Blog

10.02.2022

Ciekłe komponenty

W artykule znajdziesz:

Ciekłe komponenty

Spodziewać się należy, że metodę tę przyjmie również budownictwo, szczególnie przy budowie chłodni przemysłowych. Przeprowadzone przez autora doświadczenie wykazało, że metodę tę można stosować z powodzeniem również jako uzupełnienie przy wykładaniu płytami styropianu. Można bowiem tym tworzywem wypełnić na budowie miejsca trudno dostępne (naroża, brzegi itp.), gdyż łączą się one trwale z płytami styropianu oraz z podłożem (betonem, stalą, drewnem). Takie rozwiązanie umożliwia przy minimalnym zużyciu surowców poliuretanowych tanie, szybkie i trwałe wykonanie izolacji chłodni (bez mostków cieplnych) (program uprawnienia budowlane na komputer).

Własności poliuretanów spienionych są bardzo interesujące i mogą one być stosowane nie tylko jako materiały izolacyjne, ale i konstrukcyjne. Za pomocą urządzeń podobnych jak do spieniania poliuretanów wylewa się również do prostych form tzw. duromery poliuretanowe (program uprawnienia budowlane na ANDROID). W głowicy urządzenia łączą się ciekłe komponenty, które reagują bardzo szybko na zimno w formie, z niewielką wewnętrzną ekspansją, która powoduje dobre wypełnienie formy i szybko utwardza(do 1 min). W łatwy sposób można więc produkować bardzo wielkie kształtki (również na budowie) o dowolnie regulowanej grubości i ciężarze objętościowym od 0,5 do 1,2 G/cm3, bardzo dobrych własnościach mechanicznych, odporne na działanie podwyższonych temperatur (uprawnienia budowlane). Formy do tych kształtek są lekkie i łatwe do wykonania, gdyż muszą wytrzymać tylko niewielkie ciśnienie wewnętrzne (ok. 1 kG/cm2). Już po 4-10 min można formę zdemontować i kształtkę wyjąć. Tak łatwa technologia stwarza ogromne możliwości dla budownictwa w najbliższej przyszłości (program egzamin ustny).

Spienione tworzywo

Tak zwany reaktywny rodzaj fenoplastów spienionych produkuje się z żywicy fenolowo-formaldehydowej typu rezolowego z dodatkiem katalizatora i środka porotwórczego. Reakcja przebiega egzotermicznie, a wydzielone ciepło inicjuje działanie środka porotwórczego powodującego spienienie żywicy i ostateczne jej utwardzenie w bardzo krótkim czasie, np. w ciągu 60 sekund. Spienione tworzywo jest twarde i ma komórki częściowo zamknięte (opinie o programie).

Ciężar objętościowy tworzywa reguluje się rodzajem żywicy (niskoreaktywna daje produkt o dużym, a wysokoreaktywna o małym ciężarze objętościowym), ilością i rodzajem katalizatora oraz środka porotwórczego. Jako środek porotwórczy stosuje się najczęściej eter izopropylowy w ilości ok. 3% (ciężarowo), lotny związek będący dobrym środkiem porotwórczym w średniej temperaturze. Czasem stosuje się związki porotwórcze wydzielające azot. Katalizatorami są: kwas solny lub mieszanina kwasu siarkowego i fosforowego w ilości od 2,5 do 10%, w zależności od ciężaru objętościowego końcowego produktu. Jeśli stosuje się kwas siarkowy, to dodaje się go bardzo powoli, ciągle mieszając, do części eteru izopropylowego w naczyniu zanurzonym w lodzie, przy czym temperatura nie może podnieść się ponad 10 °C; następnie dodaje się kwas fosforowy, mieszając dokładnie zawartość naczynia (segregator aktów prawnych). Oprócz tego do mieszaniny dodaje się niewielkie ilości środka zwilżającego (np. polioksyalkilen), który stabilizuje i zmiękcza mieszaninę oraz uaktywnia proces spieniania i ujednolica wielkość komórek.

Jako przykład można podać następującą metodę spieniania. Najpierw dodaje się do eteru izopropylowego środek zwilżający, a następnie tę mieszaninę wprowadza się do żywicy fenolowej. W czasie mieszania następuje częściowe wprowadzenie powietrza i wzrost objętości do 20% oraz podniesienie temperatury do 25 °C. Wówczas dodaje się katalizator mieszając równocześnie, przy czym czas od momentu dodania katalizatora do momentu spieniania jest krótki od 20 sekund do 30 minut (w zależności od ilości katalizatora i reaktywności żywicy)(promocja 3 w 1). Spienioną żywicę wylewa się do form. Reakcja jest egzotermiczna, a ciepło jej powoduje ekspansję środka porotwórczego. Aby reakcja spieniania przebiegała prawidłowo również na powierzchni, pożądane jest uprzednie podgrzanie pojemnika, do którego wylewa się żywicę, aby wyrównać straty cieplne przez przewodnictwo.

Najnowsze wpisy

30.04.2024
Porady przed egzaminem ustnym na uprawnienia budowlane

Przygotowanie się do egzaminu ustnego na uprawnienia budowlane wymaga - poza koniecznością gruntownego przejrzenia wiadomości i ich przyswojenia - nabycia…

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami