Blog

Materiały kamienne zdjęcie nr 2
02.06.2021

Małe otwory owadzie

W artykule znajdziesz:

Małe otwory owadzie

Materiały kamienne zdjęcie nr 3
Małe otwory owadzie

Mianem dużych otworów owadzich określa się otwory o zarysie okrągłym lub owalnym i o średnicy większej niż 3 mm. Duże otwory o zarysie okrągłym są następstwem żerowania trzpienników (Siricidae) oraz niektórych gatunków z rodziny kózkowatych (Cerambycidae) (program uprawnienia budowlane na komputer).

Otwory o zarysie owalnym są następstwem żeru innych owadów z rodziny kózkowatych.
Zależnie od rodzaju opadanego drewna wchodzące w grę owady można podzielić na szkodniki występujące na drewnie iglastym i na szkodniki drewna liściastego. Niektóre gatunki mogą występować zarówno na drewnie iglastym, jak na drewnie liściastym. W dalszym ciągu podano przegląd najważniejszych owadów często spotykanych na składowiskach drewna.
Rytel pospolity (Hylecoetus dermesto- ides L.) z rodziny drwionkowatych jest to brunatnoczarny chrząszcz, 6-18 mm długi; larwa dochodzi do 22 mm długości (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Opada głównie świeżo ścięte drewno świerkowe i jodłowe; rzadziej występuje na drewne liściastym, głównie na brzozie, buku i dębie. Występuje zarówno na świeżo ściętym drewnie w lesie, jak na nie przeschniętym drewnie okrągłym na składowiskach przemysłowych. Z tego względu szkodnik przywieziony wraz z drewnem na składowiska może się rozprzestrzenić i wyrządzić szkody w innych, początkowo zdrowych partiach surowca. Larwa drąży chodniki około 2 mm średnicy i do 20 cm długości ku środkowi drewna lub w kierunku stycznym do obwodu. Larwa wyrzuca trociny z chodników na zewnątrz; występowanie trocin na powierzchni drewna okrągłego może służyć za wskaźnik obecności i żerowania larw rytla we wnętrzu drewna (uprawnienia budowlane).

Chodniki występują zazwyczaj w licznych skupieniach obok siebie (rys. 201); biegną one czasem tuż pod korą i są częściowo widoczne już po zdjęciu kory. Przeschnięte drewno okrągłe i tarcica nie są narażone na opadnięcie, gdyż larwa żywi się hodowaną w chodnikach grzybnią, która wymaga drewna o określonej wilgotności. Dlatego opadnięte drewno okrągłe należy przeznaczyć do przetarcia w pierwszej kolejności, przetrzeć je o ile możności przed kwietniem i ułożyć w przewiewne stosy celem przeschnięcia (program egzamin ustny).

Drwalnik paskowany

W okresie od kwietnia do czerwca odbywa się rójka, co grozi opadnięciem przez rytla innych kłód. Celem zabezpieczenia przed opadnięciem można stosować opryskiwanie zagrożonego surowca na składowiskach 10-procentowym karbolineum, co zapobiega składaniu jaj przez samice; jest to środek kłopotliwy i kosztowny.
Ślady żerowania larw rytla spotyka się często w dębowych deszczuł- kach posadzkowych, wyrobionych z opadniętych kłód (opinie o programie).

Drwalnik paskowany (Xyloterus lineatus Ol.) z rodziny korników jest to chrząszcz długości około 3 mm. Opada on świeżo ścięte
drewno iglaste w lesie lub też niedostatecznie przeschnięte drewno okrągłe na składowiskach. Wprowadzenie opadnię- tego drewna na składowisko grozi przeniesieniem się szkodnika na inne partie zdrowego surowca. Roi się w kwietniu (wyjątkowo w końcu marca), drugi raz w połowie lata. Drwalnik drąży chodnik wejściowy w głąb drewna wyrzucając przy tym obficie mączkę, która gromadzi się na korze, co stanowi wskaźnik opadnięcia drewna przez szkodnika. Z niezbyt głęboko sięgającego chodnika wejściowego wybiegają boczne odnogi ułożone mniej więcej równolegle do obwodu pnia; w bocznych chodnikach samica znosi jaja (segregator aktów prawnych). Larwy żywią się grzybnią hodowaną na ścianach chodników; przepoczwarczają się w krótkich chodnikach długości około 0,5 cm, wybiegających w górę i w dół z bocznych odgałęzień, które dzięki temu przybierają postać jak gdyby drabinki.

Drwalnik paskowany występuje na opadniętych sztukach masowo; występujące licznie chodniki obniżają poważnie techniczną wartość drewna. Jako środek zaradczy przeciw rozprzestrzenianiu się szkodnika należy stosować wczesne przetarcie opadniętego materiału (promocja 3 w 1). Przeschnięte drewno okrągłe i tarcica nie ulegają opadnięciu. Silnie opadnięte drewno należy połupać na opał i możliwie prędko wywieźć ze składowiska.

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Materiały kamienne zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Materiały kamienne zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Materiały kamienne zdjęcie nr 8 Materiały kamienne zdjęcie nr 9 Materiały kamienne zdjęcie nr 10
Materiały kamienne zdjęcie nr 11
Materiały kamienne zdjęcie nr 12 Materiały kamienne zdjęcie nr 13 Materiały kamienne zdjęcie nr 14
Materiały kamienne zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Materiały kamienne zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Materiały kamienne zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami