Blog

Cichobieżność
W artykule znajdziesz:
Cichobieżność

Cichobieżność - cicha praca urządzenia (mechanicznego) (program uprawnienia budowlane na komputer).
Ciecz - płyn o małym współczynniku ściśliwości, który zachowując określoną objętość nie zachowuje określonego kształtu pod działaniem siły ciężkości rozlewa się i przybiera kształt naczynia.
Ciecz anodowa - anolit.
Ciecz bordoska - mieszanina roztworu siarczanu miedziowego z mlekiem wapiennym; zawiera zasadowy siarczan miedziowy i zasadową sól podwójną siarczanów miedzi i wapnia jest stosowana jako środek grzybobójczy do spryskiwania drzew owocowych.
Ciecz chłodząco-smarująca - płyn obróbkowy.
Ciecz ciężka - ciecz używana jako ośrodek przy mokrym wzbogacaniu kopalin; jej gęstość musi być większa od gęstości przynajmniej jednego składnika kopaliny, która znajduje się w niej w stanie rozdrobnionym; rozróżnia się właściwe - jednorodne substancje chemiczne (stosowane laboratoryjnie) mieszaniny wody i sproszkowanej substancji stałej zw. obciążnikiem.
Ciecz dielektryczna (w obróbce elektroiskrowej) - ciecz w drążarkach elektroiskrowych, w której podczas obróbki zanurzony jest obrabiany przedmiot oraz (częściowo lub całkowicie) elektroda robocza.
Ciecz doskonała - model cieczy, wprowadzony w celu uproszczenia analizy matematycznej zjawisk hydrodynamicznych jest jednorodna, nielepka, nieściśliwa, nieprzewodząca ciepła, nie paruje i nie zamarza; w c.d. nie rozpuszczają się gazy (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Ciecz ekstrahiyąca - ekstrahent.
Ciecz imersyjna - immersja.
Ciecz kalifornijska, ciecz siarkowo-wapienna - roztwór wodny wielosiarczków wapnia, będący środkiem grzybobójczym, stosowanym do zwalczania grzybów pasożytujących na drzewach owocowych.
Ciecz katodowa - katolit.
Ciecz krystaliczna - kryształy ciekłe.
Ciecz kwantowa - układ wielu cząstek znajdujących się w stanie ciekłym, przy opisie którego należy uwzględnić efekty kwantowe. są układy pozostające w stanie ciekłym w temperaturze bliskiej OK, np. hel ‘He i 4He oraz układy elektronów w metalu (uprawnienia budowlane).
Ciecz macierzysta - ciekły metal, z którego w czasie krzepnięcia powstają kryształy.
Ciecz manometryczna - ciecz (najczęściej rtęć) wypełniająca manometr naczyniowy.
Ciecz newtonowska - ciecz lepka, nieściśliwa, charakteryzująca się liniową zależnością naprężenia stycznego od gradientu prędkości.
Ciecz nienewtonowska - ciecz plastyczna.
Ciecz niezwilżająca - ciecz, której powierzchnia swobodna w bezpośrednim sąsiedztwie ciała stałego przybiera kształt wypukły (np. rtęć przy zetknięciu ze szkłem).
Ciecz obiegowa - ciecz pracująca w obiegu zamkniętym w układzie napędu lub sterowania hydraulicznego.
Ciecz obróbkowa - płyn obróbkowy (program egzamin ustny).
Ciecz plastyczna
Ciecz plastyczna, ciecz nienewtonowska - ciecz, która zaczyna płynąć dopiero wówczas, gdy naprężenie styczne między dwiema warstwami cieczy przekroczy pewną wartość krytyczną.
Ciecz polimeryczna, polimery ciekłe - roztwory, zawiesiny, stopy polimerów należące do szczególnej grupy cieczy wykazujących skończoną (tj. mierzalną) trwałość postaci, tzn. przejawiających pewne cechy ciała stałego, ponadto odznaczających się mierzalną elastycznością.
Ciecz poreakcyjna - roztwór pozostały po przeprowadzeniu w nim reakcji chemicznej.
Ciecz przechłodzona - ciecz o temperaturze niższej niż jej temperatura krzepnięcia, która mimo to nie krzepnie wskutek braku zarodków krystalizacji.
Ciecz przegrzana - ciecz o temperaturze wyższej niż jej temperatura wrzenia, która mimo to nie wrze (stan wrzenia można osiągnąć usuwając z c. znajdujący się w niej gaz).
Ciecz pseudoplastyczna - ciało binghamowskie (opinie o programie).
Ciecz rzeczywista - ciecz występująca w przyrodzie (ściśliwa i lepka).
Ciecz siarkowo-wapienna - ciecz kalifornijska.
Ciecz surowa - surówka.
Ciecz termometryczna - ciecz znajdująca się w zbiorniku i kapilarze termometru; wysokość słupka c.t. wskazuje temperaturę ciecz wyczerpana - część cieczy surowej, pozbawiona częściowo lub całkowicie składnika (składników) niżej wrzącego.
Ciecz zaporowa - ciecz stosowana w naczyniach poziomowych i biuretach różnych aparatów do analizy gazów; c.z. powinny wykazywać możliwie małą rozpuszczalność gazów nad nimi przechowywanych i małą lepkość.
Ciecz zwilżąjąca - ciecz, której powierzchnia swobodna w bezpośrednim sąsiedztwie ciała stałego przybiera kształt wklęsły (np. woda przy zetknięciu ze szkłem).
Cieczomierz - przepływomierz do cieczy.
Ciek wodny, bieg wodny - woda płynąca korytem naturalnym lub sztucznym.
Ciekły kryształ - kryształy ciekłe.
Cielętnik - pomieszczenie dla cieląt.
Ciemnia anodowa - przy wyładowaniu jarzeniowym w gazie - wąska, ciemna strefa przy powierzchni anody (segregator aktów prawnych).
Ciemnia Astona - przy wyładowaniu jarzeniowym w gazie - ciemny obszar w bezpośrednim sąsiedztwie katody, w którym emitowane elektrony mają prędkość nie wystarczającą do pobudzenia gazu.
Ciemnia Crookesa - ciemnia katodowa.
Ciemnia Faradaya - przy wyładowaniu jarzeniowym w gazie - ciemny obszar następujący, bez nagłego przejścia, za jarzeniem ujemnym, w którym elektrony uzyskują energię dostateczną do wytworzenia nowego obszaru świecącego: jarzenia dodatniego.
Ciemnia fotograficzna - pomieszczenie izolowane od światła zewnętrznego, oświetlone specjalnymi lampami ciemniowymi, przeznaczone do prac ze światłoczułymi materiałami fotograficznymi (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Deskowanie inaczej szalowanie, to tymczasowa konstrukcja stosowana w budownictwie, która służy do nadawania kształtu mieszance betonowej podczas jej wylewania oraz…
Instalacja wodociągowa to system rur, armatury i urządzeń służących do doprowadzania wody do budynków oraz jej rozprowadzania do poszczególnych punktów…







53 465

98%

32