Blog
Rozstaw kabli
W artykule znajdziesz:
Rozstaw kabli
Współczynnik a charakteryzuje zmienność momentów od sił q i zależy głównie od rozstawu kabli i grubości płyty. Jeśli rozpatrzymy środkowe pasmo płyty, na które działają maksymalne momenty od obciążenia użytkowego (a więc równocześnie pasmo działania maksymalnych sił sprężających), to przy dostatecznie gęstym rozmieszczeniu kabli siły q można uważać za równomiernie rozłożone (program uprawnienia budowlane na komputer).
Najłatwiej oczywiście uzyskać taki stan dla płyt o znaczniejszej grubości. W pasmach skrajnych działają mniejsze momenty, więc i rozstaw kabli jest większy. Dlatego też dla całej płyty można założyć rozkład sił q według paraboli lub sinusoidy. W tym ostatnim przypadku wyznaczenie współczynników a jest bardziej proste.
Wyznaczenie sił sprężających. W płycie sprężonej zachodzi konieczność zbadania naprężeń we wszystkich czterech podstawowych stanach w każdym z obu kierunków x i y.
Mamy więc tutaj nie cztery, jak w ustrojach prętowych, lecz osiem równań na naprężenia (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Obejmują one warunki odnoszące się do naprężeń ściskających k i rozciągających k’ (lub też niedużych ściskających). Jeśli chodzi o naprężenia ściskające, to ponieważ mamy tu do czynienia z wytrzymałością dwukierunkową Dj.- oraz możliwościami poprzecznego (w stosunku do płaszczyzny sprężenia) zbrojenia stalą miękką, nie natrafiamy na ogół na trudności, które wymagałyby powtórzenia obliczenia płyty dla zwiększenia jej grubości. Natomiast jeśli ma być zachowana zasada sprężenia zupełnego, najistotniejsze są warunki dla naprężeń rozciągających, a zwłaszcza warunki w stanie użytkowym, tj. dla naprężeń we włóknach dolnych (uprawnienia budowlane).
Sprężenie centryczne. W płytach cienkich trudno jest uzyskać równomierne sprężenie mimośrodowe, każde zaś odchylenie od obliczonego mimo środu może spowodować istotne zmiany w rozkładzie naprężeń. Toteż w takich przypadkach stosujemy zazwyczaj sprężenie centryczne, mimo że jest on ekonomicznie znacznie mniej korzystne. Mówiąc tu o płytach cienkich mamy ca ] myśli płyty względnie cienkie, dla których dopuszczalne jest stosowanie postępowania obliczeniowego właściwego dla płyt sztywnych, gdzie w równaniu płyty może być pominięty wpływ wyrazów nieliniowych.
Sprawdzenie naprężeń w przekroju płytowym dwukierunkowo sprężonym (program egzamin ustny).
Mosty płytowe
Końcową, lecz bardzo istotną fazą projektoTrznai płyt płasko sprężonych jest sprawdzenie naprężeń. Obejmuje ono faktycznie występujących obliczeniowych naprężeń z naprężeniami we wszystkich fazach i obydwóch kierunkach x i y. Przy sprawdzaniu naprężeń w oparciu o 8 warunków podstawowych p: 4 w każdym z obu kierunków) najczęściej nie ma trudności z zachowaniem warunków dotyczących naprężeń rozciągających natomiast często stwierdzamy przekroczenie naprężeń ściskających (opinie o programie).
Jak bowiem wykazały badania nad dwukierunkową wytrzymałością betonu, można bez specjalnych trudności (tylko przez dodanie niewielkiej ilości stali miękkiej) osiągnąć w ten sposób wartości rzędu 1,4 Dfc, czyli ok. 2,0 Rk. Nie ma na ogół trudności w stosowaniu poprzecznego uzbrojenia w płytach grubych (np. w mostach płytowych), natomiast w płytach stosunkowo cienkich (np. płyty pomostu) uzbrojenie takie, aczkolwiek możliwe, jest jednak konstrukcyjnie uciążliwe do zrealizowania (segregator aktów prawnych).
Zagadnienie stosowania „sprężenia zupełnego” czy też „sprężenia ograniczonego”, będące wciąż jeszcze przedmiotem żywej dyskusji, ma dla ustrojów płytowych duże znaczenie. Głównie bowiem ustroje te stosuje się w mostach, gdzie musimy się liczyć z możliwością przeciążenia konstrukcji, w szczególności z dużą częstotliwością tego przeciążenia, a są to czynniki odgrywające w omawianym zagadnieniu doniosłą rolę. Raz bowiem otwarte rysy mogą przy ograniczonym sprężeniu nie zamknąć się, a nawet przy powtarzających się obciążeniach łatwo ulegają zwiększeniu (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32