Blog

Absorbat zdjęcie nr 2
14.07.2020

Chlewnia

W artykule znajdziesz:

Chlewnia

Absorbat zdjęcie nr 3
Chlewnia

Wybrane przykłady funkcjonalnych rozwiązań chlewni w Polsce. Dwurzędową chlewnię hodowlaną dla 30 macior z prosiętami. Podstawowym elementem funkcjonalnym jest segment chlewni dla 8 macior, co umożliwia zastosowanie 4-krotnego cyklu uproszczeń w ciągu roku, a więc zapewnia ciągłość produkcji prosiąt bez spiętrzenia robocizny (program uprawnienia budowlane na komputer).

Podział budynku na segmenty umożliwia jego etapową realizację w razie potrzeby. Ściana środkowa podłużna, spełniająca rolę zabezpieczenia wnętrza chlewni przed szkodliwymi przeciągami, wykorzystana została jako ściana konstrukcyjna. Konstrukcja budynku jest murowana z bloków lub pustaków żużlobetonowych z suchą zasypką z żużla granulowanego stanowiącego ocieplenie. Fundamenty są z betonu wykonanego na miejscu, a stropodach i nadproża są prefabrykowane żelbetowe. Ocieplenie stropodachu stanowią płyty wiórkowo-cementowe lub wełna mineralna (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Posadzki w kojcach zaprojektowano z cegły na płask, na podłożu iużłobeYonowym i podsypce z piasku, natomiast w korytarzach, przedsionkach i pomieszczeniu pomocniczym - betonowe.

Powierzchnie wybiegów są betonowe, przegrody wybiegów stanowią słupki żelbetowe i żerdzie drewniane. Rowki ściekowe i studzienki kanalizacyjne są również betonowe. Rozwiązanie funkcjonalne obejmuje pomieszczenia dla 106 macior luźnych, 12 knurów oraz 78 macior z prosiętami i 10 macior wysokoprośnych. Chlewnia ma centralną paszarnię i magazyny pasz oraz kotłownię centralnego ogrzewania dla podgrzewania pomieszczeń, gdzie przebywają prosięta, kuchnię mleczną i dyżurkę.

Pod względem funkcjonalnym chlewnia stanowi zespół budynków jednokondygnacjowych, w skład którego wchodzą następujące zasadnicze człony:
- paszarnia,
- chlewnia macior z prosiętami,
- chlewnia dla macior luźnych.

Konstrukcja budynku

Konstrukcja budynku jest murowana z cegły kratówki na betonowych fundamentach, wewnątrz znajdują się słupy nośne żelbetowe prefabrykowane (uprawnienia budowlane). Slropodach stanowią płyty żelbetowe na belkach T-27 lub cienkościenne łupiny żelbetowe DC. W kojcach posadzkę zaprojektowano z cegły na płask na betonowym podłożu, w korytarzach i paszami posadzka jest betonowa (program egzamin ustny).
Typ tuczami jest przystosowany do systemu suchego karmienia ze specjalnych automatów karmowych. Konstrukcję przewidziano półszkieletową z elementów żelbetowych, natomiast ściany nośne z betonu komórkowego jednofrakcjowego, wylewane w deskowaniach przesuwnych. Stropodachy są wykonane z płyt żelbetowych na belkach T-27. Pozostałe elementy betonowe - jak w powyżej przedstawionych rozwiązaniach. Budynek jest dostosowany do realizacji segmentowej, ze względu na 6,0-metrowe sekcje podłużne.

Innym przykładem jest tuczarnia dla 600 sztuk o systemie cyklicznego mokrego karmienia (opinie o programie). Budynek składa się z dwóch zasadniczych części: tuczami i paszami. Kojce usytuowane są dwurzędowo w postaci kojców grupowych z korytarzem kontrolnym biegnącym wzdłuż osi podłużnej budynku; mają one wydzielone części paszowo-gnojową i legowiskową. Owczarnie
Budynki dla owiec budowane są przeważnie jako halowe, zamknięte lub w postaci lekkiej szopy z trzech stron osłoniętej od wiatru ścianami, z wystawą południową. Pomieszczenia dla jagniąt powinny być odgrodzone w ten sposób, aby umożliwiały im swobodne przechodzenie do matek, jednocześnie powinny zabezpieczać przed dostępem sztuk dorosłych. Matki przebywają zazwyczaj w pomieszczeniu na głębokiej ściółce (segregator aktów prawnych). Nowoczesne kierunki chowu owiec przewidują samokarmienie kiszonką z silosów.

Centralnie - w stosunku do obu pomieszczeń dla owiec - znajdują się pomieszczenia usługowe, jak paszarnia, izolatka, dyżurka craz pomieszczenie do strzyżenia wełny. Konstrukcja budynku jest półszkieletowa; przewiduje się tu zastosowanie prefabrykowanych elementów żelbetowych w postaci słupów, podciągów i belek stropowych oraz ścian zewnętrznych wykonanych z masy wapienno-żużlowej w deskowaniu przestawnym. Więźbę dachową zaprojektowano prefabrykowaną, żelbetową lub drewnianą, z pokryciem płytami z eternitu falistego na łatach. Posadzki są betonowe (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Absorbat zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Absorbat zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Absorbat zdjęcie nr 8 Absorbat zdjęcie nr 9 Absorbat zdjęcie nr 10
Absorbat zdjęcie nr 11
Absorbat zdjęcie nr 12 Absorbat zdjęcie nr 13 Absorbat zdjęcie nr 14
Absorbat zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Absorbat zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Absorbat zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami