Blog

07.08.2021

Ciężary elementów i montaż

W artykule znajdziesz:

Ciężary elementów i montaż

Ciężary elementów i montaż

W kierunku pionowym ramy ustawia się jedną na drugiej na podkładkach z blachy stalowej, dzięki czemu otrzymuje się przeguby (program uprawnienia budowlane na komputer). Ramy produkuje się jako elementy płaskie, np. w deskowaniu ślizgowym, gdyż wymiary słupów i rygli są jednakowe w kierunku prostopadłym do płaszczyzny z płytą ulega tym samym procesom chemicznym co płyta, w naparzanej zaprawie tworzą się bowiem krzemiany wapniowe. Uzyskuje się dobre połączenie tynku z płytą oraz możliwość barwienia powierzchni.

Siedmioletnie doświadczenia na budowie osiedla Koło w Warszawie dało pozytywne wyniki w zakresie stosowania tynku wapiennego, barwionego na jasnożółty kolor na płytach pianobetonowych (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Ciężar ramy żelbetowej wynosi 2,0 T, największy ciężar bloku ściany zewnętrznej - 1,5 T, a płyty stropowej - 0,8 T. Dla lepszego wyrównania ciężarów unoszonych przez dźwig przewiduje się montaż zespołu dwóch płyt stropowych równocześnie - 2*0,8= 1,6 T.
Jedynym elementem wymagającym usztywnienia po ustawieniu jest rama żelbetowa. Od niej rozpoczyna się montaż, po czym do ram dostawia się płyty ścian zewnętrznych. Słupy ram usztywniają płyty ścienne podczas montażu. Wypoziomowane rygle ram gwarantują prawidłowe ułożenie płyt stropowych.

Zalety projektu. Jednolite i stosunkowo proste elementy zwłaszcza według rozwiązania umożliwiają łatwą mechanizację ich produkcji (uprawnienia budowlane).
Na niewielkie zużycie stali wpływa:
- mała rozpiętość płyt stropowych, znaczna wysokość przekroju rygla ramy, niewielka rozpiętość przęsła ramy 4,40 m) i stosunkowo znaczny wysięg wspornika (1,20 m);
- przejmowanie ciężaru własnego przez ściany zewnętrzne bez obciążenia poprzecznej konstrukcji ramowej.
Przykład zastosowania elementów gazobetonowych w budynkach osiedla C-l w Nowych Tychach.

Budynek składa się z typowych sekcji o szerokości 3,75 m. Każda sekcja ograniczona jest dwiema ścianami poprzecznymi, murowanymi z cegły. Są to ściany nośne. Grubość ścian ceglanych wynosi 25 cm, a gdy są one jednocześnie ścianami kominowymi - 38 cm (program egzamin ustny).
Ściany zewnętrzne składają się z czterech płyt oraz ościeża okiennego. Opierają się one na elementach stropowych, układanych w poprzek sekcji i opartych na nośnych ścianach ceglanych.

Elementy stropowe

Elementy stropowe są płytami składającymi się z żeber żelbetowych, wykonanych z betonu żwirowego, z wypełnienia między żebrami i bloków gazobetonowych.
Wykonywane budynki są czterokondygnacjowe. Projekt tych budynków jest dostosowany do elementów wielkowymiarowych, ramy (opinie o programie).
Bloki ścian zewnętrznych. Różne układy ścian zewnętrznych. Ściana , podzielona jest na płyty o wielkości równej wielkości ściany jednego pomieszczenia (tzw. ściana „na pokój“). Przy stosowaniu podziału otrzymuje się wyrównane ciężary elementów. Płyty ścienne dostawia się do zewnętrznych słupów ram,
które służą za prowadnice podczas montażu budynku (segregator aktów prawnych).

Opisana konstrukcja przy wykonaniu płyt z gazobetonu odmiany 07, klasy I, może być zastosowana do wysokości 6 kondygnacji. Żelbetowe ramy przenoszą obciążenie od stropów, a ściana zewnętrzna dźwiga tylko ciężar własny, przy czym wykorzystane są zarówno własności izolacyjne, jak i wytrzymałościowe betonu komórkowego.
Faktura lica budynku. Wydaje się, że najwłaściwszym rozwiązaniem jest stosowanie tynku wapiennego, nałożonego na świeżo uformowaną płytę.

Tynk poddany autoklawizacji razem dzięki czemu liczba typów elementów (płyt ściennych, stropowych schodowych, ościeży okiennych, nadproży i gzymsów wynosi zaledwie 24. W tablicy 5-8 podano zestawienie elementów gazobetonowych. Z danych zamieszczonych w tablicy wynika, że ilości elementów poszczególnych typów są znaczne.
Fundamenty i piwnice budynków wykonane są sposobem tradycyjnym (promocja 3 w 1).
Elementy gazobetonowe wyrabiane są w Łaziskach Górnych i dowożone samochodami na odległość około 19 km.

Najnowsze wpisy

03.05.2024
Kierownik robót budowlanych

Kierownik robót budowlanych to zawód, który często mylony jest z podobnym stanowiskiem, mianowicie z kierownikiem budowy. W związku z tym,…

30.04.2024
Porady przed egzaminem ustnym na uprawnienia budowlane

Przygotowanie się do egzaminu ustnego na uprawnienia budowlane wymaga - poza koniecznością gruntownego przejrzenia wiadomości i ich przyswojenia - nabycia…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami