Blog

Cyfry oznaczeń wymiarowych zdjęcie nr 2
11.05.2020

Zbiór monografii

W artykule znajdziesz:

Zbiór monografii

Cyfry oznaczeń wymiarowych zdjęcie nr 3
Zbiór monografii

Zbiór monografii z ostatnich kilku dziesiątków lat jest zbyt szczupły, aby mógł być uważany za rodzaj historii mostownictwa betonowego w tym okresie (program uprawnienia budowlane na komputer). Jest on jednak wystarczający do wytworzenia pewnego zarysu rozwoju tej dziedziny, co jest konieczne w formowaniu poglądów stanowiących podstawę pracy konstruktorów.
- średnia głębokość wód normalnych w korycie żeglownym wynosi ok. 10 metrów,
- na jej dnie zalegają aluwia na głębokości do 5 m; pod nimi leżą łupki zdolne do przenoszenia trwałych nacisków rzędu 9 kG/cm2.

W Montrealu przez Rzekę Świętego Wawrzyńca prowadzą ruch dwa mosty drogowe, jeden most drogowo-kolejowy i jeden most kolejowy.
W roku 1959 ogłoszono konkurs na budowę mostu drogowego przechodzącego przez rzekę trasą długości 4750 m. podzieloną na 7 odcinków:
- odcinek pierwszy stanowi lewobrzeżny dojazd do mostu (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
- odcinek drugi leży nad bocznym korytem o szerokości 400 m przy lewym brzegu,
- odcinek trzeci biegnie po nasypie długości 1000 m przez wyspę Ile des Soeurs,
- odcinek czwarty długości 2100 m jest właściwym mostem przez główne koryto rzeki, odcinek ten ma wzniesienie 0,01 poczynając od Ile des Soeurs, aby wyjść dolną krawędzią przęseł do wysokości 40 m nad poz:om wód w korycie dostępnym dla statków morskich,
- odcinek piąty o długości 750 m przechodzi 7 przęsłami kratownicowymi stalowymi nad tym ostatnim korytem,
- odcinek szósty leży nad prawym brzegiem,
- odcinek siódmy o długości 500 m biegnie ze spadkiem 0,03 po wiadukcie na prawym brzegu doprowadzając drogę na poziom terenu naturalnego (uprawnienia budowlane).

Ogólna długość mostów i wiaduktów

Ogólna długość mostów i wiaduktów wynosi prze’o 3750 m, a całkowita długość przejścia przez rzekę - 4750 m.
Warunki konkursu na projekt i wykonanie robót całej przeprawy zawierały następujące wytyczne:
- wybór tworzywa - betonu lub stali - w poszczególnych częściach mostu zależy od oferenta.
- w rozwiązaniach mostu na odcinku czwartym belki przęseł z betonu sprężonego powinny być prefabrykowane i mieć rozpiętości po 54 m,
- szerokość użytkowa pomostu powinna wynosić 24 m i mieścić sześć pasm ruchu (program egzamin ustny).
- filary mostu przez koryto główne powinny mieć przekroje pełne, niezmienne na odcinku zagłębionym w rzece i powinny być zakończone ostrzami ze stali nierdzewnej, dostosowanymi do przecinania kry,
- oddziaływanie dynamiczne parcia lodów na filary powinno być obliczone jako równoważne sile 30 T na metr długości rzutu filara na prostopadłą do kierunku spływu wielkich wód, która może mieć odchylenie 30° w obie strony od osi poziomej filara,
- siłę parcia wiatru na most nieobciążony należy przyjąć równą 250 kG nr (opinie o programie).

Wyniki konkursu. Spośród 25 projektów zgłoszonych do konkursu najtańsze rozwiązanie dawały projekty przewidujące - poza korytem dostępnym do żeglugi statków morskich - przęsła z betonu sprężonego; rozwiązania proponujące przęsła stalowe były droższe, a kosztorysy projektów mostów o przęsłach z betonu uzbrojonego były dwa i pólkrotnie wyższe od kosztorysu rozwiązania wybranego do budowy.
Przy opracowaniu projektu przyjęto następujące założenia:
- dla ułatwienia ustawiania prefabrykowanych belek głównych ciężar ich powinien być jak najmniejszy,
- filary, których wysokość dochodzi do 40 m, powinny mieć przekroje niezmienne wzdłuż wysokości, aby można było wykonać je w deskowaniach ślizgowych (segregator aktów prawnych).

Filary są posadowione na płaskich stopach na skale, każda z nich jest zakotwiona ośmioma prętami 0 32 TOR, wpuszczonymi na głębokość 2,5 m. Wymiary płyt fundamentowych są zmienne, zależnie od wysokości filara. Filary mają przekrój dwuteowy o rozstawieniu osi półek 6,50 m, niezmiennej wzdłuż wysokości. Grubość półek wynosi 0,4 m, grubość środników - 0,20 m na całej wysokości filara. Krawędzie półek mają skosy 10 X 10 cm. Między ścianami środników i półek dano skosy 15 X 15 cm.

Jedynym zmiennym wymiarem filarów wzdłuż wysokości jest szerokość półek, wynosząca na ławie łożyskowej 1,20 m i wzrastająca o 0,04 odległości od szczytu filara. Największa szerokość półki w najwyższym filarze wynosi 3,32 m (promocja 3 w 1). W filarze tym każda ze stóp ustawionych symetrycznie względem osi półek ma szerokość 3,0 m, długość 5,0 m i grubość 2,5 m. Ławy łożyskowe mają wymiar 6,90 X 1,20 X 1,10 m.

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Cyfry oznaczeń wymiarowych zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Cyfry oznaczeń wymiarowych zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Cyfry oznaczeń wymiarowych zdjęcie nr 8 Cyfry oznaczeń wymiarowych zdjęcie nr 9 Cyfry oznaczeń wymiarowych zdjęcie nr 10
Cyfry oznaczeń wymiarowych zdjęcie nr 11
Cyfry oznaczeń wymiarowych zdjęcie nr 12 Cyfry oznaczeń wymiarowych zdjęcie nr 13 Cyfry oznaczeń wymiarowych zdjęcie nr 14
Cyfry oznaczeń wymiarowych zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Cyfry oznaczeń wymiarowych zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Cyfry oznaczeń wymiarowych zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami