Małe otwory owadzie

Małe otwory owadzie

Mianem dużych otworów owadzich określa się otwory o zarysie okrągłym lub owalnym i o średnicy większej niż 3 mm. Duże otwory o zarysie okrągłym są następstwem żerowania trzpienników (Siricidae) oraz niektórych gatunków z rodziny kózkowatych (Cerambycidae) (program uprawnienia budowlane na komputer).

Otwory o zarysie owalnym są następstwem żeru innych owadów z rodziny kózkowatych.
Zależnie od rodzaju opadanego drewna wchodzące w grę owady można podzielić na szkodniki występujące na drewnie iglastym i na szkodniki drewna liściastego. Niektóre gatunki mogą występować zarówno na drewnie iglastym, jak na drewnie liściastym. W dalszym ciągu podano przegląd najważniejszych owadów często spotykanych na składowiskach drewna.
Rytel pospolity (Hylecoetus dermesto- ides L.) z rodziny drwionkowatych jest to brunatnoczarny chrząszcz, 6-18 mm długi; larwa dochodzi do 22 mm długości (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Opada głównie świeżo ścięte drewno świerkowe i jodłowe; rzadziej występuje na drewne liściastym, głównie na brzozie, buku i dębie. Występuje zarówno na świeżo ściętym drewnie w lesie, jak na nie przeschniętym drewnie okrągłym na składowiskach przemysłowych. Z tego względu szkodnik przywieziony wraz z drewnem na składowiska może się rozprzestrzenić i wyrządzić szkody w innych, początkowo zdrowych partiach surowca. Larwa drąży chodniki około 2 mm średnicy i do 20 cm długości ku środkowi drewna lub w kierunku stycznym do obwodu. Larwa wyrzuca trociny z chodników na zewnątrz; występowanie trocin na powierzchni drewna okrągłego może służyć za wskaźnik obecności i żerowania larw rytla we wnętrzu drewna (uprawnienia budowlane).

Chodniki występują zazwyczaj w licznych skupieniach obok siebie (rys. 201); biegną one czasem tuż pod korą i są częściowo widoczne już po zdjęciu kory. Przeschnięte drewno okrągłe i tarcica nie są narażone na opadnięcie, gdyż larwa żywi się hodowaną w chodnikach grzybnią, która wymaga drewna o określonej wilgotności. Dlatego opadnięte drewno okrągłe należy przeznaczyć do przetarcia w pierwszej kolejności, przetrzeć je o ile możności przed kwietniem i ułożyć w przewiewne stosy celem przeschnięcia (program egzamin ustny).

Drwalnik paskowany

W okresie od kwietnia do czerwca odbywa się rójka, co grozi opadnięciem przez rytla innych kłód. Celem zabezpieczenia przed opadnięciem można stosować opryskiwanie zagrożonego surowca na składowiskach 10-procentowym karbolineum, co zapobiega składaniu jaj przez samice; jest to środek kłopotliwy i kosztowny.
Ślady żerowania larw rytla spotyka się często w dębowych deszczuł- kach posadzkowych, wyrobionych z opadniętych kłód (opinie o programie).

Drwalnik paskowany (Xyloterus lineatus Ol.) z rodziny korników jest to chrząszcz długości około 3 mm. Opada on świeżo ścięte
drewno iglaste w lesie lub też niedostatecznie przeschnięte drewno okrągłe na składowiskach. Wprowadzenie opadnię- tego drewna na składowisko grozi przeniesieniem się szkodnika na inne partie zdrowego surowca. Roi się w kwietniu (wyjątkowo w końcu marca), drugi raz w połowie lata. Drwalnik drąży chodnik wejściowy w głąb drewna wyrzucając przy tym obficie mączkę, która gromadzi się na korze, co stanowi wskaźnik opadnięcia drewna przez szkodnika. Z niezbyt głęboko sięgającego chodnika wejściowego wybiegają boczne odnogi ułożone mniej więcej równolegle do obwodu pnia; w bocznych chodnikach samica znosi jaja (segregator aktów prawnych). Larwy żywią się grzybnią hodowaną na ścianach chodników; przepoczwarczają się w krótkich chodnikach długości około 0,5 cm, wybiegających w górę i w dół z bocznych odgałęzień, które dzięki temu przybierają postać jak gdyby drabinki.

Drwalnik paskowany występuje na opadniętych sztukach masowo; występujące licznie chodniki obniżają poważnie techniczną wartość drewna. Jako środek zaradczy przeciw rozprzestrzenianiu się szkodnika należy stosować wczesne przetarcie opadniętego materiału (promocja 3 w 1). Przeschnięte drewno okrągłe i tarcica nie ulegają opadnięciu. Silnie opadnięte drewno należy połupać na opał i możliwie prędko wywieźć ze składowiska.

39 498

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

97%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

COVID-19

z uwagi na panującą pandemię każdy kandydat jest zobowiązany do posiadania własnych aktów prawnych ! Sprawdź ofertę w zakładce SEGREGATOR AKTY PRAWNE 2022 - właśnie taki segregator będziesz mógł zabrać ze sobą na swój egzamin !

Dodaj wpis:


39 498

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

97%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

COVID-19

z uwagi na panującą pandemię każdy kandydat jest zobowiązany do posiadania własnych aktów prawnych ! Sprawdź ofertę w zakładce SEGREGATOR AKTY PRAWNE 2022 - właśnie taki segregator będziesz mógł zabrać ze sobą na swój egzamin !