Blog

Tworzywa naturalne modyfikowane zdjęcie nr 2
29.01.2020

Ciężar własny płyty żebrowej

W artykule znajdziesz:

Ciężar własny płyty żebrowej

Tworzywa naturalne modyfikowane zdjęcie nr 3
Ciężar własny płyty żebrowej

Urządzenie obliczone jedynie na ciężar własny płyty żebrowej składa się z belki 4 i z dźwigników śrubowych 5. Belka wykonana z celowników przymocowana jest do górnej półki ścianki bocznej formy ukształtowanej w literę Z. Dolna półka ścianki podchodzi pod żebro płyty. Przez obrót śrub opartych o dno formy odrywa się element od matrycy (program uprawnienia budowlane na komputer).

Z chwilą oderwania płyty od matrycy odejmuje się ścianki boczne formy i przenosi się element za pomocą dźwigu lub suwnicy do magazynu lub do oddziału wykończeniowego.

Bezpośrednio po rozformowaniu elementu następuje przegląd jego powierzchni, zwłaszcza powierzchni widocznych po wbudowaniu, oraz kontrola wykonawstwa i naprawa uszkodzeń. Do najczęściej występujących uszkodzeń należą: rysy, miejscowe odłupania warstwy zewnętrznej, uszkodzenia naroży, zakrzywienia i nierówności powierzchni oraz plamy z tłuszczu lub z rdzy (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Usterki te usuwa się następującymi sposobami:
a) przy wystąpieniu rys o niedopuszczalnym rozwarciu - przez rozkucie rys nacinakiem, przepłukanie, zapełnienie zaczynem cementowym lub cementowo-wapiennym i zatarcie,
b) przy uszkodzeniach powierzchni i naroży - przez oczyszczenie, rozkucie, nawilżanie i naniesienie nowej warstwy z zaprawy cementowej lub cementowo-wapiennej,
c) przy zagłębieniach o powierzchni większej niż 1 cm2 - przez rozkucie, płukanie i zatarcie zaprawą cementowo-wapienną,
d) przy plamach z oleju - przez usunięcie ich za pomocą strumienia piasku i pokrycie specjalną masą do pokrywania plam rdzy i oleju; gdy plamy pokrywają więcej niż połowę powierzchni widocznej w konstrukcji, całą otulinę aż do zbrojenia należy usunąć i wykonać nową warstwę.

Elementy prefabrykowane

Elementy prefabrykowane przechowuje się zwykle na odpowiednio do tego celu przygotowanym otwartym placu składowym (uprawnienia budowlane). Plac składowy prefabrykatów ma za zadanie:
- umożliwienie procesu dalszego dojrzewania betonu w elementach do czasu osiągnięcia miarodajnej wytrzymałości lub co najmniej wytrzymałości transportowej,
- magazynowanie gotowych prefabrykatów po ukończeniu procesu technologicznego dojrzewania betonu do chwili ich odbioru przez przedsiębiorstwo
budowlano-montażowe (program egzamin ustny). Plac składowy elementów prefabrykowanych powinien mieć nawierzchnię betonową i być wyposażony w urządzenia mechaniczne do załadunku, wyładunku oraz składowania elementów (suwnice, żurawie itp.). Elementy posortowane i ułożone według typów, oznaczeń i znaków składuje się poziomo (na płask) lub pionowo (na rąb) w zależności od późniejszego położenia elementów w budynku.
Elementy składowane na płask można układać w jednej lub w wielu warstwach (stosach). W jednej warstwie składuje się elementy o skomplikowanych kształtach oraz elementy wielkowymiarowe prętowe. Każdy element powinien być układany na dwóch drewnianych podkładkach rozmieszczonych od końców elementu w odległości najwyżej 50 cm (opinie o programie).

Przy układaniu elementów na płask w stosach podkładki o jednakowej grubości rozmieszcza się w każdej warstwie ściśle w pionie, jedna podkładka nad drugą.
Elementy średnio- i wielkowymiarowe stropowe i dachowe są zawsze składowane na płask - najczęściej w stosach, natomiast elementy wielkowymiarowe ścienne mogą być układane w położeniu poziomym lub pionowym.

Elementy ścienne składowane pionowo (bloki) nie wymagają specjalnego podparcia, gdy ich grubość wynosi najmniej 25 cm, a wysokość nie przekracza 1,5 m. Jeśli wysokość elementów ściennych przekracza 1,5 m - konieczne jest stosowanie podparcia lub innych urządzeń zapewniających im pionowe położenie (segregator aktów prawnych). Elementy wielkowymiarowe ścienne składowane są z reguły w położeniu pionowym lub lekko nachylonym. W położeniu nachylonym elementy opierają się o specjalne ramy, które są zdolne do przeniesienia sił poziomych w przypadku jednostronnego obciążenia.

Prefabrykaty składowane pionowo ustawia się w specjalnych składanych stelażach widełkowych. Uchwyty widełkowa stelaży, zabezpieczające położenie pionowe płyt, umieszcza się w jednej trzeciej lub jednej czwartej wysokości płyt od góry.
Elementy wielkowymiarowe całkowicie wykończone często zabezpiecza się przed wpływami atmosferycznymi przez ich nakrycie, np. foliami lub za pomocą przestawianych daszków (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Tworzywa naturalne modyfikowane zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Tworzywa naturalne modyfikowane zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Tworzywa naturalne modyfikowane zdjęcie nr 8 Tworzywa naturalne modyfikowane zdjęcie nr 9 Tworzywa naturalne modyfikowane zdjęcie nr 10
Tworzywa naturalne modyfikowane zdjęcie nr 11
Tworzywa naturalne modyfikowane zdjęcie nr 12 Tworzywa naturalne modyfikowane zdjęcie nr 13 Tworzywa naturalne modyfikowane zdjęcie nr 14
Tworzywa naturalne modyfikowane zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Tworzywa naturalne modyfikowane zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Tworzywa naturalne modyfikowane zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami