Blog

Metoda tyczenia zdjęcie nr 2
01.10.2020

Ciężar właściwy betonu

W artykule znajdziesz:

Ciężar właściwy betonu

Metoda tyczenia zdjęcie nr 3
Ciężar właściwy betonu

Pale Franki osiągają dużą nośność nie tylko dzięki znacznej średnicy trzona i jego nierównej powierzchni oraz poszerzonej podstawie pala (ma to bowiem miejsce także i w innych rodzajach pali, nie wykazujących tak dużej nośności), ale także dzięki zagęszczeniu gruntu wokół pala (program uprawnienia budowlane na komputer).

Zagęszczenie to następuje dwukrotnie: raz w czasie wbijania rury wypierającej grunt z przestrzeni, którą sama ma zająć, i powodującej jego zagęszczenie w bezpośrednim sąsiedztwie, a powtórnie przy ubijaniu betonu pala (jego podstawy i trzona).
Wskutek zagęszczenia wzrasta znacznie ta część nośności pala, która zależy od oporów tarcia gruntu o pobocznicę pala. Grunt zagęszczony odznacza się większym współczynnikiem tarcia wewnętrznego i tarcia o powierzchnię pala niż ten sam grunt w stanie luźnym, poza tym wykazuje mniejszą ściśliwość i może tym samym skuteczniej współpracować z palem w przenoszeniu jego obciążenia na głębsze, bardziej wytrzymałe warstwy gruntu (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Wątpliwe natomiast jest zagęszczenie gruntów spoistych, zwłaszcza plastycznych lub miękkich. Grunty tego rodzaju są bardzo ściśliwe, jednakże szybkość ich odkształcenia zależy od ilości wody zawartej w porach gruntu i od prędkości filtracji przez włoskowate kanaliki łączące te pory ze sobą. Doraźna ściśliwość takiego gruntu pod wpływem sił dynamicznych, krótkotrwałych, jest dzięki temu mała i grunt pod wpływem uderzeń zamiast się zagęszczać ulega wypchnięciu, które może być szkodliwe dla pali poprzednio wykonanych. Pale takie, znajdujące się w sąsiedztwie wbijanych, mogą ulec albo podniesieniu, albo złamaniu (uprawnienia budowlane).

Szybkość wykonania pali Franki odpowiada w przybliżeniu szybkości wykonania innych pali o rurach wbijanych, a jest mniejsza od szybkości zagłębiania pali drewnianych lub prefabrykowanych pod warunkiem, że te ostatnie znajdują się w wystarczającej liczbie na placu budowy.
Szybkość wykonania pali Franki jest szczególnie duża, gdy zastosowany jest lekki sprzęt przewoźny (na specjalnych podwoziach).

Beton w należycie wykonanych palach Franki odznacza się znacznym zagęszczeniem. Kruszywo kamienne jest tak zespolone ze spoiwem, że przy zgniataniu próbek lub w razie ich uszkodzenia w inny sposób beton pęka zarówno przez ziarna kamienne, jak i przez wypełnienie, nie ma natomiast wyłuskiwania większych ziaren z betonu.
Ciężar właściwy betonu w palach Franki jest bardzo duży, chłonność wody jest minimalna, szczelność natomiast prawie zupełna. Zalety te czynią beton pali Franki wysoce odpornym na możliwe szkodliwe wpływy agresywnych składników wody gruntowej (program egzamin ustny).

Wady pali Franki

Na podstawie badań stwierdzono, że przy dozowaniu (zwykle stosowanym) ok. 300 kG cementu na 1 m3 gotowego betonu wytrzymałość betonu w palach Franki wynosiła zawsze ok. 200 kG/cm2.
Wspomnianą jakość betonu uzyskuje się nie tylko dzięki energicznemu ubijaniu betonu, ale także dzięki temu, że pal wykonywany jest zawsze na sucho, w taki sposób, że woda gruntowa nie ma dostępu do wnętrza rury (opinie o programie).

Wady pali Franki ześrodkowują się na zagadnieniu wstrząsów. Mimo. że baba porusza się wewnątrz rury obsadowej i dlatego wstrząsy są mniejsze niż w przypadku, gdyby baba uderzała w wierzch rury, niemniej jednak wskutek znacznego ciężaru baby i dużych wysokości spadu wstrząsy są potężne.
Wstrząsy te powstają zarówno przy wbijaniu rury, jak i przy ubijaniu betonu. Dlatego też stosowanie rur wwiercanych przy takim samym sposobie wykonania samego pala nie chroni jeszcze zupełnie przed wstrząsami.
Dla zmniejszenia wstrząsów stosowane bywa zagłębianie rury z tzw. zmiękczaniem gruntu (segregator aktów prawnych).

Rury nie zatyka się u dołu korkiem betonowym, lecz zalewa ją wodą na wysokość około 1,5 m. Baba uderzając wewnątrz rury w grunt zmiękcza go i powoduje zagłębianie się rury pod własnym ciężarem lub pod ciężarem podwieszonego na niej na linach kafara. Ostatnie metry zagłębiania rury oraz betonowanie pala wykonuje się normalnie, po uprzednim usunięciu wody z rury.

Przedsiębiorstwo wykonujące pale Franki posługuje się kilkoma podanymi niżej typami kafarów (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Metoda tyczenia zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Metoda tyczenia zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Metoda tyczenia zdjęcie nr 8 Metoda tyczenia zdjęcie nr 9 Metoda tyczenia zdjęcie nr 10
Metoda tyczenia zdjęcie nr 11
Metoda tyczenia zdjęcie nr 12 Metoda tyczenia zdjęcie nr 13 Metoda tyczenia zdjęcie nr 14
Metoda tyczenia zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Metoda tyczenia zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Metoda tyczenia zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami