Blog

Siarczan miedzi zdjęcie nr 2
04.11.2021

Ciężar i skład ilościowy papy

W artykule znajdziesz:

Ciężar i skład ilościowy papy

Siarczan miedzi zdjęcie nr 3
Ciężar i skład ilościowy papy

Próbkę wyjętą z suszarki natychmiast (a w każdym razie przed jej wystygnięciem) bada się przez lupę (o małym powiększeniu) i określa wygląd powierzchni papy z obu stron (program uprawnienia budowlane na komputer).
Charakterystycznym zjawiskiem, występującym po tej próbie, jest powstawanie pęcherzyków, spowodowanych bądź to zawartością powietrza w porach papy, bądź to wilgocią zawartą lub wessaną przez papę. Zjawisko powstawania pęcherzyków nie stanowi jeszcze powodu do odrzucenia papy, jest ono jednak dowodem niezbyt dokładnego nasycenia papy masą impregnacyjną. W razie stwierdzenia powstawania pęcherzyków w liczbie większej niż 9 na 1 cm2 należy wszelkie inne badania przeprowadzić ze szczególną ostrożnością i uwagą (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Przy obserwacji pęcherzy należy badać ich formę i wygląd. Płytkie pęcherze, nie sięgające w głąb masy powłokowej, są mniej szkodliwe od pęcherzy grubych ściankach, tworzących się w całej grubości masy powłokowej. Te ostatnie mogą być powodem nieszczelności papy.
Z badanej papy wycina się kwadrat o boku 10 cm (z dokładnością do 0,5 mm) i waży z dokładnością do 0,01 g. Ciężar próbki pomnożony przez 100 daje ciężar 1 m2 papy. Po zważeniu próbkę papy tnie się na małe paski i umieszcza w ekstrakcyjnej kolbie kulistej o pojemności 250 cm8. Do kolby należy również wsypać ziarna posypki mineralnej, które podczas przygotowywania próbki odpadły. Do kolby z próbką wlewa się 125H-150 cm8 aniliny technicznej, kolbę łączy z chłodnicą zwrotną i ogrzewa do wrzenia w ciągu 1 godziny (uprawnienia budowlane).

Po upływie tego czasu zlewa się ostrożnie anilinę znad badanej próbki i powtarza ekstrakcję jeszcze dwiema porcjami aniliny. Pozostałość w kolbie po trzykrotnej ekstrakcji aniliną ekstrahuje się w aparacie Soxhleta benzenem suszy pozostałość po ekstrakcji (tekturę i podsypkę) przez 1-^-2 godzin w suszarce przy temperaturze 105-j-110°C. Po ukończeniu suszenia oddziela się skrawki tektury od posypki, oczyszcza od resztek posypki i waży oddzielnie tekturę, oddzielnie posypkę. Jeżeli posypką był piasek, należy go przed zważeniem lekko w tygielku wyprażyć (program egzamin ustny).

Papa asfaltowa

Różnica pomiędzy ciężarem wziętej do analizy papy a sumą ciężarów posypki i tektury pomnożona przez 100 daje ilość masy impregnacyjnej na 1 m2 papy.
Ciężar tektury po ekstrakcji pomnożony przez 100 daje ciężar 1 m2 wkładki tekturowej. Ciężar posypki pomnożony przez 100 daje ilość posypki na 1 m2 (opinie o programie).
Wyniki oznaczeń ciężaru wkładki tekturowej dla pap smołowych wypadają zawsze nieco wyższe niż rzeczywisty ciężar tektury użytej do produkcji papy.

Powodem tego jest zawarty w smole węglowej wolny węgiel, zawierający substancje nierozpuszczalne w żadnym ze znanych rozpuszczalników. Oznaczenie to ma zatem charakter orientacyjny (segregator aktów prawnych).
Przygotowanie próbki i oznaczenie ciężaru 1 m2 lub rolki papy wykonuje się w identyczny sposób jak przy papie smołowej. Przygotowaną i zważoną próbkę papy wkłada się do gilzy ekstrakcyjnej Soxhleta, waży powtórnie wraz z gilzą, umieszcza w aparacie ekstrakcyjnym Soxhleta i ekstrahuje benzenem aż do utraty barwy przez benzen spływający po ekstrakcji. Wyekstrahowaną papę wraz z gilzą suszy się w temperaturze 105-110°C, aż do stałego ciężaru, pozostawia przez 2 godziny na powietrzu i waży. Z różnicy ciężarów gilzy wraz z próbką, przed i po ekstrakcji, oblicza się ciężar masy impregnacyjnej. Z gilzy wyjmuje się tekturę, oczyszcza z resztek przylegającej posypki mineralnej i waży z dokładnością do 0,01 g.

Wyniki oblicza się, jak następuje. Ciężar masy impregnacyjnej pomnożony przez 100 daje ciężar masy impregnacyjnej w 1 m2 papy. Ciężar tektury wyekstrahowanej i posypki mineralnej pomnożony przez 100 daje ciężar 1 m2 tektury oraz ilość posypki mineralnej na 1 m2 (promocja 3 w 1).

Zawartość części lotnych w papie. Próbkę papy o powierzchni 1 m2, zważoną z dokładnością do 0,01 g, ogrzewa się w suszarce w temperaturze 50°C w ciągu 5 godzin i po upływie tego czasu powtórnie waży. Strata na ciężarze w gramach określa zawartość części lotnych.

Najnowsze wpisy

31.03.2025
Siarczan miedzi zdjęcie nr 4
Co to jest deskowanie i jakie są jego rodzaje?

Deskowanie inaczej szalowanie, to tymczasowa konstrukcja stosowana w budownictwie, która służy do nadawania kształtu mieszance betonowej podczas jej wylewania oraz…

21.03.2025
Siarczan miedzi zdjęcie nr 5
Co to jest instalacja wodociągowa?

Instalacja wodociągowa to system rur, armatury i urządzeń służących do doprowadzania wody do budynków oraz jej rozprowadzania do poszczególnych punktów…

Siarczan miedzi zdjęcie nr 8 Siarczan miedzi zdjęcie nr 9 Siarczan miedzi zdjęcie nr 10
Siarczan miedzi zdjęcie nr 11
Siarczan miedzi zdjęcie nr 12 Siarczan miedzi zdjęcie nr 13 Siarczan miedzi zdjęcie nr 14
Siarczan miedzi zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Siarczan miedzi zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Siarczan miedzi zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami