyckie, przyczyniając się do podboju Inflant (uprawnienia budowlane).
Reformacja
W XII w. wśród książąt duchownych i świeckich specjalną pozycję uzyskało 7 elektorów (arcybiskupi Kolonii, Moguncji i Trewiru, król Czech, margrabia brandenburski, książę Saksonii oraz palatyn Renu), uprawnionych do wyboru cesarza. W okresie wielkiego bezkrólewia 1250-1275 nastąpiła dalsza decentralizacja władzy cesarskiej, a także osłabienie gospodarki niemieckiej. W XIV w. o przywództwo w Rzeszy rywalizowali przede wszystkim: Habsburgowie (od I 282 książęta Austrii i Styrii), Luksemburgowie (od I 510 królowie Czech) i Wiltelsbachowie (książęta Bawarii, od 1523 także Brandenburgii) (opinie o programie).
Wydana przez Karola IV Luksemburga w I 556 tzw. Złota Bulla uregulowała sposób elekcji oraz potwierdziła federacyjny i oligarchiczny charakter ustroju Rzeszy. W 14 58 godność cesarska na trwałe przeszła w ręce Habsburgów. Na przełomie XV i XVI w. pojawiły się na terenie Rzeszy znamiona kryzysu ekonomicznego, spowodowanego głównie lilakiem powiązań pomiędzy jej poszczególnymi częściami składowymi. Niemałą rolę odegrały także tendencje do przeobrażenia stosunków panujących w Kościele katolickim (segregator aktów prawnych).
Zapoczątkowana wystąpieniem Marcina Lutra reformacja zyskała licznych zwolenników wśród książąt niemieckich, dążących do podniesienia swojego znaczenia politycznego i ekonomicznego. Konflikty wewnętrzne (m.in. powstanie-rycerstwa 1522-1 52 5, wojna chłopska 1525) doprowadziły cło podziału Niemiec na protestancką północ i katolickie południe (stan taki usankcjonował w 1555 tzw. augsburski pokój religijny), a także pogłębiły decentralizację Rzeszy (promocja 3 w 1). Próby umocnienia władzy cesarskiej podejmowane przez Habsburgów zostały zniweczone przez wojnę trzydziestoletnią 1618-1648, po której ok. 500 niemieckich księstw przekształciło się w niezależne państewka, a wśród nic h największe znać zenie zyskały z czasem brandenbursko-pruska monarchia Hohenzollernów oraz Austria ł Habsburgów, rywalizujące od XVIII w. o prymat w Rzeszy.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32