Blog

06.04.2020

Ciało doskonale czarne

W artykule znajdziesz:

Ciało doskonale czarne

Ciało doskonale czarne

Ciało doskonale czarne - promiennik zupełny.

Ciało doskonale przezroczyste - ciało, które całkowicie przepuszcza padające na nie promieniowanie (program uprawnienia budowlane na komputer).

Ciało doskonale sprężyste, ciało Hookc’a - ciało charakteryzujące się jednoznaczną zależnością między naprężeniem a odkształceniem w obszarze naprężeń mniejszych od granicy sprężystości nie wykazują pełzania, relaksacji, histerezy i tarcia wewnętrznego prawo Hookc’a.

Ciało doskonale sztywne - teoretyczny model ciała stałego, w którym wzajemne odległości między punktami uważa się za nie ulegające zmianie bez względu na działające na to ciało siły.

Ciało elastoplastyczne - ciało charakteryzujące się początkowo liniowym wzrostem odkształceń, a po przekroczeniu granicy plastyczności - poziomym przebiegiem linii obciążenia.

Ciało ferrimagnetyczne - ferrimagnetyk (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Ciało ferromagnetyczne - ferromagnetyk.

Ciało Hooke’a - ciało doskonale sprężyste.

Ciało jednorodne - ciało materialne, którego własności fizyczne w każdym jego punkcie są jednakowe.

Ciało krystaliczne - ciało w stałym stanie skupienia, mające uporządkowaną, prawidłową budowę wewnętrzną; zależnie od warunków krystalizacji c.k. mogą być monokryształami lub ciałami polikrystalicznymi.

Ciało liczbowe - ciało, którego elementami są liczby, zaś działania + i są to arytmetyczne działania na tych liczbach; zbiór liczbowy jest ciałem, jeśli wykonalne są w nim wszystkie cztery działania arytmetyczne, tzn. dodawanie, odejmowanie. mnożenie i dzielenie przez liczbę różną od zera; przykładem c.l. są c. liczb wymiernych, rzeczywistych, zespolonych.

Ciało Nernsta - ciało Plancka.

Ciało niebieskie - obiekt znajdujący się w przestrzeni wszechświata.

Ciało nieściśliwe - które może się odkształcać tylko postaciowo; własności zbliżone do własności c.n. wykazują niektóre ciecze, np. woda.

Ciało opływowe - ciało o małym oporze kształtu, w którym główną część oporu aerodynamicznego stanowi opór tarcia.

Ciało oporowe - ciało o kształcie nieopływowym.

Ciało paramagnetyczne - paramagnetyk

Ciało Plancka

Ciało Plancka, ciało Nernsta - ciało, którego entropia jest równa zeru w temperaturze zera bezwzględnego; wg Plancka do takich ciał należą kryształy doskonałe substancji chemicznie czystych (uprawnienia budowlane).

Ciało plastyczne - ciało charakteryzujące się szybkim wzrostem odkształceń bez jednoczesnego wzrostu naprężeń po przekroczeniu pewnej wartości naprężenia, zwanej granicą plastyczności.

Ciało polikrystaliczne - ciało stałe składające się z licznych, drobnych kryształów lub krystalitów (najczęściej wielkości mikroskopowej); większość spotykanych w przyrodzie i otrzymywanych sztucznie ciał stałych.

Ciało półnieskończone - ciało ograniczone tylko jedną powierzchnią; pojęcie teoretyczne stosowane w zagadnieniach przewodzenia ciepła.

Ciało proste - term, ciało, które jest jednorodne i w którym nie występują naprężenia wewnętrzne, napięcia powierzchniowe oraz oddziaływania pól zewnętrznych; pojęcie c.p. nie jest związane ze stanem skupienia, może to być więc gaz, ciecz lub ciało stałe, bądź ich mieszaniny (byle były spełnione warunki podane w definicji) (program egzamin ustny).

Ciało przezroczyste - ciało o dużym współczynniku przepuszczania, przepuszczające światło głównie w sposób kierunkowy, tak że kształty przedmiotów znajdujących się nawet w znacznej odległości są wyraźnie widziane poprzez to ciało.

Ciało reologiczne - ciało, w którym odkształcenia i naprężenia wywołane działaniem sił ulegają zmianom z upływem czasu.

Ciało sprężyste  c-iało odzyskujące pierwotny kształt i wymiary po usunięciu sił zewnętrznych, wywołujących jego odkształcenie; rozróżnia się c.s. liniowo, tzn. takie, w których zależność między naprężeniami i odkształceniami jest liniowa oraz c.s. nieliniowo, tzn. takie, w których zależność ta nie jest liniowa (opinie o programie).

Ciało stałe - ciało, które charakteryzuje stabilność kształtu, a dla jego struktury mikroskopowej charakterystyczne jest to, że każdy atom wykonuje w nim małe drgania wokół ustalonego położenia równowagi; w zależności od rozkładu przestrzennego atomów w położeniu równowagi (o uporządkowanym układzie atomów) i c.s. bezpostaciowe (o układzie nieuporządkowanym).

Ciało szare - promiennik nieselektywny (segregator aktów prawnych).

Ciało sztywne - ciało doskonale sztywne.

Ciało termometryczne - termometr.

Ciało zdarzeń losowych, pole zdarzeń losowych - zbiór zdarzeń losowych zamknięty ze względu na operacje tworzenia sum, różnic i iloczynów tych zdarzeń, tzn. sumy, różnice i iloczyny zdarzeń losowych należących do ciała zdarzeń losowych są również, elementami tego ciała; c.z.l. zawiera zatem również, zdarzenie niemożliwe i zdarzenie pewne.

Ciasto skalno, tło skalne - szkliwo lub drobnokrystaliczna masa, wypełniająca przestrzenie między większymi kryształami w niektórych skałach wulkanicznych (promocja 3 w 1).

Ciasto wapienne, wapno gaszone - wodorotlenek wapnia w postaci ciastowatej masy o kolorze białym lub jasnokremowym, powstałej przez zgaszenie wapna palonego dostateczną ilością wody

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami