Blog
Ciężar pokrycia
W artykule znajdziesz:
Ciężar pokrycia
Ciężar pokrycia rosnącego ustawicznie zapotrzebowania drewna spada przede wszystkim na tereny leśne Europy oraz północnej części Azji i Ameryki, większość natomiast leśnych terenów świata uczestniczy w pokryciu światowego zapotrzebowania drewna tylko w nieznacznym stopniu. Z powyższych danych wynika, że świat rozporządza jeszcze dużymi możliwościami, niemniej jednak stoi wobec konieczności zmiany dotychczasowych form i metod użytkowania lasu i drewna (program uprawnienia budowlane na komputer).
Polska posiada około 7 mil. ha lasu, co stanowi blisko 23,5% ogólnej powierzchni kraju; powierzchnia produkująca drewno obejmuje około 6,5 mil. ha. Z obszaru tego 75% przypada na sosnę, 12% na świerk i jodłę; udział drzew iglastych wynosi razem 87%, na drzewa liściaste (głównie dąb, buk, brzoza, olcha) przypada 13% (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Należy pamiętać, że każdy gatunek drzewa ma określone wymagania w stosunku do siedliska. Dlatego też nie można poszczególnych gatunków drewna produkować w dowolny i niczym nie skrępowany sposób, gdyż w zależności od swoich wymagań siedliskowych mogą się one rozwijać tylko na określonych terenach. Udział poszczególnych gatunków drzew w powierzchni leśnej kraju można w pewnych granicach zmieniać, nie można go natomiast dowolnie ustalać.
Rośliny drzewiaste są to wieloletnie rośliny trwałe o wyraźnie zdrewniałej łodydze (uprawnienia budowlane). Charakteryzują się one silnie rozbudowaną tkanką drzewną dostosowaną do spełnienia zróżnicowanych zadań. Wytrzymałość tkanki drzewnej pozwala na budowanie z niej pnia i korony drzew o znacznych wymiarach i dużej odporności na działanie czynników i sił zewnętrznych. Dzięki temu korona drzew wraz z rozmieszczonym wśród niej ulistnieniem wznosi się na znaczną wysokość ponad ziemię, co umożliwia liściom korzystanie ze światła słonecznego, koniecznego dla procesów związanych z wytwarzaniem materii organicznej. Równocześnie tkanka drzewna spełnia funkcje przewodzenia pobranej przez system korzeniowy wody wraz z solami mineralnymi na dużą, bo dochodzącą do 100 m wysokość oraz funkcje gromadzenia wyprodukowanych przez liście materiałów odżywczych (program egzamin ustny). Ruch materiałów stanowi zamknięty cykl, oparty na wstępującym prądzie wody w górę i zstępującym prądzie asymilatów w dół drzewa.
Rośliny drzewiaste
Rośliny drzewiaste dzielą się na trzy grupy: podkrzewy albo krzewiny, krzewy i drzewa.
Podkrzewy albo krzewiny są to rośliny ścielące się po ziemi lub wznoszące się nieco nad ziemią, dochodzące do 0,5 m wysokości; za przykład służyć mogą borówki lub wrzos. Ze względu na jagody niektóre z nich mają duże znaczenie w użytkowaniu runa leśnego (opinie o programie).
Krzewy są to rośliny drzewiaste z większą liczbą skierowanych ku górze łodyg, wyrastających z szyi korzeniowej lub z korzeni. Pęd wyrastający z nasienia zachowuje tylko w początkowym okresie życia przewagę nad pędami bocznymi. W wyniku silnego rozwoju pędów bocznych zatraca on w dalszym okresie rozwoju charakter osi głównej, różnica między pędem głównym a pędami bocznymi zaciera się. Wyraźne zróżnicowanie na pień i koronę jest w krzewach zjawiskiem rzadkim. Wysokość krzewów dochodzi do 5 m, większe wysokości są objawem wyjątkowym.
W użytkowaniu drewna mają znaczenie tylko niektóre krzewy, jak np. leszczyna (obręcze do beczek, kije narciarskie) lub wiklina (segregator aktów prawnych).
Korzenie trzmieliny brodawkowatej stanowią cenny surowiec do otrzymywania guty. W związku z tym trzmielina urasta do rzędu ważnego gatunku, który nie tylko użytkuje się w lesie, lecz poświęca mu się szeroko zakrojone prace badawcze i rozprzestrzenia się go na szeroką skalę w specjalnie prowadzonych plantacjach.
Główne znaczenie w drzewnictwie mają drzewa. Są to długowieczne rośliny drzewiaste, o pojedynczym, w górę skierowanym pniu, który w pewnej wysokości przechodzi w konary i gałęzie tworzące koronę. Pęd główny wyraźnie góruje nad bocznymi rozgałęzieniami. Zasadniczo drzewa tworzą jeden pień, w wypadku uszkodzenia za młodu lub odnowienia z odrośli (u gatunków liściastych) tworzą dwa lub więcej pni o niższej wartości technicznej (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32