Blog
Chronologiczny przegląd
W artykule znajdziesz:
Jak zaś szukać dróg ku tej jedności ekonomii środków plastycznych i środków gospodarczych, jeśli nie w dorobku zasad wielkich, klasycznych osiągnięć architektury światowej ubiegłych wieków ? Poznanie we wszystkich jej wielorakich wcieleniach istoty kompozycji klasycznej - umiejętności wydobycia głównego ogniwa poprzez powściągliwe potraktowanie tła i elementów drugorzędnych; przejście od trawestacji form do nowej syntezy zasad klasycznych w dziełach architektury współczesnej - wszystko to w ogromnej mierze pomóc może w kształtowaniu nowych kompleksowych rozwiązań (program uprawnienia budowlane na komputer). Zwrócimy przy tym uwagę na tradycje polskiego gotyku, który przy użyciu najprostszych materiałów budowlanych wydobyć potrafił poruszającą do głębi siłę ekspresji; na tradycje układów renesansowych, które dzięki umiejętnemu skoncentrowaniu akcentów i skontrastowaniu ich z lakonizmem podstawowej tkanki organizmu osiągały małą ilością środków ogromne bogactwo wyrazu; na lakonizm i prostotę dzieł klasycyzmu polskiego (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
W obliczu nowych ilościowo i jakościowo zadań budownictwa miejskiego nowej aktualności nabiera dorobek urbanistyki socjalistycznej w zakresie przebudowy i rozbudowy starych ośrodków miejskich. Chronologiczny przegląd najbardziej charakterystycznych koncepcji założeń śródmiejskich stolicy pokaże nam zarówno to, co mieliśmy w tym zakresie u progu odbudowy, jak i to, czego dokonała w minionym okresie urbanistyka warszawska, jak wreszcie jej nierozwiązane dotąd jeszcze problemy (uprawnienia budowlane).
Charakteryzując sytuację w architekturze polskiej po wyzwoleniu Jan Minorski podkreśla w niej trzy główne momenty: „Olbrzymie horyzonty otwierające się przed twórczością architektoniczną w każdej dziedzinie budowy miast i architektury budynków, ogromny entuzjazm architektów podejmujących się rozwiązywania nowych zadań oraz powszechne tkwienie w poglądach na architekturę odziedziczonych z ustroju kapitalistycznego" (program egzamin ustny).
Dorobek starych nawyków
W dorobku przedwojennych doświadczeń urbanistów i architektów warszawskich oraz w ich studiach z okresu 11 wojny światowej - znajdujemy wiele trwałych wartości. Między innymi dzięki tym właśnie studiom i doświadczeniom planowanie odbudowy Warszawy zostało od początku oparte na podstawach naukowych, na wszechstronnych badaniach kompleksu zjawisk życiowych i wyposażenia miasta. Z tego samego dorobku wywodzi się wiele humanistycznych idei planu generalnego Warszawy, wytrzymujących do dziś próbę czasu jak przede wszystkim idea organicznego powiązania miasta z rzeką (opinie o programie).
Dorobek starych nawyków twórczych taił zarazem w sobie balast utopijnych nurtów nie przydatnych w warunkach wielkiego realnego zadania: socjalistycznej przebudowy miasta. Wpływy tych kierunków urbanistycznych, a zwłaszcza dezurbanizmu, odbiły się i na koncepcjach stołecznych założeń śródmiejskich. Prowadziły one do postawy biernej
rejestracji poszczególnych wydarzeń urbanistycznych, do cząstkowego niekiedy rozwiązywania .poszczególnych założeń, do rezygnacji z imperatywnej, władczej roli generalnej koncepcji miasta i centrum w stosunku do układów szczegółowych. „Za mało zwrócono uwagi na brak wzajemnego powiązania głównych założeń przestrzennych w planie mówił w r. 1949 arch. S. Tworkowski (segregator aktów prawnych).
Założenia te mijają się uprzejmie, każde rozwiązane jest jakby samo dla siebie… Projektuje się wnikliwie liczne dzielnice, a nawet założenia kompozycyjne, ale wciąż nie wiadomo, w jaki sposób zrosną się one w jedno wielkie dzieło - nie widać w nich hierarchii kompozycyjnej. Dlaczego? Oto w trakcie dynamicznego rozwoju naszej młodej formacji społecznej nie zdano sobie jasno sprawy z hierarchii treści jako przesłanki dla hierarchii kompozycyjnej budowanej przez Polskę stolicy socjalistycznej“ (promocja 3 w 1). Ocena ta i diagnoza sformułowana w końcu omawianego okresu znajduje żywą ilustrację, zwłaszcza w pojmowaniu treści programowej i ustosunkowania wzajemnego czołowych założeń śródmiejskich.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32