Blog
Projektant – jakie ma prawa i obowiązki
W artykule znajdziesz:
Projektant – jakie ma prawa i obowiązki
Projektant jest osobą, która posiada uprawnienia budowane w dowolnej specjalności do projektowania bez ograniczeń lub z ograniczeniami. Wynika z tego, że funkcję tą może pełnić np. elektryk czy projektant mostów (program na komputer). Podstawową rolą projektanta, będącego uczestnikiem procesu budowlanego, jest zebranie zespołu projektantów, posiadających uprawnienia budowlane do projektowanie w wymaganych specjalnościach. Ponadto ponosi on pełną odpowiedzialność za wykonanie projektu (program na telefon). Zdecydowanie najczęściej funkcję projektanta pełni architekt.
Najczęściej funkcję projektanta pełni architekt
Do jego najważniejszych obowiązków zalicza się:
• wykonanie projektu budowlanego (program na egzamin ustny),
• sporządzenie informacji wymaganych do sporządzenia planu bezpieczeństwa i ochrony zdrowia,
• zapewnienie udziału w tworzeniu projektu osobom, które posiadają niezbędne uprawnienia budowlane do projektowania,
• zagwarantowanie wzajemnej koordynacji technicznej opracowań projektowych wykonanych przez osoby posiadające wymagane uprawnienia budowlane (promocja 3 w 1),
• uzyskanie wszelkich wymaganych uzgodnień, opinii oraz sprawdzeń zastosowanych rozwiązań projektowych (segregator),
• pełnienie nadzoru autorskiego na żądanie inwestora lub wybranego organu w zakresie zgodności wykonywanych prac budowlanych z projektem oraz możliwości wprowadzenia zmian zaproponowanych przez kierownika budowy lub inspektora nadzoru inwestorskiego,
• wyjaśnianie wszelkich wątpliwości związanych z rozwiązaniami zastosowanymi w projekcie (opinie).
W przypadku, gdy inwestor złoży taki wniosek, projektant może jednocześnie pełnić nadzór autorski. Jest to wymagane m.in. wtedy, gdy urząd nałoży taki obowiązek na inwestora w pozwoleniu na budowę. Co ważne, projektant nie pełni tej roli w ramach wynagrodzenia za sporządzenie projektu – za dodatkową pracę pobiera on osobne wynagrodzenia. Projektant jest uprawniony do wstępu na teren budowy oraz do dokonywania wpisów w dzienniku budowy. Ponadto może on zażądać wstrzymania robót budowlanych, jeśli stwierdzi, że są one wykonywane niezgodnie z projektem lub stwarzają zagrożenie.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32