Blog

06.04.2020

Chłodnia

W artykule znajdziesz:

Chłodnia

Chłodnia

Chłodnia - urządzenie w walcowni w postaci rusztu, konstrukcji rolkowej itp., służące do studzenia wyrobów walcowanych (program uprawnienia budowlane na komputer).

Chłodnia kominowa, chłodnia wieżowa, wieża chłodnicza - budowla w kształcie wieży (drewnianej lub żelbetowej), wewnątrz której ochładza się woda krążąca w obiegu chłodzenia turbiny parowej, odbierająca ciepło pary wylotowej w skraplaczu; woda ściekająca przez zraszalnik ch.k. ochładzana jest prądem powietrza wznoszącego się wskutek ciągu naturalnego wywołanego przez komin nad zraszalnikiem (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Chłodnia składowa - chłodnia przystosowana do długotrwałego masowego składowania żywności.

Chłodnia szafkowa, lodówka - izolowana szafa o pojemności od kilkudziesięciu do kilkuset litrów, w której mieści się chłodziarka oraz niekiedy urządzenie do wyrobu lodu są stosowane głównie do przechowywania żywności w gospodarstwach domowych i w sklepach.

Chłodnia wentylatorowa - urządzenie zbliżone do chłodni kominowej, różniące się tym, że ciąg powietrza chłodzącego wodę, przepływającego przez zraszalnik, wywołany jest działaniem wentylatorów (uprawnienia budowlane).

Chłodnia wieżowa - chłodnia kominowa.

Chłodnica - w układzie termodynamicznym zbiornik energii o niższej temperaturze.Chłodnica - wymiennik ciepła do chłodzenia płynów lub skraplania par i gazów; rozróżnia się ch. mokre i suche.

Chłodnica kaskadowa - chłodnica mokra, w której chłodzony gaz przepuszcza się przez spływający kaskadowo z półki na półkę czynnik chłodzący.

Chłodnica komorowa - chłodnica samochodowa z rdzeniem zbudowanym z pasków cienkiej blachy ze specjalnymi wytłoczeniami; po spojeniu w kąpieli cynowej paski te tworzą oddzielne kanały, którymi przepływa chłodziwo.

Chłodnica Mebiga -  chłodnica laboratoryjna w postaci dwóch koncentrycznych rur szklanych; przez wewnętrzną przepływa gorąca para. a przez przestrzeń między rurami - woda chłodząca.

Chłodnica mokra - chłodnica, w której powierzchnię wymiany ciepła stanowi powierzchnia chłodzonej cieczy, ściekającej, rozpryskiwanej lub rozpylanej w chłodnicy (program egzamin ustny).

Chłodnica ociekowa - chłodnica mokra, w której powierzchnią wymiany ciepła jest powierzchnia chłodzonej cieczy i elementów wypełniających chłodnicę.

Chłodnica powietrza, oziębiacz powietrza - urządzenie chłodnicze, składające się z wymiennika ciepła i wentylatora, służące do obniżania temperatury powietrza dostarczanego do pomieszczenia chłodzonego (opinie o programie).

Chłodnica powietrzna - prosta chłodnica laboratoryjna w postaci zwykłej rurki szklanej, w której przepływa i skrapla się gorąca para (destylat).

Chłodnica powietrzno-rurkowa, chłodnica ulowa - chłodnica samochodowa z rdzeniem zbudowanym z krótkich, poziomo ułożonych rurek oozszerzonych końcach, spojonych w kąpieli cynowej w ten sposób, że między rurkami powstają kanały, którymi woda przepływa pionowo z góry na dół, a powietrze przez otwory rurek (segregator aktów prawnych).

Chłodnica Raschiga - chłodnica mokra wypełniona pierścieniami Raschiga zraszanymi cieczą chłodzącą, przez które w przeciwprądzie przetłacza się chłodzony gaz.

Chłodnica sucha

Chłodnica sucha - chłodnica, w której płyn chłodzony przepływa przez zespół rurek, chłodzonych z zewnątrz przepływającą cieczą lub powietrzem.

Chłodnica ulowa - chłodnica powietrzno-rurkowa.

Chłodnica wodno-rurkowa - chłodnica samochodowa z rdzeniem zbudowanym z pionowych rurek metalowych, spojonych w kąpieli cynowej z poprzecznymi blaszanymi żebrami; ciecz chłodzona przepływa pionowymi rurkami, powietrze zaś kanałami między rurkami i żebrami.

Chłodnica wstępna - chłodnica najczęściej wodna, bezprzeponowa lub przeponowa, z rurkami pionowymi lub poziomymi, stosowana w celu obniżenia do ok. 25″C temperatury gazu koksowniczego.

Chłodnictwo - technika odbierania ciepła oraz osiągania i stosowania temperatur niższych od temperatury otoczenia za pomocą urządzeń chłodniczych; (2) nauka o podstawach techniki chłodniczej.

Chłodnik, rura chłodnicza - wężownica. przez którą przepływa czynnik chłodniczy lub solanka, umieszczona bezpośrednio w chłodzonym pomieszczeniu; ch. stosowane są w chłodniach i urządzeniach klimatyzacyjnych, w gazowniach, w koksowniach itp.

Chłodniowiec, chłodnicowiec - statek z chłodzonymi ładowniami do przewożenia łatwo psujących się ładunków, szczególnie artykułów żywnościowych.

Chłodzenie, schładzanie - ciągłe lub stopniowe (ch. stopniowe) obniżanie temperatury przedmiotu do normalnej temperatury otoczenia lub innej dla przeprowadzenia zamierzonego procesu stopniowym rozróżnia się podchładzanie i dochładzanie (promocja 3 w 1).

Chłodzenie ablacyjne, ablacja - sposób chłodzenia powierzchni np. bardzo szybkich statków latających poruszających się w gęstych warstwach atmosfery, polegający na odparowaniu lub odsublimowaniu specjalnego materiału (lit, tworzywa sztuczne), tworzącego na pokryciu statku tzw. warstwę ablacyjną umożliwia przekroczenie bariery cieplnej przez statki kosmiczne.

Chłodzenie konwekcyjne - chłodzenie przez odprowadzanie ciepła wraz z warstwą przyścienną powietrza otaczającą chłodzony przedmiot stosuje się np. w lotnictwie do chłodzenia hipersonicznych statków powietrznych też konwekcja.

Chłodzenie naturalne - chłodzenie najniżej do temperatury otoczenia przez zetknięcie ochładzanego ciała z płynem o temperaturze niższej np. w chłodniach kominowych lub w wymiennikach ciepła chłodzenie obrabianego przedmiotu w spokojnym powietrzu.

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami