Blog

06.04.2020

Chryzotyl

W artykule znajdziesz:

Chryzotyl

Chryzotyl

Chryzotyl - azbest chryzotylowy.

Chwast rybny - w rybactwie śródlądowym ryby niepożądane lub szkodliwe z gospodarczego punktu widzenia (program uprawnienia budowlane na komputer).

Chwastów - rodzaj brony do niszczenia chwastów.

Chwiejba - wymuszone kołysanie i kiwanie się statku na fali, zależne od okresu fali, szybkości statku i kierunku ruchu statku w stosunku do kierunku przemieszczania się fali.

Chwiejnica - konstrukcja ustawiana zwykle na szczycie wzgórza, służąca do zawieszania szybowca w sposób umożliwiający mu obracanie się dookoła wszystkich osi przy wychylaniu sterów’ w strumieniu wiatru; ch. stosuje się do wstępnego szkolenia pilotów szybowcowych.

Chwyt 1 - w narzędziach skrawających trzpieniowych część narzędzia służąca do połączenia go z odpowiednim elementem obrabiarki bezpośrednio lub za pośrednictwem uchwytu (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Chwyt - właściwość tkaniny ujmowana dotykiem, odróżniająca jeden gatunek od drugiego.

Chwyt (przy walcowaniu) - warunek chwytu.

Chwyt kotwiczny - urządzenie do mocowania wyluzowanego łańcucha kotwicznego w celu odciążenia windy kotwicznej.

Chwyt pistoletowy - część ręcznej broni palnej służąca do podtrzymywania broni podczas strzelania; ch.p. stosowane są nie tylko w pistoletach, lecz również w niektórych pistoletach maszynowych, ręcznych karabinach maszynowych, granatnikach itp.

Chwyt powietrza - masz. odpowiednio ukształtowane zakończenie kanału doprowadzającego powietrze np. do silnika (uprawnienia budowlane).

Chwytacz (dźwigu), chwytnik - urządzenie do samoczynnego zatrzymywania lub ograniczenia prędkości opadania kabiny dźwigu (wyciągu szybowego) w przypadku zerwania liny nośnej.

Chwytacz iskier - iskrochron.

Chwytacz magnetyczny - korona ratunkowa magnesowa (program egzamin ustny).

Chwytacz rdzenia - urywak rdzenia.

Chwytak 1, chwytnik - część robocza koparki, czerparki itp. służąca do chwytania i przenoszenia materiałów sypkich i kawałkowych.

Chwytak - główna część mechanizmu chwytakowego w kamerach zdjęciowych, kopiarkach filmowych i projektorach wąskotaśmowych sterowany jest przez specjalną krzywkę i swymi zębami, które wchodzą w perforację taśmy, nadaje jej posuw skokowy.

Chwytak elektromagnetyczny - chwytak z wbudowanym elektromagnesem do przenoszenia materiałów ferromagnetycznych; chwytanie i zwalnianie materiału odbywa się przez włączanie i wyłączanie dopływu prądu Chwytak łupinowy - chwytak do materiałów sypkich składający się z dwóch łupin połączonych ze sobą przegubowo i zamykanych przez odpowiedni układ dźwigni po nabraniu materiału.

Chwytak rur (wydobywczych, pompowych) - urządzenie zatrzymujące automatycznie spadające rury wydobywcze lub pompowe w razie ich zerwania.

Chwytak silnikowy - chwytak, w którym zwieranie i rozwieranie przegubowo sadzonych łupin odbywa się pod działaniem oddzielnego napędu (opinie o programie).

Chwytak wozów

Chwytak wozów - łapak wozów.

Chwytak ząbkowy miotła, grabki -  narzędzie ratunkowe w kształcie odcinka rury z naciętymi u dołu długimi zębami, przeznaczone do wydobywania z dna otworu wiertniczego drobnych przedmiotów, np. gryzów, kluczy, klinów itp.

Chwytnik - chwytacz (dźwigu).

Chyłomierz, poziomnica torowa - kol. przyrząd do sprawdzania wysokości szyn toru.

Ciałka zieleni - chloroplasty.

Ciało -  następująca algebra: zbiór K co najmniej dwuelementowy z dwoma działaniami dwuargumentowymi, oznaczonymi zwykle + i • , takimi, że (K, +) jest grupą abelową, (#-{0}, • ) jest grupą abelową, gdzie jest elementem neutralnym działania +, mnożenie jest rozdzielne względem dodawania (segregator aktów prawnych).

Ciało adiabatyczne - ciało odgraniczone od otoczenia osłoną adiabatyczną uniemożliwiającą wymianę ciepła między ciałem a otoczeniem.

Ciało amorficzne - ciało bezpostaciowe.

Ciało antyferromagnetyczne antyferromagnetyk.

Ciało barwne - ciało, którego zdolność absorpcyjna zależy od długości fali promieniowania (w odróżnieniu od ciała szarego i ciała doskonale czarnego).

Ciało barycentryczne - ciało centrobaryczne.

Ciało bezpostaciowe, ciało amorficzne - ciało w stałym stanie skupienia o budowie bezpostaciowej, tzn. pozbawionej prawidłowej krystalicznej budowy wewnętrznej i wynikających z niej charakterystycznych własności anizotropowych; c.b. charakteryzuje się także brakiem określonej temperatury topnienia i ciągłą zmianą własności ze zmianą temperatury zarówno podczas ogrzewania jak i chłodzenia; do c.b. należą szkła, niektóre gatunki żużla, szkliwo wulkaniczne itp.

Ciało binghamowskie, ciecz pseudoplastyczna Jiz. ciało, które nie ulega odkształceniu do pewnej wartości naprężenia stycznego, po przekroczeniu której zachowuje się jak ciecz plastyczna (nie- newtonowska).

Ciało Bolzmana - substancja, której własności Teologiczne zależą od czasu ścinania.

Ciało centrobaryczne, ciało barycentryczne - ciało przyciągające każdy punkt zewnętrzny siłą przechodzącą przez jego środek masy: dla znika moment grawitacyjny pary sił powodującej precesję.

Ciało czarne - promiennik zupełny.

Ciało diamagnetyczne - diamagnetyk.

Ciało doskonale białe - ciało, które całkowicie odbija padające na nie promieniowanie (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami