Blog
Cięcie warstwie
W artykule znajdziesz:
Cięcie warstwie
Cięcie warstwie, skok warstwie, stopień warstwicowy - przyjęta dla danego rodzaju mapy różnica poziomów sąsiednich warstwie (program uprawnienia budowlane na komputer).
Cięciwa - odcinek, którego końcami są dwa punkty krzywej lub powierzchni, nie mający innych punktów wspólnych z tą krzywą lub powierzchnią.
Cięciwa odniesienia - cięciwa profilu lotniczego.
Cięciwa pomiarowa (zęba koła zębatego) - najkrótsza odległość między dwoma liniami zęba.
Cięciwa profilu lotniczego - odcinek łączący dwa najbardziej oddalone od siebie punkty, z których jeden leży na krawędzi natarcia, a drugi na krawędzi spływu; stanowi linię odniesienia pozwalającą na wyznaczenie układu współrzędnych. względem którego określa się położenie punktów profilu (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Cięciwa średnia aerodynamiczna - cięciwa prostokątnego płata zastępczego o takich samych właściwościach aeorodynamicznych co dany płat.
Cięciwa średnia geometryczna - cięciwa płata prostokątnego, mającego taką samą powierzchnię i rozpiętość co dany płat.
Cięciwa zerowej siły nośnej - cięciwa profilu przechodząca przez krawędź spływu, równoległa do kierunku prędkości przepływu niezakłóconego, przy którym siła nośna działająca na profil jest równa zeru.
Cięciwa żagla - prosta łącząca rogi żagla trójkątnego.
Cięgle - krótkie linki przymocowane do orczyków włoka, do których przymocowane są szelki, a do nich lina holująca włok.
Cięgło - sztywny element przenoszący głównie siły rozciągające, np. w urządzeniach cięgłowych pojazdów kolejowych.
Cięgnik - dźwignica, która przemieszcza ładunek za pośrednictwem urządzenia chwytnego zaczepionego do cięgna; c. dzielą się na przyciągarki, wciągarki i wodzarki.
Cięgno - element konstrukcyjny o małych (w porównaniu z długością) wymiarach przekroju poprzecznego, mogący przenosić w zasadzie tylko podłużne siły rozciągające, o stosunkowo dużej odkształcalności; c. występują w postaci lin, drutów, łańcuchów, pasów, mogą być elementami pracującymi samodzielnie lub wzmacniającymi inne konstrukcje (uprawnienia budowlane).
Cięgno Bowdena - linka stalowa (lub drut stalowy) umieszczona w giętkim pancerzu, którego końce są zamocowane w odpowiednich uchwytach.
Cięgno kotwiczne - giętki element urządzenia kotwicznego (łańcuch, lina), łączący kotwicę ze statkiem.
Cięgno napędowe - cięgno (pas, łańcuch, lina) przenoszące siły z elementów czynnych na elementy bierne w urządzeniach napędowych.
Cięgno podziałkowe - cięgno podzielone na jednakowe, powtarzające się na całej jego długości odcinki; c.p. dzieli się na członowe (ogniwowe), czyli łańcuchy oraz ciągłe, utworzone z właściwego cięgna wiotkiego i przymocowanych do niego w jednakowych odstępach elementów (np. kulek, płytek).
Ciężar ciągniony - ciężar wszystkich wagonów ciągnionych łącznie z ich ładunkiem (program egzamin ustny).
Ciężar cząsteczkowy
Ciężar cząsteczkowy - ciężar odpowiadający masie cząsteczkowej.
Ciężar gramowzorowy - gramowzór.
Ciężar jednostkowy silnika - stosunek ciężaru suchego silnika do jego mocy nominalnej.
Ciężar ładunku - całkowity ciężar ładunków wagonów ciągnionych.
Ciężar nasypowy - ciężar jednostki objętości luźno nasypanego materiału sypkiego (opinie o programie).
Ciężar normalny - ciężar ciała znajdującego się na powierzchni Ziemi w miejscu, w którym przyspieszenie ziemskie równe jest 9,806 65 m/s2.
Ciężar pozorny - ciężar ciała zanurzonego w płynie.
Ciężar przyczepnościowy - całkowite obciążenie przenoszone na szyny jezdne przez osie napędowe nieruchomego pojazdu przy jego ciężarze służbowym.
Ciężar równoważnikowy (względny) - równoważnik chemiczny.
Ciężar służbowy (pojazdu silnikowego) - suma ciężaru własnego pojazdu silnikowego, ciężaru personelu obsługującego ten pojazd i ciężaru różnych części wyposażenia niezbędnych w normalnej ekspolatacji tego pojazdu (piasek, przyrządy, narzędzia, paliwo, smar itd.).
Ciężar suchego silnika - ciężar silnika przy opróżnionych układach zasilania paliwem, smarowania i chłodzenia (segregator aktów prawnych).
Ciężar własny - ciężar kompletnego pojazdu samochodowego łącznie z ciężarem paliwa, olejów, smarów i cieczy w ilości nominalnej oraz normalnego wyposażenia, bez ciężaru obsługi.
Ciężar właściwy - stosunek ciężaru P ciała jednorodnego do jego objętości V zależy od temperatury, ciśnienia.
Ciężarowskaz - przyrząd określający ciężar, który obciąża hak wiertniczy.
Ciężarowy wskaźnik mocy - wskaźnik ciężarowy mocy.
Ciężarówka - samochód ciężarowy.
Ciężka woda, D20 - woda, której cząsteczka składa się z atomu tlenu i dwóch atomów deuteru (ciężkiego wodoru).
Ciężki karabin maszynowy, ckm - karabin maszynowy strzelający nabojami karabinowymi, przeznaczony do strzelania ze specjalnej podstawy (trójnożnej, saneczkowej lub kołowej) ogniem ciągłym (długimi seriami); nowsze wzory podstaw umożliwiają prowadzenie ognia również do celów powietrznych.
Ciężkość (w warunkach ziemskich) - własność ciał materialnych, wyrażająca się tym, że są one przyciągane przez Ziemię (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32