Blog

Elektroniczny Dziennik Budowy zdjęcie nr 2
15.12.2020

Chłodnie stożkowe

W artykule znajdziesz:

Chłodnie stożkowe

Elektroniczny Dziennik Budowy zdjęcie nr 3
Chłodnie stożkowe

Pręty pionowe 0 16 mm stanowią, po zalaniu otworu betonem, zbrojenie żeber usztywniających powłokę. W żebrach tych są kotwione wkładki poziome wystające z elementów prefabrykowanych. Poszczególne elementy wykonane są z betonu marki nie niższej niż 170. Układa się je na zaprawie cementowej (program uprawnienia budowlane na komputer).

Inny rodzaj elementów prefabrykowanych zastosowano do budowy chłodni walcowych w Czechosłowacji, o czym informowano na Sympozjum Konstrukcji Powłokowych (IASS) w Bratysławie w 1966 r. Do budowy prefabrykowanych chłodni walcowych stosowane są również elementy systemu Schónburga [20J. Elementy składają się z dwóch rodzajów kształtek w postaci liter C i F odpowiednio układanych warstwami na przemian (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Węższe otwory elementów po zazbrojeniu wkładkami stalowymi i zalaniu betonem tworzą żebra pionowe. Konstrukcja komina ma również żebra poziome, stężające obwodowo powlokę, wykonane na mokro w deskowaniu.
Chłodnie w kształcie stożka pojedynczego są stosowane znacznie rzadziej niż chłodnie złożone z dwóch stożków przedzielonych walcem.

Różnice w obliczaniu chłodni stożkowych i walcowych wynikają z tego, że powłoka stożkowa jest dalszym uogólnieniem powłoki walcowej i tym samym występuje w niej bardziej skomplikowany stan naprężeń (uprawnienia budowlane).
W przypadku powłoki stożkowej ściętej, mającej większą średnicę brzegu górnego niż brzegu dolnego, należy przy korzystaniu zmienić wzajemnie y na y, i y, na y. Poza tym budowa wzorów na siły przekrojowe nie ulegnie zmianie.

Na styku powłoki walcowej i powłoki stożkowej występują zaburzenia brzegowe wynikające z różnych wielkości odkształceń obu powłok w stanie rozdzielonym. Wyrównanie tych odkształceń prowadzi do powstania znacznych naprężeń na linii styku. Przykład liczbowy podający sposób obliczania zawarty jest w pracy (program egzamin ustny).

Konstrukcje

Chłodnie stożkowe wykonywane są jako monolityczne i prefabrykowane, przy czym należy zaznaczyć, że widok zewnętrzny powłoki tego typu zależny jest od przyjętej technologii robót budowlanych i bardzo często powłoka monolityczna wygląda jak prefabrykowana. I tak np. we Francji (a także ostatnio w Jugosławii) zbudowano szereg chłodni przy zastosowaniu przestawianych specjalnych dość ciężkich klatek zawieszanych na powłoce w trakcie jej budowy, wykonywanych z kształtowników lub z drewna. Ten sposób wykonania wymagał przy cienkiej powłoce stosowania dużej liczby żeber pionowych i wzmacniających pierścieni poziomych, tak że po wybudowaniu chłodnia stożkowa monolityczna wyglądała jak wykonana z elementów prefabrykowanych (opinie o programie).

Pierścienie poziome rozmieszczone co 6,00 m wykonywane były jako elementy konstrukcyjne przenoszące siły równoleżnikowe z całej zawartej pomiędzy pierścieniami powierzchni powłoki, która przy grubości 10-12 cm zbrojona była konstrukcyjnie. Pokaźne są jednakże przekroje żeber poziomych (0,66×0,40 m) i ich zbrojenie (4 0 16 mm + 4 0 20 mm).
Siły południkowe przenoszone są przez żebra pionowe, których rozstaw wynosi 1,10-1,50 m, przekrój 0,32×0,20 m a zbrojenie 5 - 16 mm. Przy tak znacznych przekrojach i zbrojeniu żeber poziomych i pionowych, mimo cienkiej i tylko konstrukcyjnie zbrojonej powłoki (0 8-MO mm co 20 cm), ogólne zużycie stali było znacznie większe niż w przypadku gładkiej powierzchni, przy równoczesnym większym zużyciu betonu (segregator aktów prawnych).

W nowszych więc rozwiązaniach, przy stosowaniu tej samej technologii wykonania powłok (z klatkowych rusztowań podwieszonych), zrezygnowano z żeber poziomych co 6,00 m; żebra te stosuje się jedynie w miejscach przejścia przekroju stożkowego w cylindryczny i cylindrycznego w stożkowy (dyfuzorowe zakończenie komina).

Dla chłodni stożkowych opracowano wiele typów konstrukcji częściowo lub całkowicie prefabrykowanych, a to z tego względu, że sam kształt powłoki predestynował ją do stosowania jak najbardziej racjonalnych metod budowy (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Elektroniczny Dziennik Budowy zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Elektroniczny Dziennik Budowy zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Elektroniczny Dziennik Budowy zdjęcie nr 8 Elektroniczny Dziennik Budowy zdjęcie nr 9 Elektroniczny Dziennik Budowy zdjęcie nr 10
Elektroniczny Dziennik Budowy zdjęcie nr 11
Elektroniczny Dziennik Budowy zdjęcie nr 12 Elektroniczny Dziennik Budowy zdjęcie nr 13 Elektroniczny Dziennik Budowy zdjęcie nr 14
Elektroniczny Dziennik Budowy zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Elektroniczny Dziennik Budowy zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Elektroniczny Dziennik Budowy zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami